Trwa ładowanie...

Ból brzucha po prawej stronie – możliwe przyczyny

Ból brzucha po prawej stronie przeważnie kojarzy się z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Może on jednak mieć wiele innych przyczyn takich jak na przykład zapalenie pęcherzyka żółciowego lub schorzenia wątroby. Silny i długotrwały ból brzucha po prawej stronie powinien stanowić dla nas poważny sygnał alarmowy, którego nie można lekceważyć. Może on świadczyć o schorzeniach, które w bezpośredni sposób zagrażają naszemu życiu i zdrowiu.

spis treści

1. Ból brzucha spowodowany kamicą nerkową

Silny i nieustający ból brzucha po prawej stronie, powinien być bezzwłocznie skonsultowany z lekarzem. W momencie diagnozowania bardzo ważne jest dokładne umiejscowienie źródła bólu oraz jego charakter. Tępy i gniotący ból zlokalizowany w okolicy prawego podżebrza może świadczyć o kamicy nerkowej. W takiej sytuacji bólowi towarzyszą również wymioty, nudności oraz wzdęcia brzucha.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Młody mężczyzna cierpiący z powodu bólu, który jest zlokalizowany w okolicy prawego podżebrza.
Młody mężczyzna cierpiący z powodu bólu, który jest zlokalizowany w okolicy prawego podżebrza.

2. Ból pochodzenia jelitowego

Ból brzucha po prawej stronie może mieć również podłoże jelitowe. W tym przypadku objawy będą bardzo podobne do tych towarzyszących zapaleniu pęcherzyka żółciowego lub wyrostka robaczkowego.

3. Tętniak aorty brzusznej

Pulsujący ból brzucha po prawej stronie, promieniujący do krocza oraz krzyża może świadczyć o tętniaku aorty brzusznej. Schorzenie to wymaga pilnej specjalistycznej interwencji lekarskiej, ponieważ pęknięcia tętniaka zagraża życiu pacjenta.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha.

zobacz galerię

4. Zapalenie otrzewnej

W sytuacji, gdy ból brzucha po prawej stronie ma silny, stały charakter może być objawem ostrego stanu zapalnego otrzewnej ściennej. W takiej sytuacji ból nasila się podczas naciskania powłok brzusznych oraz w czasie gwałtownego oderwania dłoni od skóry brzucha. Bardzo charakterystyczne dla zapalenia otrzewnej jest towarzyszące bólowi napięcie powłok brzusznych – tak zwany brzuch deskowaty. Stan ten wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej gdyż zagraża bezpośrednio życiu pacjenta.

5. Zapalenie wątroby

Ból brzucha po prawej stronie zlokalizowany w górnej ćwiartce może być objawem zapalenia wątroby. W takiej sytuacji powinna być też obecna wysoka temperatura, wymioty i nudności. Dość typowymi symptomami zapalenia wątroby są też jasny stolec, ciemny mocz oraz zażółcenie skóry i białek oczu. Choroba ta wymaga natychmiastowego leczenia.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji

zobacz galerię

6. Rak trzustki

Nowotwór trzustki ma bardzo podobne objawy do zapalenia wątroby. W tym wypadku również jednym z symptomów jest ból brzucha po prawej stronie. To bardzo ciężka choroba, która w początkowej fazie przebiega bezobjawowo i w większości przypadków jest rozpoznawana w formie mocno zaawansowanej.

7. Zapalenie jajników

W przypadku zapalenia jajników lub zapalenie przydatków macicy ból brzucha po prawej stronie ma silny skurczowy charakter. Zmienia on swoje natężenie, może on też być odczuwany po obu stronach i raczej rzadko towarzyszy mu obrona mięśniowa. Stan ten wymaga bezzwłocznej konsultacji ze specjalistą ginekologiem. Opóźnianie terapii stanu zapalnego może stanowić ogromne zagrożenie dla kobiety i skutkować nawet niepłodnością.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza