Ciąża po aborcji

Ciąża po aborcji jest możliwa? Na to pytanie próbują sobie odpowiedzieć kobiety, które przerwały ciążę, a w niedługim czasie po zabiegu aborcyjnym pragną mieć dziecko i założyć rodzinę. Decyzja o urodzeniu maluszka po usunięciu ciąży wymaga zastanowienia. Dla wielu kobiet jest przeżyciem wymagającym psychicznego przełamania swoich obaw i negatywnych myśli. Aborcja w Polsce jest, oczywiście, nielegalna. To nie forma antykoncepcji, ale ostateczność przy tragicznych wydarzeniach lub konsekwencjach ciąży.

1. Czy możliwa jest ciąża po aborcji?

Kiedy dziewczęta stają się kobietami, podaje się im do wiadomości wiele mądrości życiowych i złotych myśli na temat tego, co powinny, a czego nie, dla zachowania zdrowia. Jednak to, co zrobią w przyszłości i z jakimi kobiecymi problemami będą się borykać, jest nie do przewidzenia w wieku nastu lat. Jednym z trudnych tematów jest usunięcie ciąży oraz możliwość zajścia w ciążę po aborcji.

Komentarze dotyczące ciąży po aborcji są dość kontrowersyjne, tak jak sam temat. Często spotykane jest stwierdzenie, że usuwanie ciąży w młodym wieku lub w czasie pierwszego poczęcia dziecka może skutkować niemożnością zajścia w ciążę w późniejszym czasie. Czy to prawda? Jakie są właściwie szanse na zajście w ciążę po aborcji i jakie istnieją zagrożenia płodu po wcześniejszym usunięciu dziecka?

2. Konsekwencje aborcji

Czy zajście w ciążę po dokonaniu aborcji jest możliwe? Oczywiście, że tak. Kobiety, które miały wykonany zabieg aborcyjny, zachodziły później w ciążę i rodziły zdrowe dzieci. Ciąża po aborcji jest możliwa, kiedy kobieta na nowo zacznie mieć cykle owulacyjne, a macica zostanie całkowicie wyleczona.

Istnieją medycznie udowodnione przypadki zajścia w ciążę w niedługim czasie po zabiegu aborcyjnym, jeszcze zanim wystąpiła normalna miesiączka po aborcji. Kobieta może mieć bowiem płodny cykl owulacyjny i uwalniać komórkę jajową już w ciągu dwóch tygodni po zabiegu, ale menstruacja po aborcji pojawia się zwykle po czterech tygodniach, a czasami po sześciotygodniowym okresie od usunięcia ciąży. W związku z tym szanse na zajście w ciążę po aborcji są duże. Należy jednak, przy staraniach o dziecko, mieć na względzie zagrożenia zdrowotne i powikłania po aborcji.

Skutki aborcji to:

  • zespół poaborcyjny – wiele kobiet po dokonaniu aborcji próbuje odnaleźć u siebie objawy ciąży. Syndrom poaborcyjny zmniejsza u kobiet szanse na podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka. Ten stan charakteryzuje się uczuciem niepokoju, depresją i poczuciem winy za usunięcie ciąży. Jest to „koszt emocjonalny”, jaki ponosi kobieta po zabiegu aborcyjnym, negatywnie wpływający na jej zdrowie. Permanentna depresja po aborcji negatywnie oddziałuje na psychikę;
  • zajście w ciążę bezpośrednio po aborcji jest działaniem wysokiego ryzyka, ponieważ grozi poronieniem lub porodem przedwczesnym, co może prowadzić do dalszych komplikacji zdrowotnych;
  • stan macicy – aborcja wykonywana metodą wyłyżeczkowania jamy macicy może grozić ranami w błonie śluzowej macicy, co przyczynia się do powstawania zabliźnień lub zrostów i może skutkować niepłodnością u kobiet;
  • pozostałość łożyska – łożysko, które powinno być usunięte podczas zabiegu aborcji, może pozostać w macicy, co prowadzi do poważnych powikłań poaborcyjnych;
  • krwawienia – istnieje dużo ryzyko krwawień w czasie ciąży po aborcji.

3. Symptomy ciąży po dokonaniu aborcji

Udokumentowane są tylko nieliczne przypadki, kiedy po zabiegu aborcyjnym ciąża nie była z powodzeniem zakończona. Oznaki ciąży po aborcji mogą obejmować uczucie mdłości, bolesność piersi, zawroty głowy i inne typowe dolegliwości ciążowe. Jeśli usuwanie ciąży zostało przeprowadzone właściwie pod względem medycznym, a kobieta mimo to odczuwa niepokojące objawy, powinna wykonać w domu test ciążowy płytkowy i poczekać na wynik.

Wynik testu ciążowego nie daje jednak stuprocentowej pewności, ponieważ zależy od tego, na jakim etapie zaawansowania ciąży została wykonana aborcja. Im późniejszy tydzień ciąży, w którym dokonano zabiegu, tym więcej czasu potrzebuje organizm, zanim zacznie normalnie funkcjonować i pozbywać się hormonów ciążowych uwolnionych w ciele. To może skutkować pozytywnym wynikiem testu, nawet po przerwaniu ciąży. Najlepszy sposób, by upewnić się o byciu w ciąży, to oczywiście wizyta u ginekologa.

Ciąża po aborcji jest możliwa, ale musi być dobrze zaplanowana i skonsultowana z lekarzem. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, istnieje wysokie ryzyko zagrożeń dla matki i płodu, co może mieć bezpośredni wpływ na trudności z zajściem w ciążę w późniejszym czasie.

Komentarze (9)
~Kinia
~Kinia

@~Alina: Zgadzam się z Tobą. Te myśli wracają jak bumerang... czasem jest dobrze, żyje się dobrze, ale czasem... w najmniejoczekiwanym momencie...gdy widzisz jakiś wózek, gdy dzieci bawią się w piaskownicy...liczyć ile lat miałoby teraz moje dziecko...czasu nie da się cofnąć, ale jeśli mam komuś powiedzieć jak jest teraz: źle, czasem bardzo źle, ale trzeba z tym żyć...

Odpowiedz
~Kinia
~Kinia

@~Kama: Mało to razy przyszli rodzice słyszeli, że ich dziecko będzie kaleką, że będzie ciężko chore, a jednak na świat przychodził okaz zdrowia. Myśl pozytywnie. Może Bóg uchronił je w okresie dojrzewania od tego wszystkiego, co brałaś. Wiele bym dała bym cofnąć czas. Aborcja to największe zło.

Odpowiedz
~Alina
~Alina

@~Kama: błagam, nie rób tego! nie dokonuj aborcji! teraz ciąża jest dla ciebie problemem ale nie masz pojęcia jakim będzie dla ciebie problemem później aborcja i to jaj będziesz musiała z tym życ i borykać się! sama dokonałam aborcji 1,5 roku temu i do dzisiaj nie mogę się psychicznie pozbierać! Ja nie mogę już wrócic tego co zrobiłam ale ty możesz! Stoisz przed wyborem! błagam nie rób tego! urodź to dziecko! eśli o urodzeniu ni będziesz widzieć wyjścia ze swojej sytuacji zawsze możesz je oddać do adopcji lub do okna życia! o na pewno o niebo lepsze rozwiązanie niż aborcja! skoro Pan Bóg dał życie to i się Tobą i nim zaopiekuje! Módl się o utrzymanie i zachowanie tej ciąży nawet gdy nie jesteś wierząca! Na pewno Twoje prośby zostaną wysłuchane! Ja też będę się modlić o Twoje dobrą decyzję i utrzymanie ciąży! Nie poddawaj się złu - może chwilowo będziesz czuć ulgę ale później nie będzie Ci się chciało żyć! Zaufaj Bogu! Bądź mądrzejsza odemnie! Nie rób tego! Urodź swoje dziecko!

Odpowiedz
~Kama
~Kama

@~Aga: Mam pytanie. Jako, że doświadczylaś aborcji czy moglabyś mi coś o tym powiedzieć. Borykam się z decyzją. Lekarz nie bardzo chce mi pomoc. Mam 21 lat. Przez pierwsze 2 miesiące imprezowalam. Pilam, palilam czasem zdarzylo sie zapalić trawkę. O ciąży dowiedzialam sie 2 dni temu. Nie jestem gotowa psychicznie na dziecko. Sama co dopiero nim bylam. Najgorsze jest to,że nie dbalam o swoje zdrowie i boje się iż poważnie moglo to zaszkodzić plodowi. Lekarz powiedzial, że będę się tym martwić po urodzieniu. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się aborcja. Czy moglabys udzielić mi trochę swoich mądrości na ten temat? Bylabym bardzo wdzięczna.

Odpowiedz
~Aga
~Aga

@~Norek1: nie wiem ile masz lat 5? otóż może Ci wyjaśnię że życie to nie bajka i nie zawsze się układa tak jak chcemy, jeśli wszystkie kobiety, które jak piszesz zabiły swoje dzieci, nie decydowały by się później na kolejne ciąże to społeczeństwo zmniejszyłoby się dość znacznie, ja mam jedno dziecko, drugą ciążę usunęłam, więc patrząc na twój tok myślenia powinnam teraz zabić mojego syna skoro usunęłam jego "brata" bądź "siostrę", moja koleżanka na dniach rodzi swoje drugie dziecko a tak właściwie jeśli mówimy o ciąży dziecko to rodzi już swoje 4 dziecko bo dwie ciąże usunęła, życie, wszyscy to robią ale nikt o tym nie mówi

Odpowiedz

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Artykuły Aborcja
Aborcja

Syndrom poaborcyjny

Syndrom poaborcyjny to dość częste następstwo usunięcia ciąży. Niestety aborcja pozostaje nadal tematem tabu, dlatego kobiety tak mało wiedzą o możliwych psychicznych i fizycznych skutkach aborcji. Powikłania po aborcji, wyrzuty sumienia utrudniają życie kobiety. Są to problemy, z którymi ciężko sobie poradzić na własną rękę, jednak kobiety ciągle wstydzą się prosić o pomoc ... po aborcji zaraz po zabiegu lub nawet po kilku latach. Aborcja jest najczęściej wykonywanym zabiegiem medycznym na świecie.

Aborcja

Skutki aborcji

Aborcja może mieć negatywne skutki psychologiczne i psychiatryczne dla kobiety, która się jej poddała. Najnowsze badania ... powinny powrócić (jeśli nie powrócą, należy pójść do lekarza). Wtedy także można zajść w ciążę, jeśli aborcja nie wywoła ... ciąży. Aborcja zwiększa ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego i bezpłodności. Psychiczne skutki aborcji Naukowcy twierdzą, że kobiety po przeprowadzeniu aborcji prawie dwa razy bardziej były narażone na zaburzenia psychiczne niż pozostałe. Aborcja może...

Ciąża i dziecko

Ciąża

Dwie kreski na teście ciążowym potrafią uszczęśliwić niejedną kobietę, która stara się o dziecko. Jednak w pierwszych tygodniach ciąża może dać się we znaki: poranne mdłości, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów - to tylko niektóre...

Menopauza

Menopauza a ciąża

Menopauza a ciąża

Menopauza a ciąża – jak należy rozumieć tę zależność? Czy okres menopauzy jest czasem, w którym organizm kobiety jest wciąż zdolny do zapłodnienia? Zdecydowanie nie, ale menopauza jest przez wiele kobiet mylona z okresem przedmenopauzalnym, w którym...

Planowanie ciąży

Badania przed ciążą

Badania przed ciążą

Badania przed ciążą powinnaś zacząć od niezbędnego minimum, czyli od najprostszych badań laboratoryjnych. Nawet jeśli czujesz się zupełnie zdrowa, to pragnąc zostać mamą, powinnaś poddać się podstawowym badaniom internistycznym i ginekologicznym. Dzięki...

Urojenia

Ciąża urojona

Ciąża urojona jest przykładem poważnego zaburzenia psychicznego, dotyczącego kobiet, które borykają się z problemem niepłodności i bezskutecznie starają się o dziecko albo pań, któ

Anoreksja

Anoreksja a ciąża

Anoreksja a ciąża

Problem anoreksji i ciąży może dotyczyć kilku sytuacji: gdy chora kobieta chce mieć dziecko lub gdy jest wyleczona i zachodzi w ciążę, a także gdy dotychczas, wydawałoby się, zdrowa kobieta, będąc w ciąży, zaczyna się chorobliwie odchudzać. Na tych powiązaniach...

Bulimia

Bulimia a ciąża

Bulimia a ciąża

Żarłoczność psychiczna, czyli bulimia, to bardzo poważne zaburzenie odżywiania, które dotyczy nie tylko fizjologii funkcjonowania, ale też psychiki. Najczęściej na bulimię chorują nastolatki i młode kobiety. Bulimia staje się podwójnie niebezpieczna w...

Przygotowanie do ciąży

Dieta przed ciążą

Dieta przed ciążą

Jeśli planujesz ciążę, warto, abyś przyjrzała się swojej diecie. Ciąża to czas wielkich przemian, zwłaszcza w organizmie kobiety. W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wita

Pierwszy raz

Dziewictwo a ciąża

Dziewictwo a ciąża

Dziewictwo jest w wielu kulturach wyjątkowym stanem człowieka. Jest to stan przed rozpo częciem współżycia seksualnego. Kobieta jest wówczas określana mianem dziewicy, a mężczyzna