Trwa ładowanie...

Ból przy oddawaniu moczu – przyczyny, choroby

Ból przy oddawaniu moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nazwa określająca ból przy oddawaniu moczu to dyzuria. Bez względu na podejrzenie przyczyny dyskomfortu przy oddawaniu moczu należy udać się do lekarza, który powinien zlecić właściwe badania moczu. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu przy oddawaniu moczu?

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

spis treści

1. Co powoduje ból przy oddawaniu moczu?

Ból przy oddawaniu moczu może być spowodowany stanem zapalnym cewki moczowej. Typową przyczyną zapalenia cewki moczowej jest infekcja. Może mieć charakter rzeżączkowy lub nierzeżączkowy. Bakterie przenoszone są głównie przez drogę płciową. Ból przy oddawaniu moczu nasilony jest nad ranem. W związku z tym, że infekcja przebiega praktycznie bezobjawowo – bardzo łatwo jest doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Zaliczymy do nich między innymi zapalenie narządów miednicy mniejszych. Aby właściwie rozpoznać chorobę, należy zrobić wymaz z cewki moczowej. Leczenie bólu przy oddawaniu moczu wywołanego przez zapalenie cewki moczowej polega na stosowaniu antybiotyków. Również partner seksualny osoby chorej powinien się przebadać.

Ból przy oddawaniu moczy wymaga analizy chemicznej i fizycznej moczu
Ból przy oddawaniu moczy wymaga analizy chemicznej i fizycznej moczu

2. Choroby układu moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego bardzo często wywołuje ból przy oddawaniu moczu. Najczęstszą przyczyną schorzenia jest zakażenie bakterią Escherichia coli, która naturalnie bytuje w układzie pokarmowym. Oprócz bólu przy oddawaniu moczu występuje krwiomocz, świąd, ból w podbrzuszu, nietrzymanie moczu . Na zapalenie pęcherza moczowego chorują głównie panie. Jest to uwarunkowane specyfiką anatomiczną. Ujście cewki moczowej ulokowane jest w okolicy odbytu oraz wejścia do wewnętrznej części pochwy. W związku z powyższym bardzo łatwo jest przenieść czynniki patogenne w głąb przewodu moczowego. Leczenie zapalenie pęcherza moczowego uwzględnia stosowanie antybiotyków (na przykład furazydyny). Po leczeniu przeprowadza się kontrolne badanie składu chemicznego moczu. Ból przy oddawaniu moczu znika po zakończeniu leczenia.

To też warto wiedzieć

Ból przy oddawaniu moczu towarzyszy panom cierpiącym na przerost prostaty. Prostata nazywana jest inaczej gruczołem krokowym. Odpowiada przykładowo za ilość i jakość plemników znajdujących się w spermie. Niestety, prostata umiejscowiona jest w bliskim sąsiedztwie pęcherza moczowego. W związku z powyższym rozrost komórek prostaty powoduje znaczny ucisk na pęcherz moczowy. Oprócz bólu przy oddawaniu moczu pojawiają się takie objawy, jak: częstomocz, nagłe parcie na pęcherz moczowy , wydłużony czas opróżniania pęcherza moczowego. Rozrost prostaty wymaga szczegółowych badań. Odbywają się one przez odbyt. Dzięki temu ocenia się wielkość i kształt gruczołu krokowego. Ból przy oddawaniu moczu może niestety wracać przy tego rodzaju chorobie, dlatego tak istotne jest systematyczne zażywanie leków i kontrola specjalisty.

Zdrowe zioła, które warto włączyć do swojej diety
Zdrowe zioła, które warto włączyć do swojej diety [9 zdjęć]

Zgodnie z przeprowadzanymi badaniami, gotowanie czy grillowanie mięsa razem z rozmarynem zapobiega powstawaniu

zobacz galerię

Zapalenie nerek również jest wywołane przez bakterię Escherichia coli. Objawy są podobne do stanu zapalnego pęcherza moczowego. Pojawia się zatem ból przy oddawaniu moczu i w podbrzuszu, nudności i wymioty. Ponadto pacjent skarży się na częstomocz, utrudnione oddawanie moczu oraz gorączkę. W leczeniu stosuje się fluorochinolony, a także antybiotyki doustne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza