Trwa ładowanie...

Cena aparatu na zęby – koszt aparatu klasycznego, lingwalnego, samoligaturujacego oraz leczenia

Avatar placeholder
14.11.2019 14:49
aparat na zęby
aparat na zęby (mat. partnera)

Aparat na zęby to skuteczna pomoc dla osób, które mają wadę zgryzu i marzą o zdrowym, hollywoodzkich uśmiechu. Równe, białe zęby to w dzisiejszych czasach wizytówka każdego człowieka otwierająca furtki nie tylko do ludzkich serc, ale też kariery zawodowej.

1. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ortodonty

Decyzja o założeniu aparatu na zęby powinna być przemyślana. Tak samo jak decyzja o wyborze ortodonty. Leczenie ortodontyczne najlepiej zacząć wtedy, gdy u dziecka wyrżną się już wszystkie stałe zęby, co ma miejsce ok. 11 roku życia.

W tym czasie jest największa szansa na wykrycie pierwszych pojawiających się nieprawidłowości i ich skuteczne wyeliminowanie. Z biegiem czasu coraz trudniej leczyć utrwalone wady zgryzu, ale nigdy nie jest za późno na walkę o piękny uśmiech.

Do poradni ortodontycznych zgłaszają się ludzie, którzy ukończyli 30. rok życia oraz znacznie później, co świadczy o wzrastającej tendencji do troski o swoje zdrowie. Dlatego też każdego dnia w wielu klinikach pojawiają się osoby w różnym wieku, które mają jeden cel – nieskrępowany, olśniewający uśmiech.

U ludzi starszych leczenie ortodontyczne poprawia również profil ust oraz twarzy, dzięki czemu wyglądają nieco młodziej. Przy wyborze ortodonty warto zweryfikować opinie na temat gabinetu i sposoby leczenia. Nie bez znaczenia powinna być też cena i długość leczenia.

2. Leczenie nieinwazyjne

W niektórych klinikach w Polsce prowadzone jest leczenie bezekstrakcyjne, które dla wielu pacjentów jest ostatnią deską ratunku w przypadku znacznych wad zgryzu. Podczas pierwszej wizyty lekarz ortodonta ustala cele diagnostyczne i wykonuje zdjęcie rentgenowskie. Wyrwane zębów to ostateczność, której raczej się tu nie praktykuje.

Dzięki temu pacjent zyskuje większy komfort psychiczny i lepiej znosi leczenie. Jak to się dzieje, że gdzie indziej zęby muszą zostać usunięte, a w niektórych klinikach robi się wszystko, aby je uratować? Wystarczy, że leczeniem zajmuje się wyspecjalizowany ortodonta, który wspiera się innowacyjnymi urządzeniami, takimi jak aparaty Hryrax, Pendeks czy mini-śruby.

Za ich pomocą można przesunąć pojedyncze zęby w odpowiednie miejsce. Czas leczenie zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, rodzaju i zaawansowania wady zgryzu. Generalnie trwa od 1,5 do 2 lat, z tym że u osoby dorosłej proces ten może się trochę przeciągnąć.

Nie można przejmować się na zapas wysokimi kosztami leczenia, bo zawsze jest ono dopasowane do konkretnej osoby, dlatego ceny są różne. Ostateczna cena zależy od wady zgryzu, rodzaju aparatu, którego ceny zaczynają się od 1590 zł, a kończą na 9 tys. Do tego trzeba dodać pierwszą wizytę, opracowanie planu leczenia, zdjęcie RTG, kontrolne wizyty, demontaż aparatu i czyszczenie zębów.

3. Cena aparatu klasycznego

Na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów na zęby. Niektórzy wybierają innowacyjne rozwiązania, a inni pozostają wierni tradycji, decydując się na aparaty klasyczne. Są najtańsze, ale ich działanie jest równie skuteczne, jak w przypadku innych aparatów. Metalowe zamki (metal, porcelana, kompozyt, kryształ) zakładane są na zewnętrzne strony zębów. Łuki natomiast zrobione są z metalu, a czasami powleka się je teflonem lub silikonem.

Zależnie od wyboru zamków aparat będzie mniej lub bardziej widoczny na zębach. Najlepiej zdecydować się na takie materiały, jak ceramika lub kryształ, ale jak wiadomo cena wtedy podniesie się do góry (ok. 6 tys. zł). Nosząc tego typu aparat trzeba się przygotowywać na odwiedzanie ortodonty co 4-6 tygodni. Podsumowując, za aparat klasyczny wydamy od 3 do 6 tys zł plus wizyty kontrolne.

4. Cena aparatu lingwalnego

Kolejną opcją jest aparat lingwalny. Grono zadowolonych pacjentów którzy go noszą, bądź nosili powiększa się znacznie, co świadczy o wzrastającej popularności tej metody korygowania uzębienia. Dlaczego aparaty lingwalne są tak bardzo lubiane? Odpowiedź jest prosta. Zakłada się je na wewnętrzną stronę zębów, dlatego w ogóle ich nie widać.

Dla każdego pacjenta wykonuje się zamki indywidualnie, dlatego są świetnie dopasowane, a komfort noszenia stoi na bardzo wysokim poziomie. Co więcej, leczenie trwa krócej niż aparatem tradycyjnym, ponieważ zęby szybciej się przemieszczają, a cienkie druciki nie powodują tak dużego nacisku. Jedyne wady leczenia za pomocą tego aparatu to dłuższa adaptacja, początkowo problemy z wymową oraz utrudniona higiena.

Po jakimś czasie można się jednak przyzwyczaić, bo wyjątkowa estetyka noszenia jest tutaj priorytetowa. Niestety, kolejna wada to cena, bo za taki aparat trzeba zapłacić od 8 do 14 tys, dodając do tego wizyty w trakcie leczenia. Czy każdy może nosić aparat lingwalny? Niekoniecznie. Trzeba wykluczyć choroby przyzębia. Utrudnieniem mogą też być wąskie łuki i nisko usadowione zęby.

5. Cena aparatu samoligaturującego

Nie każdy słyszał o aparacie samoligaturującym, ale fakt faktem, zdobywa on coraz większe uznanie w leczeniu ortodontycznym. Pacjenci cenią go sobie za to, że zamki są trochę mniejsze, natomiast konstrukcja łuku jest ruchoma. Dzięki temu siła nacisku na zęby jest mniejsza przez cały okres leczenia. Widoczność aparatu jest prawie zerowa, szczególnie gdy wybierze się opcję LIGHT.

Jego działanie jest bardzo proste – aktywne klapki utrzymują łuk w zamkach. Co najważniejsze, korekcja wad trwa najkrócej przy zastosowaniu tego rozwiązania. Nosząc aparat samoligaturujacy, trzeba odwiedzać klinikę ortodontyczną co ok 8-12 tygodni. Na taką formę leczenia decydują się przede wszystkim osoby, którym zależy na jak najszybszej korekcji wady i noszeniu aparatu bardzo dyskretnego.

Z medycznego punktu widzenia powinni zdecydować się na aparat samoligarturujjący osoby z chorobami przyzębia, ponieważ łatwo utrzymywać higienę jamy ustnej w trakcie leczenia. Cena aparatu samoligaturujacego mieści się w widełkach 5-6 tys. plus wizyty kontrolne.

6. Ceny najnowszych rozwiązań

Ortodoncja posuwa się do przodu w zaskakująco szybkim tempie. Innowacyjne rozwiązania to kolejne udogodnienia dla pacjentów, skracanie czasu leczenia i większa estetyka. Wybierając aparat samoligaturujacy, niektórzy decydują się na wariant INSIGNIA, czyli dostają aparat zaprojektowany tylko i wyłącznie dla nich. Już przed rozpoczęciem leczenia każdy może zobaczyć, jak będzie wyglądał jego uśmiech po koercji wady.

Oczywiście może też liczyć na krótsze noszenie aparatu i mnie wizyt u ortodonty. Cyfrowe planowanie leczenia dopasowane do anatomii zębów – tak można określić w jednym zdaniu aparaty INSIGNIA. Za tego typu aparat zapłacimy od 5 tys w górę plus wizyty w klinice.

Z kolei CLEAN ALINGER to bardzo ciekawe rozwiązanie, które polega na założeniu korygującej przeźroczystej szyny na zęby. Doceniane są przede wszystkim przez trochę starszych pacjentów, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości, dzięki możliwości zdejmowania w dogodnym dla siebie momencie. Ich zalety można by mnożyć. Przede wszystkim są bardzo estetyczne, prawie niewidoczne, a czas leczenia skrócony do minimum.

Efekty są porównywalne dla tych, uzyskanych przy leczeniu za pomocą różnego rodzaju aparatów z zamkami i łukami, a do tego cena zachęca do wyboru właśnie tej korygującej nakładki. Pacjenci kochają je także za to, że w trakcie noszenia mogą się swobodnie śmiać, a jakość mówienia nie jest wcale gorsza. Koszt trzech nakładek to ok 650 zł plus wizyty kontrolne co 3-4 tygodnie. Po zakończeniu leczenia trzeba nosić retainer, którego zdanie polega na podtrzymaniu efektów korekcji. Kosztuje on ok. 400-500 zł.

Niezależnie od tego, jaki aparat nosimy, wada zgryzu jest leczona skutecznie. Nie podjecie żadnych kroków w tym kierunku może przynieść wiele kłopotów, np. bóle głowy, ścieranie się szkliwa zębów, choroby przyzębia czy próchnica. Koszt aparatu może nie jest mały, ale warto zadbać o swoje zdrowie.

Materiał Partnera

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.