Trwa ładowanie...

Alergia na mleko krowie

Alergia na krowie mleko to taki rodzaj alergii, przy której alergenem jest mleko krowie. Pojawia się najczęściej u małych dzieci. W większości przypadków alergia przechodzi z wiekiem sama, ale są tacy, którzy zmagają się z nią przez całe życie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Co to jest alergia na krowie mleko?

Jeśli masz ten rodzaj alergii, twój organizm produkuje przeciwciała nazywane IgE (skrót od immunoglobuliny E), które ostro reagują na białka zawarte w mleku oraz w produktach mlecznych.

Wyprysk alergiczny pojawia się najczęściej po kilku minutach lub godzinach po spożyciu czegoś zawierającego alergen. Alergia na krowie mleko powoduje różne reakcje, od łagodnych do zagrażających życiu. Są to na przykład:

  • zmiany skórne, takie jak wysypka, pokrzywka czy pęcherzyki,
  • skurcze żołądka,
  • katar i kichanie,
  • piekące i łzawiące oczy,
  • opuchlizna ust i języka,
  • wstrząs anafilaktyczny – głębokie zaburzenia krążenia i oddychania.

2. Alergia na krowie mleko czy nietolerancja laktozy?

Alergia na krowie mleko jest często mylona z nietolerancją laktozy, ponieważ ich żołądkowe objawy bywają podobne. Ale trzeba pamiętać, że to dwa różne schorzenia o różnych przyczynach.

Nietolerancja laktozy jest spowodowana brakiem odpowiednich enzymów w jelicie. W efekcie cukier zawarty w mleku nie może być strawiony. Dlatego przy nietolerancji laktozy, w odróżnieniu od alergii na krowie mleko, nie występuje wysypka ani puchnięcie ust i języka.

3. Jak żyć z alergią na krowie mleko?

Nie do końca wiadomo, dlaczego alergia na krowie mleko pojawia się u jednych osób, a u innych nie. Jeśli masz taką alergię, to przede wszystkim unikaj mleka oraz wszystkich jego przetworów, takich jak masło, jogurt czy ser.

Pamiętaj też, że proteiny mleka mogą się pojawić w innych produktach, więc powinno wejść ci w nawyk dokładne sprawdzanie składu każdego produktu. Uważaj także w restauracjach: kelner powinien wiedzieć, że nie możesz jeść niczego, co zawiera białko mleka.

Pamiętaj! Alergia, także alergia na krowie mleko, nie jest końcem świata. Znaczy ona tylko, że musisz uważać na to, co jesz.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.