Trwa ładowanie...

Leki bez recepty

Avatar placeholder
30.03.2021 19:13
Leki bez recepty
Leki bez recepty (iStock)

W aptece możemy kupić o wiele więcej niż lekarstwa przepisane przez lekarza. Półki uginają się pod ciężarem suplementów, dermokosmetyków oraz leków. W większości przypadków to kupujący decyduje, które środki trafią do jego koszyka i organizmu.

spis treści

1. Co to są leki OTC

OTC (Over the Counter) to oficjalna nazwa leków bez recepty. Do grupy tej należą farmaceutyki, które można kupić w aptece bez konieczności posiadania recepty wypisanej przez lekarza. Wśród leków bez recepty znajdziemy np.: leki przeciwbólowe, tabletki nasenne i wiele innych. Są to przede wszystkim leki, które chory przyjmuje na początku infekcji, bez konsultacji z lekarzem. Ich skład i działanie są delikatniejsze niż środków, które muszą podlegać lekarskiej kontroli, ale mimo to OTC także mogą wywoływać niepożądane reakcje. Jeżeli w ciągu 5 dni od rozpoczęcia ich zażywania objawy chorobowe nie ustępują, należy skorzystać z porady doktora. Skrót OTC używany jest przez lekarzy, farmaceutów i prawników, określenie "leki bez recepty" pochodzi z języka potocznego.

2. Jak działają leki bez recepty

W jakiejkolwiek aptece czy sklepie dostaniemy tabletki bez recepty. Na półkach leżą tabletki nasenne bez recepty, leki przeciwbólowe bez recepty, leki przeciwgorączkowe i wiele innych. Czym właściwie są leki bez recepty? Dlaczego może je kupić każdy? Jak działają preparaty OTC? Leki OTC są bezpieczniejsze niż leki na receptę. Są też dużo słabsze. Dzięki temu nie wywołują groźnych skutków ubocznych. Dolegliwości, które mogą się pojawić to np. gorączka. Tabletki bez recepty nie powodują uzależnienia. Jednak większość z nich pomaga jedynie przy łagodnych zaburzeniach zdrowotnych. Nie działają gdy potrzebna jest specjalistyczna pomoc.

3. Dawkowanie leków bez recepty

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Mylne bywa przekonanie, że leki bez recepty można zażywać bez umiaru. Preparaty OTC, jak pisaliśmy wcześniej, nie wywołują groźnych skutków ubocznych. Oznacz to, że jednak jakieś skutki niepożądane występują. Dlatego też, przed zażyciem jakiegokolwiek lekarstwa, należy przeczytać dokładnie ulotkę i zastosować się do wytycznych. Zbyt duża dawka leku, zamiast pomóc, zaszkodzi.

4. Jakie przeciwwskazania do stosowania leków bez recepty

Leki bez recepty, podobnie jak te na receptę, nie mogą być przyjmowane przez wszystkich. Na ulotce zawsze znajduje się informacja jasno określająca przeciwwskazania. Kobiety w ciąży i dzieci powinny szczególnie uważać na to, co przyjmują. Preparaty OTC można przyjmować przez około 5 dni. Jeżeli przez ten czas dolegliwości zdrowotne nie ustąpiły, wówczas należy zgłosić się do lekarza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze