Trwa ładowanie...

Chłopiec skarżył się na uporczywy ból głowy. Lekarz usunął z jego ucha larwy muchówek [WIDEO]

Mały chłopiec skarżył się na bóle głowy. Rodzice chłopca postanowili zabrać go do szpitala. Na miejscu lekarze przeprowadzili odpowiednie badania. Okazało się, że chłopiec miał w uszach dziesiątki żywych larw owadów.

Zobacz film: "Niezawodne sposoby na muszki owocówki"

Rodzice chłopca byli w szoku, gdy zobaczyli, jak lekarz wyjmuje z ucha ich synka żywe larwy owadów. Prawdopodobnie były to larwy muchy pełzającej lub niebieskiej. To one powodowały nasilający się ból głowy dziecka.

Zobacz także:

Całe szczęście, owady zagnieździły się w uchu zewnętrznym. Gdyby zawędrowały dalej, dostałyby się do wnętrza czaszki chłopca i do mózgu, powodując nawet jego śmierć. Lekarzom udało się usunąć je z głowy chłopca, używając do tego odpowiedniej pensety.

Owady, które żyją w tobie...
Owady, które żyją w tobie... [10 zdjęć]

To niezwykłe, ale ludzki organizm może w sobie kryć różne owady. Niekiedy wręcz możemy być tego nieświadomi....

zobacz galerię

Ta sytuacja, nie jest szokiem dla środowiska medycznego. Odnotowuje się wiele przypadków zagnieżdżania się larw owadów w uchu żywego człowieka. Przypadki takie nazywane są muszycą (Aural Myiasis). Jest to choroba występująca zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Larwy muchówek pasożytują w organizmie, żywiąc się zarówno martwą, jak i żywą tkanką.

Najczęstszymi miejscami występowania muszycy są właśnie kanały słuchowe, nos, oczy, okolice narządów płciowych, a także żołądek lub jelita. W dwóch ostatnich przypadkach larwy rozwijają się poprzez połknięcie zarażonego pokarmu. Najbardziej narażone są na wystąpienie tej choroby dzieci oraz osoby starsze, o osłabionej odporności.

Choroba objawia się różnie, w zależności od miejsca wystąpienia. Początkowo można poczuć uporczywe swędzenie, szum i buczenie w uszach, ból głowy lub brzucha, niedrożność nosa, zaburzenia widzenia. **Bardzo trudno jest szybko zdiagnozować muszycę.

W uchu dziecka znajdowały się larwy muchówek
W uchu dziecka znajdowały się larwy muchówek (youtube.com)

Aby uchronić się przed tą chorobą, należy przede wszystkim dbać o higienę osobistą, systematycznie odświeżać garderobę, prasować ubrania (ciepło zabija jaja larw), starać się używać środków owadobójczych na pojawiające się muchy. Choroba ta rzadziej występuje w Europie, ale są odnotowywane jej przypadki także w Polsce.

Poniżej prezentujemy materiał wideo z dokonanego zabiegu usuwania larw z uszu chłopca. Ostrzegamy, że nie jest on przeznaczony dla osób wrażliwych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.