Ból jąder – objawy, przyczyny, leczenie

Ból jąder może mieć bardzo poważne przyczyny. Zaliczamy do nich nowotwór jąder lub pęknięcie tętniaka aorty brzusznej. Jakie inne przyczyny może nieść ból jąder? Jakie inne objawy towarzyszą poważnym chorobom jąder? Na czym polega leczenie, gdy problem dotyczy jąder?

Ból jąder – objawy

Ból jąder to nie jedyny objaw, gdy z jądrami dzieje się coś niepokojącego. Jedno z jąder może być wyraźnie powiększone i cięższe, co łączy się z dużym dyskomfortem podczas chodzenia. Ból może się również pojawiać jedynie przy dotykaniu jądra. Wraz z bólem jądra może się również pojawiać jego zaczerwienienie, obrzęk, częste oddawanie moczu lub bolesne oddawanie moczu. Jakie choroby wiążą się z powyższymi objawami i bólem jąder?

Zobacz film: "Za duży członek"

Ból jąder – przyczyny

Ból jąder może sugerować wiele poważnych dolegliwości związanych z tym narządem. Ważne jest, aby go nie bagatelizować i nie ignorować, ale zgłosić się do lekarza. Najczęstszą przyczyną bólu jąder jest skręt jądra. Do najgroźniejszych przyczyn bólu jąder jest natomiast pęknięcie tętniaka aorty brzusznej, która zagraża zdrowiu jak i życiu. Bardzo groźny dla zdrowia i życia jest także nowotwór jąder. Problem w tym, że nowotwór jąder nie zawsze objawia się nagłym bólem. Niekiedy może rozwijać się bezobjawowo lub ból jądra może pojawić się tylko przy dotykaniu.

Nowotwory jądra objawiają się silnym bólem jąder tylko w niewielkim procencie przypadków. Jądro może być wyraźnie powiększone, boleć tylko przy dotyku oraz może być wyraźnie twardsze. Charakterystycznym objawem w nowotworze jądra może być również zwiększony ciężar jądra i dyskomfort odczuwalny w podbrzuszu.

Czym jest rak jądra?

Rak jądra jest jednym z najłatwiejszych do wykrycia nowotworów. Występuje także dość rzadko – obejmuje zaledwie 1 proc. nowotworów u mężczyzn. Rak jądra...

Inną poważną przyczyną bólu jąder jest skręt jąder. Jest to jednocześnie jedna z najczęstszych przyczyn pojawienia się bólu jąder. Skrętowi jąder towarzyszy silny, jednostronny ból, który pojawia się nagle. Ból może promieniować na podbrzusze i pachwiny. Przy skręcie jąder pojawia się także zaczerwienienie moszny i asymetryczne jądra. Skrętowi jąder może towarzyszyć również gorączka i nudności. Skręt jąder pojawia się najczęściej u chłopców w okresie dojrzewania i noworodków.

Kolejną przyczyną bólu jąder jest zapalenie najądrza. Choroba ta charakteryzuje się ostrym bólem najądrza. Bólowi może towarzyszyć obrzęk i zaczerwienienie jąder. Przy zapaleniu najądrza może się również pojawić częste oddawanie moczu lub ból towarzyszący oddawaniu moczu. Do zapalenia jądra może dojść podczas chorowania na różyczkę, świnkę, a także w przebiegu zakażenia wirusowego. W zapaleniu jądra pojawia się ból jąder, jądra są stwardniałe, a ból pojawia się również w jamie brzusznej. Zapaleniu jądra może towarzyszyć także osłabienie, nudności, gorączka i dreszcze.

Przepuklinie mosznowej również towarzyszy ból jąder. Jedną z przyczyn przepukliny mosznowej jest powstały guz w obrębie moszny. Guz jest zazwyczaj duży i miękki. Po powiązaniu nasieniowodów towarzyszyć może również ból jądra, który pojawia się podczas współżycia, wytrysku, a także podczas wysiłku fizycznego.

Ból jąder – leczenie

Pojawienie się bólu jądra niemalże zawsze oznacza poważne problemy ze stanem zdrowia. Nie należy ich zatem bagatelizować. Pierwszą pomocą przy bólu jąder jest ułożenie w pozycji leżącej z uniesieniem moszny ku górze. Warto również nałożyć okład z czystej wody w temperaturze pokojowej. Można również zastosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jeżeli dodatkowo pojawiła się wysoka temperatura. Należy również zgłosić się do lekarza, a w przypadku bardzo silnego bólu wezwać pogotowie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie jądra i najądrza - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Artykuły Zapalenie jądra i najądrza - przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie prostaty - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie prostaty - zdjęcia

Zapalenie prostaty - zdjęcia

Zapalenie może trwać dłuższy czas; towarzyszą mu ból, świąd i uczucie dyskomfortu.

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Leki przeciwko bólowi głowy

Leki przeciwko bólowi głowy

Leki na ból głowy Z bólem głowy można walczyć metodą farmakologiczną, tylko które środki przeciwbólowe są najlepsze i nie spowodują uszkodzeń w organizmie?

Choroba Meniere’a - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Budowa ucha wewnętrznego

Budowa ucha wewnętrznego

Błędnik odpowiedzialny jest za utrzymanie równowagi.

Rak jądra - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Czym jest rak jądra? (WIDEO)

Czym jest rak jądra? (WIDEO) Odtwórz wideo

pewności, czy pojawił się guz jądra, wystarczy prosta ultrasonografia. Leczenie raka jądra jest bardzo skuteczne. Pierwszym krokiem w kierunku (...) Rak jądra jest jednym z najłatwiejszych...

Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Prostowniki nadgarstka

Prostowniki nadgarstka

Miejsce przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (Łokieć tenisisty)

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Metody radzenia sobie z bólem głowy Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.