Trwa ładowanie...

Cewnikowanie trąbki Eustachiusza

Avatar placeholder
05.09.2013 14:50
Cewnikowanie trąbki Eustachiusza
Cewnikowanie trąbki Eustachiusza

Cewnikowanie trąbki Eustachiusza od ponad stu lat jest używane jako badanie drożności trąbki słuchowej. Trąbka słuchowa, inaczej trąbka Eustachiusza to kilkucentymetrowe połączenie ucha środkowego z gardłem. To przez nią przedostają się bakterie, kiedy zapalenie gardła przechodzi w zapalenie ucha. Cewnikowanie trąbki słuchowej może być przeprowadzane razem z innym badaniem, jakim jest nasofaryngoskopia. Cewnikowanie ucha przeprowadzane jest, gdy zapalenie trąbki słuchowej jest trudne do wyleczenia lub w przypadku, gdy występuje płyn w uchu.

spis treści

1. Wskazania do cewnikowania trąbki Eustachiusza

Cewnikowanie trąbki słuchowej wykonywane jest, gdy występują trudności w wyleczeniu zapalenia trąbki słuchowej oraz podejrzenia niedrożności lub częściowej niedrożności kanału słuchowego.

Cewnikowanie trąbki Eustachiusza ma na celu sprawdzenie, czy w uchu środkowym nie zbiera się płyn oraz czy jest ona drożna.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Jeśli problemem okaże się płyn w uchu środkowym, cewnik jest wykorzystany do odprowadzenia tego płynu z ucha. Cewnikowanie służy wtedy jako zabieg leczniczy, a nie tylko jako narzędzie diagnostyczne.

2. Przebieg cewnikowania trąbki Eustachiusza

Cewnik jest wkładany przez nos, ale badanie może też być przeprowadzone przez gardło. Przed badaniem lekarz znieczula gardło, podając środek miejscowo znieczulający, np. w postaci aerozolu. Najpierw cewnik wsuwa się prosto, a po osiągnięciu tylnej ściany gardła zakręca się go pod kątem prostym. Po chwili osiąga on poziom trąbki Eustachiusza.

Do zewnętrznego końca cewnika przyczepiony jest tzw. balon Politzera. Szum powietrza wtłaczanego do ucha dzięki niemu jest możliwy do usłyszenia dzięki urządzeniu o nazwie nasłuchiwacz, łączącemu ucho badanego z uchem badającego.

Takie badanie ucha może być prowadzone razem z nasofaryngoskopią, która polega na wprowadzeniu giętkiego, elastycznego urządzenia, tzw. światłowodowego endoskopu (urządzenia zawierającego wiązki światłowodów) lub fotoelektrycznego urządzenia. Endoskopy zbudowane są z włókna szklanego, które łącznie tworzą światłowód. Jedna z wiązek światłowodu przewodzi światło z zasilacza przez całą długość urządzenia do wnętrza oglądanego narządu, a druga tzw. obrazowód, przewodzi światło do oka badającego. Możliwość połączenia z komputerem pozwala na zobrazowanie badanego narządu na monitorze.

3. Diagnoza po cewnikowaniu trąbki Eustachiusza

Jeżeli w trakcie cewnikowania trąbki Eustachiusza lekarz będzie słyszał szum, oznacza to pełną drożność trąbki słuchowej. Jeśli natomiast zamiast szumu badający usłyszy bulgotanie, wskazuje to na znajdujący się płyn w uchu środkowym. Poświstujący dźwięk oznacza częściową niedrożność przewodu słuchowego. Natomiast brak dźwięku wskazuje na całkowitą niedrożność trąbki słuchowej lub nieprawidłowe założenie cewnika.

Badanie trąbki słuchowej jest ważne ze względu na to, że długotrwałe zaburzenia czynności trąbki Eustachiusza mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia ucha środkowego z perforacją błony bębenkowej czy też wysiękowego zapalenia ucha. Nie należy zatem ignorować bólu ucha. Jeżeli taki nastąpi i po kilku dniach samoistnie nie ustąpi, należy zgłosić się do otolaryngologa.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza