Trwa ładowanie...

Alergia a choroby krążenia

Alergia może być przyczyną chorób krążenia. Jest to problem jeszcze nie w pełni zbadany. Opisy tego zagadnienia są skąpe. Jednak tego typu przypadki się zdarzają. Chory skarży się na bóle i kłucie w sercu. Przyczyny mają swoje podłoże alergiczne. Jeżeli lekarz nie weźmie ich pod uwagę, leczenie może nie przynieść rezultatu. Choroby serca o podłożu alergicznym wywołują, oprócz dolegliwości sercowych, objawy charakterystyczne dla alergii. Odpowiednia dieta, najczęściej bezmleczna, może złagodzić objawy choroby.

spis treści

1. Jaki wpływ ma alergia na choroby serca?

Wydawałoby się, że są to dwa, niczym nie związane schorzenia. Choroby serca wywołują napady duszności, bóle serca, kłucie w sercu. Jednak przyczyny powyższych dolegliwości mogą mieć podłoże alergiczne.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Oznacza to, że nadwrażliwość organizmu na niektóre pokarmy jest przyczyną dolegliwości wskazujących na choroby serca. Oczywiście kołatanie w sercu może mieć i inne przyczyny, np. nieodpowiednie natlenowanie krwi lub niedotlenienie mięśnia sercowego. Za niedotlenienie mięśnia sercowego, odpowiada astma.

Alergia pokarmowa to reakcja organizmu na pożywienie. Organizm rozpoznaje niektóre produkty jako zagrożenie i zaczyna się przed nimi bronić. Żeby leczenie alergii było skuteczne, nie wystarczy walczyć z samymi skutkami. Należy zwalczać przyczyny.

2. Objawy chorób serca o podłożu alergicznym

Kiedy wiemy, że choroby serca wywołuje alergia? Można to rozpoznać. Oczywiście, wskazana jest wizyta u lekarza. Jeżeli za wszystko odpowiada alergia, chory będzie się skarżył nie tylko na ból i kłucie w sercu, duszność, dłuższe lub krótsze zatrzymania akcji serca, migrenowe bóle głowy, krótkie utraty świadomości. Chorym może też dokuczać astma.

Inne objawy alergii:

 • obrzęk twarzy, rąk i nóg;
 • duszność;
 • zmęczenie;
 • wysypka wypryskowa;
 • szum w głowie;
 • trudności w oddychaniu;
 • bóle w dole brzucha.

3. Leczenie chorób serca o podłożu alergicznym

Znaczną poprawę przyniesie dieta. Osoby, u których alergia pokarmowa zaczyna niekorzystnie wpływać na pracę innych narządów, powinny pomyśleć o zmianie codziennego jadłospisu. Dieta bezmleczna zalecana jest osobom, które mają uczulenie na kazeinę, czyli białko pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo, lekarz może wprowadzić leki antyhistaminowe.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza