Trwa ładowanie...

Arthryl wycofany z obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał ze sprzedaży na terenie Polski serię leku Arthryl (Glucosamini sulfas + Lidocaini hydrochloridum) (400 mg + 10 mg)/ 2 ml, roztwór do wstrzykiwań.

1. Lek na chorobę zwyrodnieniową stawów

Z obrotu została wycofana jedna seria leku Arthryl z numerem 0119P i datą ważności 03.2021 r. Preparat jest wykorzystywany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu.

Arthyl wpływa pozytywnie na chrząstkę stawową. Zmniejsza objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, łagodzi ból i przynosi ulgę chorym. Jego substancją czynną jest glukozamina. Lek jest wykorzystywany w terapii u pacjentów, którym nie można podować jej doustnie.

Zobacz film: "Jak usunąć kwas moczowy ze stawów i dlaczego warto to zrobić"

Powodem wycofania jest błędną identyfikacją produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny to Mylan Healthcare.

2. Przczyny chroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się najczęściej pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Dziś jednak rozpoznaje się ją już znacznie wcześniej - nawet przed czterdziestką. Nie tylko wiek zwiększa ryzyko rozwoju choroby.

Wpływ mogą mieć również takie czynniki jak: nadwaga, otyłość, uwarunkowania genetyczne, ciężka praca fizyczna, całkowity brak aktywności fizycznej lub przeciążenie stawów związane z uprawianiem sportu. Na chorobę zwyrodnieniową stawów częściej chorują też kobiety.

Do objawów choroby zwyrodnieniowej stawów zaliczamy:

  • ból,
  • sztywność,
  • trzeszczenie w stawach,
  • ograniczenie ruchomości,
  • problemy z poruszaniem,
  • zniekształcenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza