Trwa ładowanie...

Alergia dróg oddechowych - objawy i leczenie

Avatar placeholder
10.09.2021 13:32
Alergia dróg oddechowych
Alergia dróg oddechowych (123RF)

Alergia dróg oddechowych jest bardzo uciążliwa dla organizmu. Męczy nas nieustanny kaszel, cierpimy z powodu kataru, duszności, bolą nas uszy, gardło czy zatoki - każdy alergik zna te objawy. Czy przyczyny tych dolegliwości u dorosłych i dzieci są takie same? Większość alergii może usposabiać do zapalenia górnych dróg oddechowych, uszu, a także pojawienia się kaszlu, niedrożności nosa, kichania, zapalenia zatok.

spis treści

1. Objawy i leczenie alergii górnych dróg oddechowych

Symptomy alergii to uczucie suchości, przeszkody w gardle, bolesność. Alergia górnych dróg oddechowych utożsamiana jest z alergicznym sezonowym nieżytem nosa. Jednakże w skład górnych dróg oddechowych poza jamą nosową i zatokami wchodzi również gardło wraz z wyścielającą je błoną śluzową oraz tkanką limfatyczną.

Typowe objawy alergii górnych dróg oddechowych są następujące:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
  • zwiększona skłonność do infekcji wirusowych i bakteryjnych,
  • ból i uczucie przeszkody w gardle,
  • zaczerwienienie i rozpulchnienie śluzówki gardła i migdałów.

Powtarzające się stany zapalne przeważnie przebiegają bezobjawowo. Często angina u dzieci i infekcje bakteryjne są leczone antybiotykami. Zachorowanie o charakterze wirusowym lub alergicznym nie wymaga jednak leczenia antybiotykami. Warto uświadomić sobie, że klasyczna angina u dzieci występuje rzadko. Zdarza się, że przez lata alergia pojawia się co dwa, trzy tygodnie. Dopiero diagnostyka alergologiczna i wycofanie alergenów, w tym szkodliwych pokarmów z diety lub odczulanie przynosi kres nawrotom zapalenia gardła, migdałków. Leczenie alergii górnych dróg oddechowych polega również na płukaniu i nawilżaniu gardła.

2. Alergia a infekcje bakteryjne i wirusowe

Infekcje bakteryjne **są zazwyczaj wynikiem osłabienia odporności organizmu.Także alergia, szczególnie nieleczona, lub leczona niewłaściwie może usposabiać do częstszych zakażeń. Długo nieleczone zapalenie alergiczne błony śluzowej nosa** czy oskrzeli upośledza pracę układu immunologicznego.

Infekcje wirusowe nie wymagają leczenia antybiotykami. Choroba zaczyna się nagłym ogólnym rozbiciem, bólem mięśni, głowy, gardła. Wydzielina z nosa ma charkter surowiczy a nie ropny. Czeste infekcje wirusowe wynikają czasami z alergii dróg oddechowych.

Objawy ze strony dróg oddechowych mogą być również oznaką zakażenia jajami glizdy ludzkiej. Jeżeli nie przestrzegamy zasad higieny, jaja glizdy ludzkiej dostają się bowiem do pożywienia, a następnie do płuc.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Alergia krzyżowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.