Przejdź na WP

Ból brzucha po prawej stronie – możliwe przyczyny

Ból brzucha po prawej stronie przeważnie kojarzy się z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Może on jednak mieć wiele innych przyczyn takich jak na przykład zapalenie pęcherzyka żółciowego lub schorzenia wątroby. Silny i długotrwały ból brzucha po prawej stronie powinien stanowić dla nas poważny sygnał alarmowy, którego nie można lekceważyć. Może on świadczyć o schorzeniach, które w bezpośredni sposób zagrażają naszemu życiu i zdrowiu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Ból brzucha po prawej stronie – kamica nerkowa

Silny i nieustający ból brzucha po prawej stronie, powinien być bezzwłocznie skonsultowany z lekarzem. W momencie diagnozowania bardzo ważne jest dokładne umiejscowienie źródła bólu oraz jego charakter. Tępy i gniotący ból zlokalizowany w okolicy prawego podżebrza może świadczyć o kamicy nerkowej. W takiej sytuacji bólowi towarzyszą również wymioty, nudności oraz wzdęcia brzucha.

Młody mężczyzna cierpiący z powodu bólu, który jest zlokalizowany w okolicy prawego podżebrza.
Młody mężczyzna cierpiący z powodu bólu, który jest zlokalizowany w okolicy prawego podżebrza.

2. Ból brzucha po prawej stronie – ból pochodzenia jelitowego

Ból brzucha po prawej stronie może mieć również podłoże jelitowe. W tym przypadku objawy będą bardzo podobne do tych towarzyszących zapaleniu pęcherzyka żółciowego lub wyrostka robaczkowego.

3. Ból brzucha po prawej stronie – tętniak aorty brzusznej

Pulsujący ból brzucha po prawej stronie, promieniujący do krocza oraz krzyża może świadczyć o tętniaku aorty brzusznej. Schorzenie to wymaga pilnej specjalistycznej interwencji lekarskiej, ponieważ pęknięcia tętniaka zagraża życiu pacjenta.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha....

zobacz galerię

4. Ból brzucha po prawej stronie – zapalenie otrzewnej

W sytuacji, gdy ból brzucha po prawej stronie ma silny, stały charakter może być objawem ostrego stanu zapalnego otrzewnej ściennej. W takiej sytuacji ból nasila się podczas naciskania powłok brzusznych oraz w czasie gwałtownego oderwania dłoni od skóry brzucha. Bardzo charakterystyczne dla zapalenia otrzewnej jest towarzyszące bólowi napięcie powłok brzusznych – tak zwany brzuch deskowaty. Stan ten wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej gdyż zagraża bezpośrednio życiu pacjenta.

5. Ból brzucha po prawej stronie – zapalenie wątroby

Ból brzucha po prawej stronie zlokalizowany w górnej ćwiartce może być objawem zapalenia wątroby. W takiej sytuacji powinna być też obecna wysoka temperatura, wymioty i nudności. Dość typowymi symptomami zapalenia wątroby są też jasny stolec, ciemny mocz oraz zażółcenie skóry i białek oczu. Choroba ta wymaga natychmiastowego leczenia.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji...

zobacz galerię

6. Ból brzucha po prawej stronie – rak trzustki

Nowotwór trzustki ma bardzo podobne objawy do zapalenia wątroby. W tym wypadku również jednym z symptomów jest ból brzucha po prawej stronie. To bardzo ciężka choroba, która w początkowej fazie przebiega bezobjawowo i w większości przypadków jest rozpoznawana w formie mocno zaawansowanej.

7. Ból brzucha po prawej stronie – choroby kobiece

W przypadku zapalenia jajników lub zapalenie przydatków macicy ból brzucha po prawej stronie ma silny skurczowy charakter. Zmienia on swoje natężenie, może on też być odczuwany po obu stronach i raczej rzadko towarzyszy mu obrona mięśniowa. Stan ten wymaga bezzwłocznej konsultacji ze specjalistą ginekologiem. Opóźnianie terapii stanu zapalnego może stanowić ogromne zagrożenie dla kobiety i skutkować nawet niepłodnością.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy