Trwa ładowanie...

Cholestaza ciążowa – objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie

Cholestaza ciążowa rozpoczyna się od nasilonego swędzenia rąk i stóp. Nie należy bagatelizować tych objawów, ale zgłosić się do lekarza, gdyż jest to niebezpieczna choroba wątroby. Z czego wynika cholestaza w ciąży? Jakie należy wykonać badania, aby potwierdzić, że dotknęła nas cholestaza ciążowa? Jak leczy się cholestazę w ciąży?

Zobacz film: "Choroby wątroby"

spis treści

1. Objawy cholestazy ciążowej

Cholestaza w ciąży to dokuczliwe uczucie swędzenia, które może pojawić się około 25. tygodnia ciąży. Nasilony świąd może przenieść się z rąk i stóp na tułów, uszy, okolice szyi i twarzy. Cholestaza ciążowa najczęściej występuje wieczorem i w nocy, co często jest przyczyną bezsenności. U niektórych kobiet cholestaza objawia się również mdłościami i wymiotami, a także utratą apetytu.

2. Choroba wątroby w ciąży

Cholestaza ciążowa to rzadka choroba wątroby. Istnieje skłonność dziedziczna cholestazy ciążowej, ale bezpośredniej przyczyny należy szukać w oddziaływaniu hormonów płciowych. Stężenie estrogenów i progesteronu jest największe w III trymestrze ciąży, czyli około 30. tygodnia. Wówczas wątroba może okazać się za słaba, aby radzić sobie z tak dużą dawką hormonów i dochodzi do zastoju żółci wewnątrz tego narządu.

Niestety, cholestaza w ciąży może być groźna dla płodu. Nie należy więc bagatelizować cholestazy ciążowej, ale z pierwszymi niepokojącymi objawami cholestazy ciążowej, zgłosić się do lekarza.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji...

zobacz galerię

3. Jak diagnozować cholestazę

Diagnostyka cholestazy ciążowej polega na badaniu krwi, a także wykluczeniu innych przyczyn uporczywego swędzenia skóry. Badanie na wykrycie cholestazy ciążowej to badanie biochemiczne krwi, czyli próba wątrobowa. Jeżeli wykaże ono podwyższone stężenie kwasów żółciowych i enzymów, może to sygnalizować uszkodzenie wątroby i świadczyć o cholestazie w ciąży.

Zobacz też:

4. Leczenie wątroby w ciąży

Kiedy diagnoza potwierdzi cholestazę ciążową, kobieta musi być pod stałą opieką i kontrolą lekarza. Chcąc zmniejszyć ryzyko komplikacji przy cholestazie ciążowej należy dużo wypoczywać. Stała kontrola lekarza niestety często oznacza, że przyszła mama musi pozostać pod obserwacją lekarzy.

Cholestaza w ciąży jest leczona przez przyjmowanie kroplówki z glukozą, witaminą C, a także zażywania leków sterydowych. Przy chorobie często również jest pobierana krew i sprawdzanie funkcji wątroby. Ważne jest również monitorowanie stanu zdrowia dziecka. Do około 34. tygodnia ciąży regularnie wykonuje się badania KTG, USG i badania laboratoryjne.

Zobacz też

Kiedy dotknie Cię cholestaza ciążowa, należy również zatroszczyć się o odpowiednią dietę. Nie należy spożywać smażonych i ciężkostrawnych potraw, które obciążają wątrobę. Zaleca się jedzenie dużej ilości warzyw i gotowanych potraw.

Cholestaza ciążowa mija po porodziea. Istnieje jednak ryzyko, że cholestaza ciążowa pojawi się przy kolejnej ciąży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.