Trwa ładowanie...

Blizna po cesarce – kiedy stosować maść, skład maści

W obecnych czasach blizna po cesarce nie jest zbyt duża, jest także bardzo nisko umiejscowiona. Jednak blizna po cesarce pozostaje i u niektórych kobiet stanowi estetyczny problem. Nie zawsze cięcie cesarskie goi się prawidłowo, może utworzyć się tzw. blizna przerosła, która jest twarda, ma szorstką fakturę i niestety nie wygląda dobrze. W innych przypadkach blizna po cesarce może się nieprawidłowo goić i zrosnąć, czego efektem jest bliznowiec.

Czym jest bliznowiec? Blizna robi się zgrubiała, znacznie większa niż obszar uszkodzonej skóry, często też bliznowiec jest twardy i boli przy dotyku. Oczywiście nie ma się wpływu na to jak blizna po cesarce będzie się goiła zależy to od wielu czynników dla przykładu od wykonanego cięcia i jego zaszycia, ale też od ilości kolagenu wytwarzanego przez organizm. Jednak wiele też zależy od zabiegów pielęgnacyjnych i stosowanych kosmetyków.

spis treści

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

1. Kiedy stosować maść na blizny po cesarskim cięciu

Oczywiście zaraz po porodzie rana powinna być często wietrzona, dezynfekowana i delikatnie przemywana. Bardzo ważne jest to, aby nie doszło do zakażenia bakteryjnego. Faza gojenia rozpoczyna się po 8 dniach od operacji chirurgicznej i od zdjęcia szwów jeśli nie są to szwy nierozpuszczalne. Po tym czasie zaczyna się intensywna produkcja kolagenu, który ułatwi zabliźnianie się tkanek i blizna będzie goiła się szybciej.

Blizna po cesarce nie musi być widoczna
Blizna po cesarce nie musi być widoczna

Blizna po cesarce nie tworzy się od razu, ponieważ przebudowa blizna trwa nawet kilkanaście miesięcy. W tym czasie intensywnie pracują włókna elastyczne, włókna kolagenowe, a także naczynia krwionośne. Blizna po cesarce powinna być w tym momencie intensywnie natłuszczana, warto także kupić w aptece krem na blizny. Ten etap gojenia ma duże znaczenie, ponieważ po upływie dłuższego czasu blizna po cesarce będzie mniej podatna na proces gojenia.

To też warto wiedzieć

2. Skład maści na blizny

Jak powinna być maść na blizny, aby blizna po cesarce goiła się szybciej? W aptekach jest bardzo dużo preparatów, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup należy dowiedzieć się o konkretne składniki. Najczęściej w maściach gojących znajduje się silikon, który sprzyja nawodnianiu tkanek, a to skutkuje prawidłowym gojeniem się rany.

Innym składnikiem, który spowoduje, że blizna po cesarce zagoi się szybciej jest heparyna. Dodatkowo jest to składnik, który działa przeciwzapalnie i likwiduje szkodliwe bakterie. Niektóre maści zawierają masę perłową, która wpływa pozytywnie na metabolizm komórek skóry przyspieszając ich odnowę. W aptekach dostępne są również specjalistyczne plastry na rany z silikonem. Inne składniki, które powinny znaleźć się w maści gojącej to kwas hialuronowy, wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, ekstrakt z cebuli.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza