Trwa ładowanie...

Beta-bloker na naczyniaki u dzieci

Popularny beta-bloker poprawia wygląd naczyniaków zlokalizowanych na głowie i szyi u dzieci poprzez zmniejszenie rozmiarów i rozjaśnienie ich zabarwienia...

spis treści

1. Czym są naczyniaki?

Naczyniaki to nowotwory pojawiające się u dzieci do 2 miesiąca życia. Dotykają one 10% wszystkich urodzonych w terminie niemowląt rasy białej. Zmiany te są z reguły łagodne, chociaż w niektórych przypadkach mogą stać się przyczyną zaburzeń widzenia. Bywa również, że zagrażają życiu dziecka, gdy lokalizują się w drogach oddechowych. Około 70% dziecięcych naczyniaków zanika przed 7 rokiem życia, ale często pozostają po nich blizny i zwłóknienia tkanki tłuszczowej. W leczeniu naczyniaków najczęściej stosuje się kortykosteroidy, jednak mogą one wywoływać groźne skutki uboczne.

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

2. Zastosowanie beta-blokera w leczeniu naczyniaków

Francuscy naukowcy przeprowadzili analizę danych 39 dzieci z naczyniakami zlokalizowanymi na głowie lub szyi, u których zastosowano beta-bloker. U dzieci tych naczyniaki były przyczyną powikłań, zaburzeń i zagrożenia życia. Spośród wszystkich małych pacjentów 16 leczono wcześniej bezskutecznie lub po leczeniu nastąpił nawrót choroby. Okazuje się, że już po 2 tygodniach terapii beta-blokerem u 37 dzieci poprawił się wygląd naczyniaków. Poprawę tą stanowiło zmniejszenie rozmiarów naczyniaka, który ponadto stał się bardziej płaski i jaśniejszy. Poprawa nastąpiła między innymi u 26 dzieci, u których istniały przeciwwskazania do stosowania kortykosteroidów. W 6 przypadkach po zakończeniu leczenia doszło do nawrotu, jednak ponowne podanie leku okazało się skuteczne. U 5 dzieci ze względu na zaburzenia snu konieczne było zastosowanie innego beta-blokera. Badacze wskazują, iż w leczeniu naczyniaków beta-bloker jest bezpieczniejszą i lepiej tolerowaną opcją niż kortykosteroidy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza