Trwa ładowanie...

Arthryl wycofany z obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał ze sprzedaży na terenie Polski serię leku Arthryl (Glucosamini sulfas + Lidocaini hydrochloridum) (400 mg + 10 mg)/ 2 ml, roztwór do wstrzykiwań.

Zobacz film: "Jak usunąć kwas moczowy ze stawów i dlaczego warto to zrobić"

1. Lek na chorobę zwyrodnieniową stawów

Z obrotu została wycofana jedna seria leku Arthryl z numerem 0119P i datą ważności 03.2021 r. Preparat jest wykorzystywany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu.

Arthyl wpływa pozytywnie na chrząstkę stawową. Zmniejsza objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, łagodzi ból i przynosi ulgę chorym. Jego substancją czynną jest glukozamina. Lek jest wykorzystywany w terapii u pacjentów, którym nie można podować jej doustnie.

Powodem wycofania jest błędną identyfikacją produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny to Mylan Healthcare.

2. Przczyny chroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się najczęściej pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Dziś jednak rozpoznaje się ją już znacznie wcześniej - nawet przed czterdziestką. Nie tylko wiek zwiększa ryzyko rozwoju choroby.

Wpływ mogą mieć również takie czynniki jak: nadwaga, otyłość, uwarunkowania genetyczne, ciężka praca fizyczna, całkowity brak aktywności fizycznej lub przeciążenie stawów związane z uprawianiem sportu. Na chorobę zwyrodnieniową stawów częściej chorują też kobiety.

Do objawów choroby zwyrodnieniowej stawów zaliczamy:

  • ból,
  • sztywność,
  • trzeszczenie w stawach,
  • ograniczenie ruchomości,
  • problemy z poruszaniem,
  • zniekształcenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza