Trwa ładowanie...

Leki na receptę

Avatar placeholder
24.04.2019 13:28
Leki na receptę
Leki na receptę (iStock)

Leki RX to leki na receptę. Ich nazwa, RX, nie ma jednoznacznej genezy. RX jest właściwie znakiem graficznym, na który składa się zarys linii symbolu Oka Horusa. Dla Egipcjan było ono symbolem przywrócenia zdrowia. Nic więc dziwnego, że w farmacji znakiem tym określa się leki na receptę...

spis treści

1. Leki RX

Jeden z mitów Starożytnych Egipcjan dotyczył cudownego przywrócenia oka Horusowi. Horus był bogiem nieba, światła i dobrobytu. Jego ojciec, Ozyrys, został zamordowany przez swojego brata, Seta. Horus postanowił pomścić śmierć ojca. Podczas walki Set wybił oko Horusowi. Jednak inny bóg, bóg mądrości i współczucia, Thot, pomógł Horusowi i przywrócił mu oko. Dzięki temu Horus wygrał.

Egipcjanie przypisali Oku Horusa symboliczne znaczenie, reprezentować miało ono przywrócone zdrowie. RX to symbol składający się z zarysu głównych linii symbolu oka Horusa. Nie dziwi więc, że symbol ten wykorzystywany w farmacji. Leki oznaczone symbolem RX to inaczej leki na receptę.

2. Leki RX a leki OTC

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Lekarstwa dzielimy na leki RX i OTC. Leki RX to te wydawane z przepisu lekarza. Są to wszystkie leki uspokajające na receptę, leki nasenne na receptę czy też leki przeciwbólowe na receptę. Każde opakowanie oznaczone symbolem RX może zostać sprzedane po wcześniejszym przedłożeniu recepty. Dawkowanie leków na receptę musi być kontrolowane przez lekarza. Leki na receptę są mocne i niewłaściwe ich stosowanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Leki OTC to leki bez recepty. Możemy je kupić w każdej aptece lub większym sklepie. Nie wymagają recepty. Leki OTC mają słabsze działanie i nie wywołują poważniejszych skutków ubocznych. Oczywiście ich przedawkowanie prowadzi do wystąpienia przykrych dolegliwości. Stosowanie leków bez recepty nie może trwać dłużej niż 5 dni. Poważniejsze schorzenia wymagają już konsultacji z lekarzem.

3. Tanie leki na receptę

Niektóre leki RX są całkowicie lub w części refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety, tanie leki na receptę nie zdarzają się często. W przypadku zakupu tego typu specyfików należy pilnować daty ważności recepty. Recepta powinna być zrealizowana w ciągu 30 dni od wystawienia. Jeżeli receptę wystawił lekarz pomocy doraźnej (lekarz pogotowia), wówczas termin ważności jest jeszcze krótszy, bo jedynie 7 dni.

4. Leki na receptę przez internet

Przez jakiś czas istniał handel wysyłkowy. Leki na receptę zamawiane były przez internet, a apteka wysyłała specyfik pod warunkiem, że pacjent wysłał im receptę pocztą. Jednak wiele osób uważa, że ten rodzaj kupna-sprzedaży jest niebezpieczny dla zdrowia pacjentów. Obecnie leki na receptę przez internet jest trudniej kupić. Można jeszcze zamówić je przez internet, jednak odebrać trzeba osobiście.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze