Trwa ładowanie...

Brak ochoty na seks w ciąży

Częstym problemem wielu par, które spodziewają się dziecka jest osłabienie ich relacji seksualnej. Wynikać to może z faktu, że w nowej sytuacji partnerzy odczuwają wątpliwości, czy aby na pewno seks nie zaszkodzi ich dziecku. Często to kobieta, którą natura wyposażyła w rytm zmian hormonalnych, w trakcie ciąży nie ma ochoty na seks. Czym spowodowana jest ta niechęć? Czy można jej przeciwdziałać?

1. Dlaczego niektóre kobiety unikają seksu w ciąży?

Kobieta w ciąży przechodzi liczne zmiany w swojej fizyczności, które często niosą ze sobą nieprzyjemne dolegliwości. Senność, częste oddawanie moczu, nudności, wrażliwe, obrzmiałe i bolesne piersi potrafią skutecznie zniechęcić kobietę do czułych pieszczot i współżycia z partnerem. Często także zmiany nastrojów i niepokój o prawidłowy rozwój płodu wpływają niekorzystnie na samopoczucie kobiety. Dla niej w takiej chwili seks z ojcem jej dziecka jest ostatnią rzeczą, o której ona myśli.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

2. Kiedy najczęściej ciężarna odczuwa niechęć do zbliżeń?

Zwłaszcza pierwsze miesiące ciąży obfitują w niekomfortowe dla kobiety objawy. Istotne jest także jej nastawienie psychiczne, gdyż powiększający się obwód pasa u wielu kobiet jest sygnałem obaw, czy aby nie stracą one na atrakcyjności w oczach swojego partnera? Współżycie w zaawansowanej ciąży może okazać się także dla obojga partnerów nieco niezręczne. Podczas ciąży wydzielina z dróg rodnych kobiety zmienia się znacznie pod względem objętości, konsystencji, zapachu i smaku. Ta zmiana może nieco wpłynąć na komfort odczuwania przyjemności przez mężczyznę. Z kolei pojawiająca się siara w późniejszym okresie ciąży może oboje zdekoncentrować. Widoczny i wyraźnie zaokrąglony brzuszek naturalnie skłoni także partnerów do kreatywności w poszukiwaniu nowych pozycji, w których będą mogli skupić się na swoich odczuciach.

3. Co zrobić, by kobieta w ciąży miała ochotę na seks?

Istotne jest, aby kobiety nie wymuszały na sobie zachowań, które będą w konflikcie z ich samopoczuciem. Bardzo niekorzystnie może działać na kobietę ciężarną stres i napięcie, także wywołane zmuszaniem się do zbliżeń z partnerem, pomimo obaw. Ważne jest, aby partner zaakceptował nową sytuację i wykazał w tym względzie wyrozumiałość. Dolegliwości ciążowe, zwłaszcza te nieprzyjemne z początków ciąży, są przejściowe. Często pod koniec trzeciego miesiąca mijają, a kobieta nabiera pewności, że zmiany w jej ciele dodają jej atrakcyjności. Czuje się pewniej, kiedy wyniki badań potwierdzają, że z ciążą jest wszystko w porządku i że nie ma przeciwwskazań do tego, by w trakcie ciąży prowadzić satysfakcjonujące życie erotyczne.

Specjaliści uważają, że większość hamulców w dziedzinie seksu tkwi w naszych głowach. Ponadto są zdania, że seks sprzyja dobrej kondycji, także u kobiet w ciąży. Umacnia on w znacznym stopniu relacje między partnerami, sprzyja poprawie samopoczucia. Dlatego jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań, można cieszyć się nim do woli.

mgr Anna Czupryniak

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ciąża a jego ochota na seks
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza