Choroba Chagasa

Obraz RTG klatki piersiowej pacjenta z chorobą Chagasa

Objawy są różnorodne w zależności od stadium choroby. Najpierw łagodne, widoczny jest jedynie obrzęk po ugryzieniu.

Choroba Chagasa to tropikalna choroba zakaźna powodowana przez pasożyta świdrowca Trypanosoma cruzi. Pasożytnicza choroba człowieka jest przenoszona przez ugryzienie owada lub transfuzję krwi. Choroba Chagasa jest najbardziej rozpowszechniona w Ameryce Środkowej i Południowej, dlatego też inna jej nazwa to trypanosomatoza amerykańska.

Przyczyny choroby Chagasa

Pluskwiaki zarażają się pasożytem poprzez ugryzienie zwierzęcia lub człowieka zakażonego pierwotniakami Trypanosoma cruzi. Następnie zarażony owad zostawia swoje odchody na skórze człowieka, zwykle podczas jego snu. Po obudzeniu się, gdy człowiek pociera skórę, może wetrzeć odchody owada w otwartą ranę, w śluzówki jamy ustnej lub wspojówki oka.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Pasożytniczą chorobą człowieka można także zarazić się w trakcie porodu od zarażonej matki, po spożyciu pokarmów zawierających kał zarażonych owadów, a także podczas transplantacji narządów.

Mieszkańcy Ameryki Środkowej i Południowej zapadają na chorobę Chagasa głównie w dzieciństwie. U noworodków i niemowlaków choroba ta może być śmiertelna, natomiast u starszych dzieci ma ona na początku ostry przebieg, kiedy pojawia się gorączka. Następnie, zwykle po 10-20 latach, u jednej trzeciej zarażonych pojawia się postać przewlekła choroby, która skraca życie o 9-10 lat. U niektórych osób pasożyt pozostaje w uśpieniu nawet przez kilkadziesiąt lat.

Na powyżej omówioną chorobę zakaźną narażeni są także turyści, którzy nocują w tanich hotelach.

Objawy choroby Chagasa

Aż u 99% osób mogą nie pojawić się żadne symptomy zarażenia. Pozostała mniejszość ma gorączkę, poczucie zmęczenia, powiększenie wątroby lub śledziony, a także powiększone węzły chłonne. Objawy te pojawiają się zwykle pomiędzy kilkoma dniami a dwoma tygodniami po zarażeniu. Inne symptomy to: zapalenie spojówek oraz jednostronny obrzęk powiek - tzw. objaw Romañy, utrata apetytu, przelotna wysypka, wymioty oraz biegunka. W miejscu ukłucia przez zarażonego owada może pojawić się grudka lub guzek. Objawy te utrzymują się przez 4-8 tygodni i mijają nawet bez przeprowadzenia leczenia. U noworodków może pojawić się obrzęk mózgu, który zwykle prowadzi do śmierci.

Około 10. tygodnia po zarażeniu zaczyna się okres „utajenia”, który może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Przebiega on bezobjawowo. U dwóch trzecich zarażonych tą chorobą zakaźną pasożyt nie ujawnia się przez całe życie. U pozostałych chorych mogą pojawić się zmiany w sercu, a także powiększenie niektórych narządów układu pokarmowego, zwłaszcza przełyku i jelita grubego.

Pasożytnicza choroba człowieka przebiega bardzo ostro u osób z HIV.

Rozpoznanie i leczenie choroby Chagasa

W przypadku choroby Chagasa diagnoza nie jest prosta. Istotne jest wykonanie rozmazu krwi oraz biopsja mięśnia lub węzła chłonnego. Stosowana jest także ksenodiagnostyka, która pozwala sprawdzić, czy w krwi od potencjalnie chorego człowieka nie znajduje się pasożyt. Wykonuje się także badanie świeżej krwi z dodatkiem antykoagulantu, w której można wykryć poruszające się świdrowce i zaobserwować je pod mikroskopem świetlnym.

Przeciw chorobie Chagasa nie sposób się zaszczepić. W latach 70. w Brazylii została wynaleziona szczepionka przeciw chorobie wywołanej przez świdrowca, lecz jej zastosowanie było ekonomicznie niewykonalne. Obecnie prowadzi się badania nad wynalezieniem szczepionki DNA skutecznej zarówno w ostrej, jak i przewlekłej fazie tej choroby. W ramach profilaktyki warto unikać tanich noclegów w Ameryce Środkowej i Południowej. Podczas wyjazdu w te rejony należy spać w łóżku z moskitierą i stosować środki owadobójcze.

Leczenie jest istotne zwłaszcza w ostrej fazie choroby. U osób z przewlekłą fazą choroby Chagasa lekarze koncentrują się na łagodzeniu objawów choroby. Obecnie wykonywane są liczne badania nad wykryciem leków skutecznych na chorobę Chagasa, głównie wpływające na strukturę świdrowca lub zaburzające jego metabolizm.

Choroby zakaźne mogą stać się udziałem każdego człowieka, dlatego tak istotna jest higiena oraz zachowanie ostrożności podczas wyjazdów w egzotyczne kraje.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Bibliografia

  • Buczek A. Choroby pasożytnicze - epidemiologia, diagnostyka, objawy, FnRRRKDN, Lublin 2005, ISBN 83-921869-9-0
  • Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9
  • Dziubek Z., Żarnowska-Prymek H., Choroby pasożytnicze człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2279-7
  • Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zieliński A., Choroby zakaźne i pasożytnicze - epidemiologia i profilaktyka, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2007, ISBN 978-83-7522-010-0

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba Chagasa
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba Chagasa
Trypanosomoza amerykańska

Pluskwiaki

Pluskwiaki

Pluskwiaki przenoszą groźnego świdrowca Trypanosoma cruzi, będący patogenem wywołującym chorobę Chagasa.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Trypanosomoza amerykańska

Trypanosomoza amerykańska, nazywana inaczej chorobą Chagasa, to pasożytnicza choroba człowieka, występująca głównie w Ameryce Południowej (...) objawy w zależności od odmiany choroby - postaci chronicznej...

Choroby i dolegliwości

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin

do śmierci w wyniku niewydolności organu i uduszenia. Choroba Chagasa, trypanosomoza amerykańska Ta tropikalna choroba pasożytnicza wywoływana (...) przyjdzie im za to zapłacić. Jednak świadomość, że...

Układ pokarmowy

Achalazja - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

przełyku czy choroba Chagasa. Achalazja występuje głównie u osób w wieku 30-60 lat. Objawy choroby to: problemy z przełykaniem, uczucie pieczenia (...) nie ulega rozkurczeniu, gdy przechodzi przez...

Choroba Peyroniego - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Peyroniego - zdjęcia

Choroba Peyroniego - zdjęcia

Włókna w ciałach jamistych członka powodują w czasie choroby wykrzywienie członka.

Choroba Addisona - objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona wywołana jest brakiem lub niską zawartością hormonów kory nadnerczy. Leki pomagają uzupełniać ich niedobory.

Zdrowie w podróży

Sposób na chorobę lokomocyjną

Sposób na chorobę lokomocyjną

Choroba lokomocyjna jest spowodowana zaburzeniami błędnika, dlatego najlepszym domowym sposobem zapobiegającym nudnościom w czasie podróży jest obserwacja drogi przez przednią szybę.