Trwa ładowanie...

Biegunka u dziecka – przyczyny, zapobieganie i leczenie

Biegunka u dziecka zawsze powinna stanowić powód do czujności. W zależności od przebiegu i wieku dziecka, leczenie i zapobieganie są bardzo zróżnicowane. Inny niepokój będzie wywoływać u mamy biegunka u rocznego dziecka, a inny u nastolatka, choć nigdy nie należy jej bagatelizować.

1. Biegunki u małych dzieci – noworodków i niemowląt

W przypadku małych dzieci najczęstszym problemem, z którym matki zgłaszają się do pediatry, są biegunki ostre1. O biegunce dziecięcej ostrej możemy mówić, jeśli dziecko oddało wodnisty stolec przynajmniej 3 razy w ciągu 12 godzin lub też, jeśli nastąpiło to choć jeden raz, ale z domieszką śluzu, ropy badź krwi. Jeśli natomiast stan taki utrzymuje się powyżej 10 dni, mówimy o biegunce przewlekłej.

Często jednak rozpoznanie biegunki u niemowlaka karmionego piersią przysparza młodej mamie sporo trudności – nawet biegunka u rocznego dziecka może być trudna do zdiagnozowania, gdyż przyjmuje ono wiele pokarmów półpłynnych i papkowatych – stolce takich dzieci są z definicji luźne.

Zaniepokoić młodą mamę powinna większa częstotliwość wypróżniania dziecka niż zwykle (o 2 stolce więcej) lub obecność wymienionych już wyżej ropy, śluzu czy krwi2. Przyczyny biegunek ostrych u małych dzieci są zróżnicowane.

Pierwszą ważną grupę stanowią infekcje – nie tylko infekcje jelit, lecz również układu moczowego, ucha środkowego czy płuc mogą objawiać się biegunką. Infekcje mogą być zarówno bakteryjne, jak i wirusowe – za większość zakażeń pokarmowych dziecięcych odpowiadają rotawirusy.

Ostrą biegunkę może wywołać także zapalenie wyrostka robaczkowego. Inną przyczyną biegunki jest zaburzenie mikroflory dziecka (wyjałowienie) poprzez podawane antybiotyki. Biegunka może również manifestować reakcję alergiczną na dany składnik pokarmowy – choć wtedy ma raczej charakter przewlekły2.

Leczenie biegunek dziecięcych uzależnione jest od stanu dziecka (szczególnie jego stopnia odwodnienia) i jej przyczyny. Nawadnianie w zależności od stanu może być doustne lub dożylne, czyli poprzez podanie kroplówki. W przypadku jelitowych infekcji bakteryjnych (zwłaszcza wywołanych przez bakterie Shigella) oraz zakażeń ogólnych konieczne jest podanie antybiotyków. W przypadku bardzo ostrych stanów konieczna może być hospitalizacja2.

Zarówno przy leczeniu (jeśli nie jest to przypadek ciężki), jak i zapobieganiu, można podawać dziecku probiotyk – wzmocnienie mikroflory jelitowej dziecka przyczyni się do wzmocnienia jego naturalnej odporności3. Żadnej biegunki nie wolno bagatelizować i zawsze należy skonsultować się z lekarzem – specjalistą – zwłaszcza w przypadku małych dzieci.

2. Biegunka u dzieci starszych

W przypadku dzieci starszych (w wieku przedszkolnym i szkolnym) o biegunce możemy mówić, gdy w stolcu substancje stałe stanowią mniej niż 10 proc. jej objętości. Konsystencja kału jest wtedy płynna, półpłynna lub papkowata, a jego oddawanie zachodzi więcej niż 2 razy na dobę2. Przyczyn biegunek u starszych dzieci może być naprawdę wiele i nie sposób je wszystkie wymienić.

Poza wspomnianymi już infekcjami, alergiami i antybiotykoterapią u dzieci starszych powodem mogą być także różnorodne choroby układowe (w tym nowotworowe, hormonalne, metaboliczne), stres, zmiana diety i stylu życia, pasożyty i zatrucia – w szczególności daniami egzotycznymi, np. na wakacjach i wiele innych.

Dlatego diagnostyka starszych dzieci z biegunką, zarówno ostrą, jak i przewlekłą, wymaga zebrania szczegółowego wywiadu od dziecka i rodzica, a często również przekrojowych badań diagnostycznych. Leczenie jest bardziej skomplikowane – poza nawodnieniem i podaniem odpowiednich leków doraźnych, może wymagać innego leczenia długoterminowego związanego z przyczyną.

Zapobieganie biegunce to nie tylko odpowiednia dieta i przyjmowanie probiotyków, lecz kompleksowe podejście do starszego dziecka i jego stanu psychofizycznego4.

Materiał partnera

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.