Trwa ładowanie...

Biegunka u dziecka – jak sobie z nią radzić?

Biegunka to problem spędzający sen z powiek nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom. Jest niestety częstym zjawiskiem szczególnie u niemowląt, których flora bakteryjna dopiero się kształtuje i przyzwyczaja do przyjmowania pokarmu. W jaki sposób radzić sobie z biegunką? Jak wybrać odpowiedni probiotyk dla maluchów?

O biegunce świadczy kilka luźnych stolców oddanych przez dziecko w ciągu dnia. Wilgotny obszar na pieluszce jest jej niezaprzeczalnym dowodem. W ostrej postaci pojawiają się także niestrawione resztki pokarmu, śluz, a nawet krew, a dodatkowe objawy to gorączka i ból brzucha. Poza zwykłymi niestrawnościami do najczęstszych przyczyn biegunki zaliczamy rotawirusy i inne choroby infekcyjne oraz alergie pokarmowe. Oto kilka sposobów na zwalczanie biegunki.

1. Regularne nawadnianie organizmu

Bezpośrednią konsekwencję biegunki stanowi odwodnienie organizmu – szczególnie w przypadku niemowląt, których ciało nie jest jeszcze przystosowane do oszczędzania wody. O odwodnieniu możemy mówić, gdy utarta wody wynosi około 3% masy ciała, natomiast przy 20% istnieje zagrożenie życia. Maluchowi należy wówczas podawać wodę małymi porcjami, nawet co kilka minut. W przeciwnym razie może dojść do wymiotów i dalszego odwadniania się organizmu. Można także wspomóc się preparatami zawierającymi elektrolity do rozpuszczania w wodzie.

Biegunka u dziecka – jak sobie z nią radzić
Biegunka u dziecka – jak sobie z nią radzić

2. Postaw na sprawdzony probiotyk

Niezwykle ważną rolę w zwalczaniu biegunki u dzieci odgrywa odpowiedni probiotyk. Obecnie bardzo popularnym i najlepiej przebadanym szczepem jest Lactobacillus rhamnosus GG. Na polskim rynku zawiera go probiotyk Active Flora baby dostępny w formie kropli i przeznaczony dla maluchów od pierwszego dnia życia. Preparat ten spisuje się doskonale w przypadku ostrych biegunek.

Lactobacillus rhamnosus GG skraca czas ich trwania średnio o 37 godzin, a w przypadku biegunek wywołanych rotawirusem – 48 godzin. Podając dziecku probiotyk, wspieramy rozwój odpowiedniej flory bateryjnej wewnątrz jelit, w której Lactobacillus rhamnosus GG występuje naturalnie.

3. Domowe sposoby na biegunkę

Większość z nas pamięta, że w trakcie biegunek z okresu dzieciństwa otrzymywało starte jabłka i marchew. Nieprzypadkowo. W tych produktach znajdują się między innymi pektyny wspierające hamowanie rozwolnienia. Marchew można zagotować z niewielką ilością soli i podawać z lekkostrawnym ryżem. Z jabłek najlepiej zrobić przecier (nie pomijając skórek, w których znajduje się najwięcej hamujących biegunkę składników odżywczych).

Podobne działanie wykazuje napar przygotowany z suszonych czarnych jagód. Substancje w nim zawarte pomagają w łagodzeniu biegunki i uszczelnianiu błony śluzowej jelit. Taki napar można podawać dziecku 3 razy dziennie. Warto jednak pamiętać, że podstawę leczenia stanowią odpowiedni probiotyk i nawadnianie dziecka. Natomiast jeśli biegunka nie ustępuje, najlepiej udać się do lekarza. Odwodnienie jest najbardziej prawdopodobne i groźne u najmłodszych dzieci i noworodków, dlatego nie warto ryzykować.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.