Trwa ładowanie...

Ból podbrzusza u kobiet – objaw wielu chorób

Ból podbrzusza może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to objaw jakiejś choroby. Choć też winę za ból w podbrzuszu może ponosić niewłaściwa dieta. Żeby ustalić przyczynę bólu, należy wykonać szereg badań diagnostycznych. Umiejscowienie bólu jest pomocne w diagnostyce. W brzuchu znajduje się wiele narządów. Dokładna lokalizacja bólu, pomaga poznać jego przyczynę. Warto też określić jego charakter i natężenie. Lekarz na pewno spyta czy ból jest tępy, czy ostry, kolkowy, nagły, czy stopniowy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: O czym może świadczyć ból w podbrzuszu?"

spis treści

1. Co pomaga w diagnostyce bólu brzucha?

Lokalizacja bólu brzucha jest niezwykle ważna. Miejsce występowania bólu, pomoże określić, które narządy są za to odpowiedzialne. Natężenie i stopień bólu również wskażą odpowiedź. Czy występuje nagły czy przewlekły ból brzucha, ostry czy tępy? Ból może mieć też inne cechy charakterystyczne. Może promieniować pod prawą łopatką (kamica żółciowa), do pachwiny (kolka nerkowa) lub też być opasający (zapalenie trzustki).

Czasami razem z bólem występują nieprzyjemne dolegliwości. Wymioty, biegunka, zaparcia, podwyższona temperatura ciała, zmiana barwy moczu, krew w stolcu lub wymiotach, stolce czarne, smoliste lub odbarwione i jasne, żółtaczka, wzdęcie brzucha. Powyższe objawy pozwolą precyzyjnie zdiagnozować chorobę.

ROZWIĄŻ NASZE TESTY I SPRAWDŹ:

2. Jakie są przyczyny bólu podbrzusza?

Ból w podbrzuszu po stronie prawej (w prawym dole biodrowym) to często spotykany ból. W tym miejscu daje o sobie znać zapalenie wyrostka robaczkowego. Dokładniej można je zdiagnozować, jeśli przy naciśnięciu tego miejsca pojawi się silniejszy ból. Chory może też mieć podwyższoną temperaturę ciała, może odczuwać wstręt do jedzenia. Mogą go też męczyć wymioty.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Przewlekły ból brzucha po stronie prawej może oznaczać nie tylko zapalenie wyrostka. U kobiet może to być zapalenie jajników. Podobne dolegliwości bólowe wywołują: zapalenie uchyłków jelit, stany zapalne miednicy i nieswoiste zapalenie jelit.

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu
10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu [10 zdjęć]

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła,...

zobacz galerię

Przyczyny bólu podbrzusza po lewej stronie to: zapalenie uchyłków jelit, zapalenie przydatków, stany zapalne miednicy i nieswoiste zapalenie miednicy.

Ból w podbrzuszu może być wywołany bolesnymi miesiączkami. Kobiety cierpiące na tę dolegliwość mogą odczuwać silny ból, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. W celu złagodzenia bólu stosuje się środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Jeżeli leczenie doraźne nie pomaga, należy wybrać się do lekarza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.