Ciąża po aborcji

Ciąża po aborcji jest możliwa? Na to pytanie próbują sobie odpowiedzieć kobiety, które przerwały ciążę, a w niedługim czasie po zabiegu aborcyjnym pragną mieć dziecko i założyć rodzinę. Decyzja o urodzeniu maluszka po usunięciu ciąży wymaga zastanowienia. Dla wielu kobiet jest przeżyciem wymagającym psychicznego przełamania swoich obaw i negatywnych myśli. Aborcja w Polsce jest, oczywiście, nielegalna. To nie forma antykoncepcji, ale ostateczność przy tragicznych wydarzeniach lub konsekwencjach ciąży.

Zobacz film: "Jakie badania należy wykonać w ciąży?"

Czy możliwa jest ciąża po aborcji?

Kiedy dziewczęta stają się kobietami, podaje się im do wiadomości wiele mądrości życiowych i złotych myśli na temat tego, co powinny, a czego nie, dla zachowania zdrowia. Jednak to, co zrobią w przyszłości i z jakimi kobiecymi problemami będą się borykać, jest nie do przewidzenia w wieku nastu lat. Jednym z trudnych tematów jest usunięcie ciąży oraz możliwość zajścia w ciążę po aborcji.

Komentarze dotyczące ciąży po aborcji są dość kontrowersyjne, tak jak sam temat. Często spotykane jest stwierdzenie, że usuwanie ciąży w młodym wieku lub w czasie pierwszego poczęcia dziecka może skutkować niemożnością zajścia w ciążę w późniejszym czasie. Czy to prawda? Jakie są właściwie szanse na zajście w ciążę po aborcji i jakie istnieją zagrożenia płodu po wcześniejszym usunięciu dziecka?

Konsekwencje aborcji

Czy zajście w ciążę po dokonaniu aborcji jest możliwe? Oczywiście, że tak. Kobiety, które miały wykonany zabieg aborcyjny, zachodziły później w ciążę i rodziły zdrowe dzieci. Ciąża po aborcji jest możliwa, kiedy kobieta na nowo zacznie mieć cykle owulacyjne, a macica zostanie całkowicie wyleczona.

Istnieją medycznie udowodnione przypadki zajścia w ciążę w niedługim czasie po zabiegu aborcyjnym, jeszcze zanim wystąpiła normalna miesiączka po aborcji. Kobieta może mieć bowiem płodny cykl owulacyjny i uwalniać komórkę jajową już w ciągu dwóch tygodni po zabiegu, ale menstruacja po aborcji pojawia się zwykle po czterech tygodniach, a czasami po sześciotygodniowym okresie od usunięcia ciąży. W związku z tym szanse na zajście w ciążę po aborcji są duże. Należy jednak, przy staraniach o dziecko, mieć na względzie zagrożenia zdrowotne i powikłania po aborcji.

Skutki aborcji to:

  • zespół poaborcyjny – wiele kobiet po dokonaniu aborcji próbuje odnaleźć u siebie objawy ciąży. Syndrom poaborcyjny zmniejsza u kobiet szanse na podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka. Ten stan charakteryzuje się uczuciem niepokoju, depresją i poczuciem winy za usunięcie ciąży. Jest to „koszt emocjonalny”, jaki ponosi kobieta po zabiegu aborcyjnym, negatywnie wpływający na jej zdrowie. Permanentna depresja po aborcji negatywnie oddziałuje na psychikę;
  • zajście w ciążę bezpośrednio po aborcji jest działaniem wysokiego ryzyka, ponieważ grozi poronieniem lub porodem przedwczesnym, co może prowadzić do dalszych komplikacji zdrowotnych;
  • stan macicy – aborcja wykonywana metodą wyłyżeczkowania jamy macicy może grozić ranami w błonie śluzowej macicy, co przyczynia się do powstawania zabliźnień lub zrostów i może skutkować niepłodnością u kobiet;
  • pozostałość łożyska – łożysko, które powinno być usunięte podczas zabiegu aborcji, może pozostać w macicy, co prowadzi do poważnych powikłań poaborcyjnych;
  • krwawienia – istnieje dużo ryzyko krwawień w czasie ciąży po aborcji.

Symptomy ciąży po dokonaniu aborcji

Udokumentowane są tylko nieliczne przypadki, kiedy po zabiegu aborcyjnym ciąża nie była z powodzeniem zakończona. Oznaki ciąży po aborcji mogą obejmować uczucie mdłości, bolesność piersi, zawroty głowy i inne typowe dolegliwości ciążowe. Jeśli usuwanie ciąży zostało przeprowadzone właściwie pod względem medycznym, a kobieta mimo to odczuwa niepokojące objawy, powinna wykonać w domu test ciążowy płytkowy i poczekać na wynik.

Wynik testu ciążowego nie daje jednak stuprocentowej pewności, ponieważ zależy od tego, na jakim etapie zaawansowania ciąży została wykonana aborcja. Im późniejszy tydzień ciąży, w którym dokonano zabiegu, tym więcej czasu potrzebuje organizm, zanim zacznie normalnie funkcjonować i pozbywać się hormonów ciążowych uwolnionych w ciele. To może skutkować pozytywnym wynikiem testu, nawet po przerwaniu ciąży. Najlepszy sposób, by upewnić się o byciu w ciąży, to oczywiście wizyta u ginekologa.

Ciąża po aborcji jest możliwa, ale musi być dobrze zaplanowana i skonsultowana z lekarzem. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, istnieje wysokie ryzyko zagrożeń dla matki i płodu, co może mieć bezpośredni wpływ na trudności z zajściem w ciążę w późniejszym czasie.

Joanna Krocz, 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9

Źródła zewnętrzne

Aborcja

Komentarze (15)
~Beacia
~Beacia ponad rok temu

@~milena: Tak właśnie , żyjemy tu i teraz. Skąd wiesz co się wydarzy za godzinę, dzień lub tydzień? Każde dziecko jest darem Boga i przychodzi na świat z bochenkiem chleba pod pachą. Jeśli trudno Tobie w to uwierzyć, że życie jest darem przeczytaj wywiad z lekarzem Jackiem Szulcem w nr 11 z 2016r. w Gościu Niedzielnym. Pracował w placówce wykonującej zabiegi in vitro. Komórki się łączyły , tylko ...... Polecam. Jeszcze tylko pytanie: co zrobisz z tym wszystkim co zgromadzisz i zobaczysz i przeżyjesz? komu zostawisz to w spadku?

Odpowiedz
~Marlena 20
~Marlena 20 ponad rok temu

W 9 tygodniu ciąży miałam aborcje której nie chciałam a zostałam do niej zmuszona ponieważ moje dziecko zmarło niestety. Strasznie to przeżyłam aborcja to największe zło jakie moze być. Jeśli jestes w ciąży to dziękuj Bogu i sama sobie za to dziecko. Bo ty usuniesz ciąże bo jej nie chciałaś a inna kobieta pragnie dziecka a nie moze go miec. Dziewczyny które o tym myślą przemyślcie to bardzo dobrze dla mnie czas spędzony w szpitalu to najgorszy czas który przeszłam oddała bym wszystko razem z moim mężem za to by nasze dziecko żyło. Przemyślcie to bardzo dobrze bo gdyby wasze matki X czasu temu wykonały aborcje to was by rowniez nie było na swiecie. Dla mnie aborcja żywego dzidziusia to morderstwo za które powinna być kara śmierci lub dożywocie. Zycie za zycie. Smierć = smierć .

Odpowiedz
~milena
~milena ponad rok temu

@~Alina: hahaha pan bóg dał życie, nie mogę. Dlatego kraje katolickie są biedniejsze. To myślenie: daj nam dzisiaj, a jutro? A jutro to kto by się przejmował. Masz rację, ródźcie dzieci na które was nie stać, bez żadnego pomysłu na życie, padnijcie na kolana i czekajcie aż wam manna z nieba będzie kapać. Przestań wmawiać tej dziewczynie twoje schizy.

Odpowiedz
~milena
~milena ponad rok temu

Syndrom poaborcyjny istnieje! Ja na ten przykład mam go tak dalece rozwiniętego, że po każdej miesiączce nie mogę podnieść się z łóżka. Leżę i tulę swoje podpaski, szukam na nich mojego dzidziusia, nadaję mu imię. Za każdym razem gdy widzę wózek dziecięcy zastanawiam się jakby teraz wyglądały moje dzieci. Te wszystkie zapłodnione jajka, które skonały w kałuży krwi miesięcznej tylko dlatego, że uprawiałam seks z mężem by zbudować z nim więź i poprawić stan swojego zdrowia psychicznego, tylko dlatego, że nie zrezygnowałam z Mcd, kanapek ze smalcem, wychodziłam na imprezy, piłam alkohol i paliłam papierosy, nie wysypiałam się i pracowałam fizycznie. Aborcja to najgorsze zło. Za niecałe 100 lat w Afryce będzie żyło 16 mld ludzi, a gdyby tak poprawić opiekę zdrowotną i warunki bytowe tamtych kobiet to byłoby nawet więcej!!! Miesiączka to łzy macicy. Dziewczyny pomyślcie o tych wszystkich jajkach, które wydalacie w ciągu całego życia. Jak wy możecie spać spokojnie, normalnie funkcjonować, czy wy nie macie sumienia? Pomyślcie jak by wyglądały dzisiaj te wszystkie dzieciaczki, ale wam podobnie jak mnie, nie chciało się o nie zadbać. Ważniejszy dla mnie był mój komfort i satysfakcja z życia. Aborcja to największe zło. Nie udawajcie takich dobrych wy wszystkie, które rozpaczacie za jajkami zostawionymi w słowackich klinikach aborcyjnych, przy waszej całkowitej obojętności na te jajka, które lądują każdego miesiąca na waszych podpaskach, bo źle się odżywiacie, palicie, pijecie i pracujecie fizycznie. Tej gradacji życia nie powstydziłby się Hitler. Zapłaczcie nad tamtymi jajkami hipokrytki!

Odpowiedz
~Kinia
~Kinia ponad rok temu

@~Alina: Zgadzam się z Tobą. Te myśli wracają jak bumerang... czasem jest dobrze, żyje się dobrze, ale czasem... w najmniejoczekiwanym momencie...gdy widzisz jakiś wózek, gdy dzieci bawią się w piaskownicy...liczyć ile lat miałoby teraz moje dziecko...czasu nie da się cofnąć, ale jeśli mam komuś powiedzieć jak jest teraz: źle, czasem bardzo źle, ale trzeba z tym żyć...

Odpowiedz
~Kinia
~Kinia ponad rok temu

@~Kama: Mało to razy przyszli rodzice słyszeli, że ich dziecko będzie kaleką, że będzie ciężko chore, a jednak na świat przychodził okaz zdrowia. Myśl pozytywnie. Może Bóg uchronił je w okresie dojrzewania od tego wszystkiego, co brałaś. Wiele bym dała bym cofnąć czas. Aborcja to największe zło.

Odpowiedz

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Aborcja
Aborcja

Skutki aborcji

Aborcja może mieć negatywne skutki psychologiczne i psychiatryczne dla kobiety, która się jej poddała. Najnowsze badania dowodzą, że kobiety (...) , które zdecydowały się na aborcję, są zdecydowanie bardziej narażone...

Aborcja

W Polsce kwitnie podziemie aborcyjne (WIDEO)

Aborcja jest dość ciężkim i kontrowersyjnym tematem, każda z nas ma jednak prawo do wyboru. 6 marca w Warszawie jak co roku przeszła Manifa (...) pod hasłem „Aborcja w obronie życia". Wszystkie zabiegi aborcyjne, które...

Aborcja

Syndrom poaborcyjny

Syndrom poaborcyjny to dość częste następstwo usunięcia ciąży. Niestety aborcja pozostaje nadal tematem tabu, dlatego kobiety tak mało wiedzą (...) o możliwych psychicznych i fizycznych skutkach aborcji. Powikłania po...

Aborcja

Kazimiera Szczuka o aborcji (WIDEO)

zakazu aborcji. „Nie może być tak, że w jedną noc Sejm w swoim obecnym składzie przegłosuje, jeżeli nie kryminalizację, to obostrzenie dotyczące (...) aborcji. Jeśli kobieta wpadnie w łapy lekarza sumienia, to może...

Aborcja

Podziemie aborcyjne w Polsce (WIDEO)

zostanie zaakceptowana, Polska dołączy do siedmiu krajów na świecie, które nie tylko całkowicie zakazują aborcji, ale za jej przeprowadzenie karzą kobiety więzieniem.

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Rodzaje aborcji (WIDEO)

#dziejesienazywo: Rodzaje aborcji (WIDEO) Odtwórz wideo

Metody przeprowadzania aborcji można podzielić na farmakologiczne i chirurgiczne. Oba sposoby często się łączą. Usunięcie ciąży za pomocą leków (...) jest bezpieczniejsze, gdyż każda operacja niesie za sobą duże ryzyko...

Antykoncepcja chirurgiczna

Decyzja o aborcji (WIDEO)

Decyzja o aborcji (WIDEO) Odtwórz wideo

Aborcja Decyzja o przerwaniu ciąży jest decyzją bardzo trudną, wywołującą u każdej kobiety zrozumiałe dylematy moralne. Kobiety, które decydują (...) się na aborcję lub tylko ją rozważają, obawiają się,...