Przejdź na WP

Leki bez recepty

Leki bez recepty, inaczej OTC, są ogólnie dostępne. W aptekach można je kupić bez problemu. OTC to skrót od angielskiego Over the Counter. Pod tą nazwą kryją się leki, które możemy przyjmować bez nadzoru lekarza. Wśród leków bez recepty znajdziemy leki przeciwbólowe, tabletki nasenne i inne...

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Leki OTC

Over the Counter to angielska nazwa określająca leki, które można kupić w aptece bez recepty. Taki leki nie wymagają konsultacji z lekarzem. Są nam sprzedawane na nasze życzenie. OTC to skrót od angielskiej nazwy, używany przez lekarzy, farmaceutów i prawników. Potocznie preparaty i leki OTC określane są jako leki bez recepty.

2. Działanie leków bez recepty

W jakiejkolwiek aptece czy sklepie dostaniemy tabletki bez recepty. Na półkach leżą tabletki nasenne bez recepty, leki przeciwbólowe bez recepty, leki przeciwgorączkowe i wiele innych. Czym właściwie są leki bez recepty? Dlaczego może je kupić każdy? Jak działają preparaty OTC? Leki OTC są bezpieczniejsze niż leki na receptę. Są też dużo słabsze. Dzięki temu nie wywołują groźnych skutków ubocznych. Dolegliwości, które mogą się pojawić to np. gorączka. Tabletki bez recepty nie powodują uzależnienia. Jednak większość z nich pomaga jedynie przy łagodnych zaburzeniach zdrowotnych. Nie działają gdy potrzebna jest specjalistyczna pomoc.

Leki bez recepty
Leki bez recepty (iStock)

3. Dawkowanie leków bez recepty

Mylne bywa przekonanie, że leki bez recepty można zażywać bez umiaru. Preparaty OTC, jak pisaliśmy wcześniej, nie wywołują groźnych skutków ubocznych. Oznacz to, że jednak jakieś skutki niepożądane występują. Dlatego też, przed zażyciem jakiegokolwiek lekarstwa, należy przeczytać dokładnie ulotkę i zastosować się do wytycznych. Zbyt duża dawka leku, zamiast pomóc, zaszkodzi.

4. Przeciwwskazania do stosowania leków bez recepty

Leki bez recepty, podobnie jak te na receptę, nie mogą być przyjmowane przez wszystkich. Na ulotce zawsze znajduje się informacja jasno określająca przeciwwskazania. Kobiety w ciąży i dzieci powinny szczególnie uważać na to, co przyjmują. Preparaty OTC można przyjmować przez około 5 dni. Jeżeli przez ten czas dolegliwości zdrowotne nie ustąpiły, wówczas należy zgłosić się do lekarza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy