Badanie plwociny

Do badania plwociny pobiera się od pacjenta wydzielinę z drzewa oskrzelowego, w tym celu pacjent musi odkrztusić, a następnie odpluć tzw. plwocinę, nie ślinę. Materiał do badania pobiera się przeważnie rano, by uzyskać plwocinę zalegającą w drzewie oskrzelowym w nocy, zalega jej wtedy najwięcej (najłatwiej ją wówczas pobrać).

Przygotowanie i pobieranie materiału do badania plwociny

Najczęściej do badania potrzebny jest materiał z trzech kolejnych dni. Lekarz może zdecydować o pobieraniu plwociny z całej doby, zdarza się tak podczas pobierania materiału do badania cytologicznego. Możliwe też jest pobranie wydzieliny przez odsysanie podczas badania bronchoskopem lub odessanie cewnikiem. Przed odkrztuszeniem plwociny należy jedynie zadbać o higienę jamy ustnej:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

  • umycie zębów;
  • wypłukanie jamy ustnej przegotowaną wodą;
  • usunięcie protez zębowych.

Ma to bardzo duży wpływ na wynik badania.

Materiał przechowuje się w jałowych przezroczystych pojemnikach. Pacjent przeważnie otrzymuje ten pojemnik wraz ze skierowaniem na badania i odpluwa plwocinę bezpośrednio do niego. By prawidłowo wykonać badanie, potrzebne jest 2-10 ml plwociny. Jeżeli plwocina jest pobierana od osoby, która kaszle, należy to robić z dala od innych osób, by nie narażać ich na ryzyko zakażenia.

Gdy występuje trudność z uzyskaniem materiału do badań, istnieje możliwość zastosowania inhalacji ogrzanym do temperatury 50°C roztworem soli kuchennej w aerozolu. W tym celu stosuje się nebulizator do inhalacji. Do uzyskania plwociny można też stosować środki wykrztuśne. Materiał po pobraniu powinien jak najszybciej trafić do laboratorium w zamkniętym, przeznaczonym do tego pojemniku. Powinien być on opisany imieniem, nazwiskiem oraz datą urodzenia osoby, od której pochodzi materiał do badania.

Jak wygląda badanie plwociny?

Pobraną plwocinę bada się pod kątem rodzaju komórek (badanie cytologiczne) i bakterii (badanie mikrobiologiczne). W laboratorium materiał pobrany do badania jest przygotowywany w pracowni histopatologicznej (badanie cytologiczne) lub mikrobiologicznej (badanie bakteriologiczne). Wydzielina z drzewa oskrzelowego jest oglądana przez specjalistę gołym okiem. Następnie po nałożeniu na szkiełko wydzielina jest wybarwiana odpowiednimi technikami, by mogła zostać zbadana pod mikroskopem. W pracowni mikrobiologicznej wykonuje się tzw. posiewy, które pozwalają uzyskać antybiogramy. Antybiogramy dają możliwość precyzyjnego dobrania leków.

Badanie plwociny jest podstawowym badaniem przy wykrywaniu:

Badanie bakteriologiczne pozwala na rozpoznanie czynników wywołujących zakażenie, a co za tym idzie, rozpoczęcie odpowiedniej farmakoterapii oraz na kontrolowanie postępów leczenia chorób płuc.

Gdy zamiast plwociny do badania dostarczymy ślinę, wykonanie badanie nie będzie możliwe.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Antczak A. Wielka interna - pulmonologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-60135-76-1
  • Czech A., Tatoń J. Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie plwociny
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 21 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie plwociny
EEG - kiedy wykonywać, charakterystyka, wyniki

Badanie EEG

Badanie EEG

Elektrody na skórze czaszki rejestrują zmiany w mózgu.

Mammografia - jak działa mammograf, dla kogo jest przeznaczona mammografia, kiedy wykonywać badanie, przebieg badania, przygotowanie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Pierś przy mammografii jest skompresowana, by uzyskać lepszy obraz badania.

Badania w astmie

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.

USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Badanie moczu na azotyny (WIDEO)

Badanie moczu na azotyny (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie moczu na azotyny jest częścią badania ogólnego moczu i można je wykonać samodzielnie w domu. Domowe badanie ogólne moczu przeprowadza (...) się za pomocą specjalnego testu paskowego, dzięki...