Trwa ładowanie...

Brak ochoty na seks. Zaburzenia libido czy hipolibidemia?

Satysfakcjonujący seks jest podstawą udanego związku, ale bywa, że czasem zwyczajnie nie mamy na niego ochoty. O ile jest to chwilowe i wynika np. z przemęczenia, to nie mamy czym się martwić. Gorzej, jeśli permanentnie szukamy wymówek, aby uniknąć miłosnego zbliżenia. Brak ochoty na seks może mieć podłoże zarówno psychiczne, jak i ostrzegać o chorobach, które atakują nasz organizm. Czasami jest wynikiem hipolibidemii.

Zobacz film: "Orgazmocentryzm"

spis treści

1. Spadek libido

Seksuolog prof. Zbigniew Izdebski podczas IX Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu Seksualnym upublicznił raport o seksualności, który ujawnił, że ok. 30 proc. kobiet współżyła ze swoim partnerem, mimo że nie miała na to ochoty. Co ciekawe ten współczynnik wzrasta także u mężczyzn (14 proc.). Seks to potrzeba fizjologiczna organizmu, dlaczego więc go unikamy lub uprawiamy "na siłę"?

Seksuolodzy ustalili, co może wpłynąć na spadek libido. Są to:

  • choroby - ochota na seks spada, kiedy coś nam dolega. Niektóre choroby powodują zaburzenia erekcji i problem z osiągnięciem orgazmu;
  • stres - jest najgorszym wrogiem zdrowia, ale też i naszego libido. Podczas sytuacji stresowych w organizmie dochodzi do wzrostu adrenaliny oraz kortyzolu, które (szczególnie u kobiet) mają fatalny wpływ na seksualność. Ponadto długotrwały stres sprzyja problemom ze snem oraz depresji;
  • brak snu - niewysypianie się prowadzi do zaburzeń hormonalnych, które mogą rozregulować nasz organizm. Gdy jedyne, o czym marzymy, to sen, trudno o przyjemność i uniesienia podczas miłosnych igraszek. Przemęczenie potęguje stres i machina się nakręca dalej;
  • zła dieta - na spadek libido wpływa brak niektórych składników w diecie. Mowa tu przede wszystkim o antyoksydantach, witaminach z grupy B, witaminie D, cynku i selenu. Dlatego jeżeli w naszym menu przeważają fast foody i żywność przetworzona, możemy nie mieć ochoty nie tylko na seks, ale i każdą aktywność fizyczną;
  • alkohol i używki - w umiarkowanych dawkach napoje wyskokowe mogą sprzyjać miłosnym uniesieniom, ponieważ sprzyjają odprężeniu i dodają odwagi. Niestety granica pomiędzy pobudzeniem a zniechęceniem jest cienka. Nadmiar alkoholu wpływa na zaburzenia erekcji i problemy z osiągnięciem orgazmu. Negatywnie na libido wpływa także palenie papierosów;
  • zaburzenia hormonalne - najczęstszą przyczyną spadku libido jest spadek testosteronu. Groźnym zjawiskiem jest też hiperprolaktynemia, a więc zaburzenie produkcji prolaktyny (jest to hormon, który blokuje popęd seksualny).

Czasami brak ochoty na seks ma bardziej złożone przyczyny i wymaga konsultacji ze specjalistą. Może się okazać bowiem, że cierpimy na hipolibidemię.

2. Hipolibidemia - zanik pożądania seksualnego

Hipolibidemia (inaczej hypolibidemia, oziębłość seksualna) to zaburzenie seksualne, które sprawia, że nie mamy ochoty na seks. Z przeprowadzonych badań wynika, że zaburzenie dotyka 25-37 proc. kobiet i 11-25 proc. mężczyzn na świecie. W Polsce to 30 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn.

Jak sprawdzić, czy cierpimy na hipolibidemię? Istnieją 3 kryteria:

  • brak fantazji seksualnych,
  • brak masturbacji,
  • brak potrzeby i chęci na seks.

Jak poradzić sobie ze spadkiem libido? Czasami wystarczy tylko rozmowa z partnerem i powiedzenie o swoich obawach czy problemach. Nierzadko brak ochoty na seks wynika z bólu podczas stosunku. Być może wystarczy jedynie zmiana pozycji i techniki? A może warto odwiedzić specjalistę? Pamiętaj, że o ile chwilowy spadek libido nie jest niczym niepokojącym i mija wraz z ustąpieniem np. choroby, czy odstawieniem leków, to jeśli przeciąga się w czasie, może być niepokojącym objawem.

Jeżeli ktoś nigdy nie odczuwał popędu seksualnego, bądź nagle całkowicie utracił ochotę na współżycie, powinien odwiedzić seksuologa.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.