Trwa ładowanie...

Brak okresu test negatywny – przyczyny, czynniki chorobowe

Brak okresu od razu nasuwa na myśl ciążę. Kiedy wynik testu jest negatywny, jesteśmy zaskoczone. Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą wynikać również z innych przyczyn. Brak okresu, test negatywny – co może oznaczać taki stan rzeczy?

spis treści

1. Charakterystyka i przyczny braku regularnego miesiączkowania

Cykl miesiączkowy to mechanizm biologiczny, który co miesiąc przygotowuje kobietę do zajścia w ciążę. Warto poznać szczegóły procesu, który istotnie wpływa na całe życie kobiety. W jaki sposób organizm kobiety przygotowuje się do poczęcia? Co miesiąc macica wyścielana jest błoną śluzową [endometrium), w której powinien zagnieździć się zarodek. Jeżeli nie dochodzi do zapłodnienia, endometrium jest wydalane z kobiecych dróg rodnych. To właśnie podczas miesiączki organizm pozbywa się strzępków niepotrzebnej już błony śluzowej. Endometrium wydostaje się z kobiecego ciała wraz z krwią miesięczną.Dlatego też brak okresu uznawany jest za pierwszy, konkretny objaw ciąży. Co jeśli  jest brak okresu test negatywny?

Zobacz film: "Masz bolesne miesiączki? To może być objaw groźnej choroby"

Brak okresu test negatywny może mieć przyczyny w chorobie, ale i w czynnikach niechorobowych
Brak okresu test negatywny może mieć przyczyny w chorobie, ale i w czynnikach niechorobowych

Brak okresu test negatywny oznacza także zaburzenia cyklu miesiączkowego. Na taki stan może mieć wpływ wiele czynników – zaburzenia hormonalne, infekcja intymna, stres. Warto  jednak wiedzieć, że kilka dni opóźnienia nie oznacza najczęściej problemów natury zdrowotnej. Chwilowe zaburzenie dotyczące daty wystąpienia miesiączki może być chociażby rezultatem długiej podróży lub silnych przeżyć natury emocjonalnej. W takich przypadkach odchylenia są normą. Niepokojący jest jednak zupełny brak okresu test negatywny.

2. Chorobowe i niechorobowe braku miesiączkowania

Brak okresu negatywny test to także sygnał o chorobie. Zaliczymy do nich następujące schorzenia: nadczynność i niedoczynność tarczycy, guzy na jajnikach i nadnerczach, zespół policystycznych jajników, zespół Ashermaa oznaczający zrosty w macicy, szyjce lub w pochwie, guzy mózgu, hiperprolaktynemia, zespół Cushinga, cukrzyca, niewydolność ciałka żółtego.

To też warto wiedzieć

Brak miesiączki negatywny test może wystąpić również przy czynnikach niechorobowych. Oto niektóre przykłady:

  • Zaburzenia wagi – brak miesiączki przy teście negatywnym wywoływany jest przez restrykcyjną dietę, która nie dostarcza organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Brak okresu test negatywny jest wynikiem chorób o charakterze psychicznym – bulimii lub anoreksji. *Menopauza – menopauza dotyczy kobiet znajdujących się pomiędzy 44. a 45. rokiem życia. Brak okresu, test negatywny – to objaw klimakterium. Pojawiają się również takie symptomy, jak: uderzenia gorąca, wahania nastrojów, odczuwanie duszności itp.
  • Stres – kolejnym czynnikiem wywołującym brak miesiączki jest permanentny stres. Warto pamiętać, że stres może pobudzić wydzielanie adrenaliny odpowiedzialnej między innymi za zaburzenia cyklu owulacyjnego.
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka

zobacz galerię

Brak okresu test negatywny to też zmiany hormonalne wynikające z odstawienia pigułek antykoncepcyjnych. Po odstawieniu tabletek organizm kobiety potrzebuje czasu, by wyregulować długość cykli miesiączkowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Brak okresu test negatywny – przyczyny, czynniki chorobowe
Brak okresu test negatywny – przyczyny, czynniki chorobowe (Pexels)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza