Trwa ładowanie...

Belfie – pierwsze zdjęcie, zjawisko w social media, rodzaj selfie, popularność

 Anna Krzpiet
30.03.2021 23:22
Belfie
Belfie (123rf)

Czy moda na selfie już minęła? Na pewno obecnie jest zagrożona przez inne odmiany zdjęć „z ręki’. Tym razem media społecznościowe podbiło belfie. Czym właściwie charakteryzuje się nowy trend na wykonywanie zdjęć?

spis treści

1. Belfie – pierwsze zdjęcie

Trend belfie został zapoczątkowany w social media przez światowe celebrytki. Na tych fotografiach kobiety ukazują jeden ze swoich największych atutów – czyli pośladki. Belfie inaczej nazywane jest także „bottom selfie”, czyli po prostu zdjęcie robione od tyłu. Jest tu jednak jeden ważny, niezastąpiony element – na pierwszym palnie zawsze musza być wyeksponowane pośladki.

Według wielu internatów pierwsze belfie to zdjęcie Kim Kardashian z 2014 roku, na którym chciała po prostu pochwalić się swoimi pośladkami. Kim wielokrotnie chciała udowodnić, że jej ciało to wyłącznie dzieło matki natury, a nie licznych operacji. Nieustannie zarzucane było jej wszczepienie implantów w pośladki, dlatego celebrytka postanowiła zareagować.

Zobacz film: "Kawa z selfie. Tak się robi "selfieccino""

Udostępniła wtedy na Instagramie zdjęcie rentgenowskie pośladów. Belfie miało być kolejnym manifestem Karadashian, który miał pokazać światu jej naturalność. Chyba sama Kim nie spodziewała się, że moda na belfie opanuje cały świat. Celebrytką podobno nawet sama wymyśliła termin „belfie”, używając go jako podpis do jednego ze swoich zdjęć.

Tajemnice selfie
Tajemnice selfie [10 zdjęć]

Właściwie to po co ludzie robią sobie selfie? Żyjemy w świecie mediów społecznościowych, gdzie każdy

zobacz galerię

2. Belfie – zjawisko w social media

Bardzo szybko przykład z Kim Kardashian wzięły takiej gwiazdy jak Cheryl Cole, Kelly Brook, Miley Cyrus, Rihanna czy Lady Gaga. W Polsce bardzo często belfie można zobaczyć w wykonaniu znanych trenerek, np. Ewy Chodakowskiej, Deynn i Sylwii Szostak. Swoje pośladki z upodobaniem fotografuje również Doda i Joanna Krupa.

Jak się okazało, na świecie istnieje wiele kobiet, nie tylko tych znanych szerszemu gronu, które chcą pokazać swoje wyćwiczone pośladki. Widać to dokładnie na przykładzie Instagrama, gdzie można znaleźć już tysiące zdjęć z hasztagiem belfie - #belfie.

Pierwsze belfie - Kim Kardashian
Pierwsze belfie - Kim Kardashian (Instagram)

3. Belfie – rodzaj selfie

Można spodziewać się, że internauci niejednokrotnie jeszcze wszystkich zaskoczą. Gwiazdy wciąż tworzą nowe trendy, które w błyskawiczny sposób opanowują sieć. Dowodem na to jest powstały mini słownik z rodzajami selfie, w którym znajduje się m.in.:

  • helfie – zdjęcie włosów,
  • welfie – zdjęcie z treningu,
  • drelfie – selfie osób pijanych,
  • shelfie – zdjęcie domowych regałów,
  • belfie – zdjęcie pośladków,
  • nailfie – zdjęcia pomalowanych paznokci,
  • brelfie – selfie karmiących matek będące rodzajem kampanii społecznościowej sprzeciwiającej się m.in. zakazom karmienia w miejscach publicznych.

Zobacz także

4. Belfie – popularność

Co takiego jest w belfie, że osiągnęło taką popularność? Otóż to samo co we wszystkich rodzajach selfie. Zrobienie takiego zdjęcia zajmuje zaledwie chwilę i równie szybko obiega cały świat. Natychmiastowość selfie sprawia, ze możemy się dzielić wszystkim tu i teraz. Już w 2014 roku naukowcy z Uniwersytetu w Indianie (USA) badali fenomen wszystkich rodzajów selfie.

W wynikach jednoznaczną opinią było to, że wrzucanie selfie do sieci wynika z chęci uzyskania akceptacji i pozytywnej reakcji otoczenia, a także podbudowania samooceny. Zdaniem badaczy, takie fotografie jak belfie pozwalają na manipulowanie własnym wizerunkiem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze