Alergia na mleko krowie

Alergia na krowie mleko to taki rodzaj alergii, przy której alergenem jest mleko krowie. Pojawia się najczęściej u małych dzieci. W większości przypadków alergia przechodzi z wiekiem sama, ale są tacy, którzy zmagają się z nią przez całe życie.

Co to jest alergia na krowie mleko?

Jeśli masz ten rodzaj alergii, twój organizm produkuje przeciwciała nazywane IgE (skrót od immunoglobuliny E), które ostro reagują na białka zawarte w mleku oraz w produktach mlecznych.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Wyprysk alergiczny pojawia się najczęściej po kilku minutach lub godzinach po spożyciu czegoś zawierającego alergen. Alergia na krowie mleko powoduje różne reakcje, od łagodnych do zagrażających życiu. Są to na przykład:

  • zmiany skórne, takie jak wysypka, pokrzywka czy pęcherzyki,
  • skurcze żołądka,
  • katar i kichanie,
  • piekące i łzawiące oczy,
  • opuchlizna ust i języka,
  • wstrząs anafilaktyczny – głębokie zaburzenia krążenia i oddychania.

Alergia na krowie mleko czy nietolerancja laktozy?

Alergia na krowie mleko jest często mylona z nietolerancją laktozy, ponieważ ich żołądkowe objawy bywają podobne. Ale trzeba pamiętać, że to dwa różne schorzenia o różnych przyczynach.

Nietolerancja laktozy jest spowodowana brakiem odpowiednich enzymów w jelicie. W efekcie cukier zawarty w mleku nie może być strawiony. Dlatego przy nietolerancji laktozy, w odróżnieniu od alergii na krowie mleko, nie występuje wysypka ani puchnięcie ust i języka.

Jak żyć z alergią na krowie mleko?

Nie do końca wiadomo, dlaczego alergia na krowie mleko pojawia się u jednych osób, a u innych nie. Jeśli masz taką alergię, to przede wszystkim unikaj mleka oraz wszystkich jego przetworów, takich jak masło, jogurt czy ser.

Pamiętaj też, że proteiny mleka mogą się pojawić w innych produktach, więc powinno wejść ci w nawyk dokładne sprawdzanie składu każdego produktu. Uważaj także w restauracjach: kelner powinien wiedzieć, że nie możesz jeść niczego, co zawiera białko mleka.

Pamiętaj! Alergia, także alergia na krowie mleko, nie jest końcem świata. Znaczy ona tylko, że musisz uważać na to, co jesz.

Komentarze (4)
~Hero
~Hero ponad rok temu

U mnie już w dzieciństwie stwierdzono uczulenie na mleko krowie. Moja mama myślała, że jeżeli będzie mnie poić mlekiem kozim, to będzie dobrze. Okazało się jednak, że mój organizm nie toleruje wszystkich rodzajów mlek pochodzenia zwierzęcego. W sumie to nie narzekam, i tak za nim nie przepadałam. Nie lubię kożuchów.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Alergia pokarmowa - charakterystyka, przyczyny, symptomy, alergia na białko, leczenie
najnowsze pytania

Alergia

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

Dyskusje na forum

Artykuły Alergia pokarmowa - charakterystyka, przyczyny, symptomy, alergia na białko, leczenie
Diety dla alergików

Alergia na mleko u dziecka

Alergia na mleko u dziecka

Jedną z najczęściej spotykanych i najpowszechniejszych alergii jest alergia na mleko krowie. Pojawia się ona najczęściej u małych dzieci karmionych

Karmienie niemowlęcia

Alergia na mleko krowie u dzieci

Alergia na mleko krowie u dzieci

sprawdzić czy twoje dziecko ma alergię na mleko? Wypełnij ankietę. Co to jest alergia na mleko krowie? W krowim mleku występuje wiele rodzajów białek (...) , że...

Mleko - skład, właściwości, rodzaje

Mleko a odchudzanie

powstawaniu nadciśnienia. Alergia na krowie mleko wzbudza również kontrowersje. Wiele osób unika mleka w obawie przed nią. Szacunkowe badania mówią (...) , że na mleko krowie...

Warzywa - dzienna dawka, właściwości odżywcze, kaloryczność

Mleko z groszku - zdrowa alternatywa dla nietolerujących laktozy

Mleko z groszku - zdrowa alternatywa dla nietolerujących laktozy

Nowy superfood? Czy pamiętacie te czasy, kiedy na rynku dostępne było przede wszystkim mleko krowie? Z chęcią dodawaliśmy je do kawy, płatków (...) co mleko krowie (ok. 8 gramów na filiżankę),...

Mleko - skład, właściwości, rodzaje

Zdrowe mleko

Zdrowe mleko

Mleko chude (1,5%-2%) działa przeciwmiażdżycowo, zapobiega osteoporozie i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi.

Produkty żywnościowe

Wszystko, co musisz wiedzieć o mleku roślinnym

Wszystko, co musisz wiedzieć o mleku roślinnym

Mleko roślinne Różne rodzaje mleka roślinnego w szybkim tempie zyskują popularność. Piją je nie tylko osoby z nietolerancją laktozy, weganie (...) i będziesz mieć pewność, że nie zawierają żadnych niepotrzebnych substancji ani cukru....

Leczenie alergii

Nowa metoda odczulania przy alergii na mleko

zagrożenie dla życia człowieka. Uczulenie na mleko krowie jest najpowszechniejszą alergią pokarmową i dotyka 2,5% dzieci do 3 roku życia. Chociaż alergie stanowią poważny problem, obecnie nie ma na nie...