Trwa ładowanie...

Ból jąder – objawy, przyczyny, leczenie

Ból jąder może mieć bardzo poważne przyczyny. Zaliczamy do nich nowotwó jąder lub pęknięcie tętniaka aorty brzusznej. Jakie inne przyczyny może nieść ból jąder? Jakie inne objawy towarzyszą poważnym chorobom jąder? Na czym polega leczenie, gdy problem dotyczy jąder?

spis treści

1. Objawy bólu jądra

Ból jąder to nie jedyny objaw, gdy z jądrami dzieje się coś niepokojącego. Jedno z jąder może być wyraźnie powiększone i cięższe, co łączy się z dużym dyskomfortem podczas chodzenia. Ból może się również pojawiać jedynie przy dotykaniu jądra. Wraz z bólem jądra może się również pojawiać jego zaczerwienienie, obrzęk, częste oddawanie moczu lub bolesne oddawanie moczu. Jakie choroby wiążą się z powyższymi objawami i bólem jąder?

Zobacz film: "Rak jąder i prostaty"

2. Przyczyny bólu jąder

Ból jąder może sugerować wiele poważnych dolegliwości związanych z tym narządem. Ważne jest, aby go nie bagatelizować i nie ignorować, ale zgłosić się do lekarza. Najczęstszą przyczyną bólu jąder jest skręt jądra. Do najgroźniejszych przyczyn bólu jąder jest natomiast pęknięcie tętniaka aorty brzusznej, która zagraża zdrowiu jak i życiu. Bardzo groźny dla zdrowia i życia jest także nowotwór jąder. Problem w tym, że nowotwór jąder nie zawsze objawia się nagłym bólem. Niekiedy może rozwijać się bezobjawowo lub ból jądra może pojawić się tylko przy dotykaniu.

Nowotwory jądra objawiają się silnym bólem jąder tylko w niewielkim procencie przypadków. Jądro może być wyraźnie powiększone, boleć tylko przy dotyku oraz może być wyraźnie twardsze. Charakterystycznym objawem w nowotworze jądra może być również zwiększony ciężar jądra i dyskomfort odczuwalny w podbrzuszu.

Czym jest rak jądra?
Czym jest rak jądra?

Rak jądra jest jednym z najłatwiejszych do wykrycia nowotworów. Występuje także dość rzadko – obejmuje

zobacz galerię

Poważna przyczyna bólu jąder to skręt jąder. Jest to jednocześnie jedna z najczęstszych przyczyn pojawienia się bólu jąder. Skrętowi jąder towarzyszy silny, jednostronny ból, który pojawia się nagle. Ból może promieniować na podbrzusze i pachwiny. Przy skręcie jąder pojawia się także zaczerwienienie moszny i asymetryczne jądra. Skrętowi jąder może towarzyszyć również gorączka i nudności. Skręt jąder pojawia się najczęściej u chłopców w okresie dojrzewania i noworodków.

Kolejną przyczyną bólu jąder jest zapalenie najądrza. Choroba ta charakteryzuje się ostrym bólem najądrza. Bólowi może towarzyszyć zaczerwienienie i obrzęk jąder. Przy zapaleniu najądrza może się również pojawić częste oddawanie moczu lub ból towarzyszący oddawaniu moczu. Do zapalenia jądra może dojść podczas chorowania na różyczkę, świnkę, a także w przebiegu zakażenia wirusowego.

W zapaleniu jądra pojawia się ból jąder, jądra są stwardniałe, a ból pojawia się również w jamie brzusznej. Zapaleniu jądra może towarzyszyć także osłabienie, nudności, gorączka i dreszcze.

Przepuklinie mosznowej również towarzyszy ból jąder. Jedną z przyczyn przepukliny mosznowej jest powstały guz w obrębie moszny. Guz jest zazwyczaj duży i miękki. Po powiązaniu nasieniowodów towarzyszyć może również ból jądra, który pojawia się podczas współżycia, wytrysku, a także podczas wysiłku fizycznego.

Zobacz także:

3. Leczenie jąder

Pojawienie się bólu jądra niemalże zawsze oznacza poważne problemy ze stanem zdrowia. Nie należy ich zatem bagatelizować. Pierwszą pomocą przy bólu jąder jest ułożenie w pozycji leżącej z uniesieniem moszny ku górze. Warto również nałożyć okład z czystej wody w temperaturze pokojowej. Można również zastosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jeżeli dodatkowo pojawiła się wysoka temperatura. Należy również zgłosić się do lekarza, a w przypadku bardzo silnego bólu wezwać pogotowie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Ból jąder – objawy, przyczyny, leczenie
Ból jąder – objawy, przyczyny, leczenie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza