Trwa ładowanie...

80 milionów bakterii w pocałunku

Na pewno słyszałeś, jak pozytywnie na twój organizm wpływa całowanie. Uwalnia się serotonina i dopamina, czujemy się więc dobrze i przyjemnie. Dowiedziono też, że 15-minutowy pocałunek francuski spala więcej kalorii niż pływanie przez ten sam czas. Całowanie wpływa również na szybszą przemianę materii, trzy namiętne pocałunki dziennie przez okres jednego tygodnia to nawet kilogramowy ubytek masy ciała. Niestety takie okazywanie czułości ma również złe strony: podczas 10-sekundowego pocałunku możemy przekazać sobie nawet 80 milionów bakterii.

spis treści

1. Nauka a namiętność

Badacze uważają, że partnerzy, którzy całują się przynajmniej dziewięć razy w ciągu dnia, przekazują sobie na wargach i języku podobne grupy bakterii.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W teście, który miał potwierdzić tę tezę, pary najpierw się całowały, później jedna osoba została poproszona o wypicie szklanki jogurtu probiotycznego i ponowne pocałowanie swojego partnera lub partnerki. Bakterie w jogurcie probiotycznym, czyli Streptococcus, Lactobacillus i Bifidobacterium, zostały użyte jako markery do śledzenia bakterii przenoszonych przez partnerów z ust do ust. Po spożyciu jogurtu naukowcy odkryli, że bakterie markerów obecne były w ślinie i na języku partnera, który jogurtu nie wypił.

2. Rezygnacja z całowania?

Czy przenoszenie przez pocałunek tak wielu bakterii jest argumentem za tym, aby zrezygnować z tego rodzaju okazywania sobie uczuć? Naukowcy zapewniają, że dzielenie się bakteriami może mieć również pozytywne skutki dla zdrowia obojga partnerów. Niektórzy badacze twierdzą nawet, że w przyszłości pocałunek może stać się ewolucyjnym narzędziem do znalezienia partnera, który byłby z nami kompatybilny biologiczne, a którego bakterie mogłyby uzupełniać nasze własne.

Podobno, że w ciągu naszego całego życia całujemy się nawet 20 tysięcy razy. Statystyczny pocałunek trwa 12 sekund. Oznacza to, że na tę formę czułości poświęcamy prawie 77 dni. Osoby, które całują się każdego poranka na pożegnanie żyją nawet 5 lat dłużej niż ci, którzy tego nie praktykują.

 

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza