Trwa ładowanie...

Contractubex – skład, wskazania, działanie i stosowanie

Contractubex to lek na blizny każdego typu, który pobudza proces gojenia skóry i osłabia proces tworzenia się nieestetycznych śladów na ciele. Substancjami czynnymi produktu są: heparyna, wyciąg płynny z cebuli oraz alantoina. Lek stosuje się miejscowo, nakładając na skórę po zagojeniu rany, ale jak najwcześniej po pojawieniu się blizny. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Contractubex?

Contractubex to lek w postaci żelu na blizny, który dzięki swojemu składowi i substancjom czynnym ma działanie wielokierunkowe. Preparat ma działanie wygładzające i rozluźniające tkankę blizny. Wykazuje efekt przeciwzapalny oraz antyproliferacyjny.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Lek można kupić w aptece bez recepty. Tubka żelu na blizny Contractubex 20 g kosztuje nie więcej niż 30 złotych, zaś Contractubex żel na blizny 50g – około 50 złotych.

2. Skład i działanie Contractubex

Żel Contactubex zawiera trzy składniki aktywne o wzmacniającym się działaniu. To heparyna, wyciąg płynny z cebuli i alantoina. Jeden gram żelu zawiera:

 • 50 j.m. heparyny sodowej,
 • 100 mg wyciągu płynnego z cebuli,
 • 10 mg alantoiny.

Substancje pomocnicze to: kwas sorbinowy, metylu parahydroksybenzoesan, guma ksantan, makrogol 200, substancja poprawiająca zapach Fragrance 231616, woda oczyszczona.

Jak działa Contactubex? Heparyna działa przeciwzapalnie i rozluźniająco na strukturę kolagenu. Wyciąg z cebuli stymuluje gojenie się rany i przeciwdziała niefizjologicznemu tworzeniu się blizny.

Alantoina wpływa na przyspieszenie odnowy naskórka i zwiększenie zdolności wiązania wody przez tkankę. Substancja ma również właściwości keratolityczne, zwiększa przenikanie pozostałych substancji czynnych.

Swoją skuteczność Contactubex zawdzięcza zarówno właściwościom i działaniu poszczególnych składników, jak i ich synergistycznemu działaniu. Ich wzajemne wzmocnienie efektów wpływa na hamowanie proliferacji fibroblastów, zwłaszcza nieprawidłowego zwiększenia syntezy kolagenu.

3. Wskazania do stosowania żelu Contractubex

Contractubex stosuje się do leczenia blizn każdego typu. Wykorzystuje się go także w terapii:

 • blizn ograniczających ruch,
 • blizn przerostowych,
 • blizn obrzmiałych,
 • blizn o kształcie bliznowca.

Wskazaniami do zastosowania żelu są nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny oparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców, przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny.

4. Jak stosować Contractubex?

Lek Contractubex stosuje się miejscowo, nakładając na blizny po zagojeniu rany, jak najwcześniej po pojawieniu się blizny. Terapia nim trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Bardzo ważne jest, aby w przypadku leczenia świeżych blizn unikać bodźców fizycznych, takich jak promieniowanie UV, podrażnienia mechaniczne lub niskie temperatury.

Żel w przypadku osób dorosłych nakłada się kilka razy w ciągu dnia, delikatne wcierając w skórę lub tkankę blizny. Jeżeli blizny są stwardniałe i zadawnione, należy nałożyć opatrunek z żelem na noc.

Zobacz także:

5. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Żelu Contractubex nie wolno stosować w przypadku uczulenia na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są także:

 • blizny obejmujące duże obszary skóry (stosowanie leku na dużą powierzchnię ciała może wiązać się z ogólnoustrojowym działaniem heparyny),
 • niewyleczone rany,
 • uszkodzona skóra,
 • aplikacja na błony śluzowe.

W przypadku wystąpienia nadwrażliwości należy przerwać stosowanie leku. Przed użyciem żelu należy się poradzić lekarza lub farmaceuty w przypadku ciąży, karmienia piersią lub starań o dziecko.

6. Działania niepożądane

Contractubex może wywołać działania niepożądane. Choć skutki uboczne nie pojawiają się u każdego, należy liczyć się z ryzykiem:

 • swędzenia (świąd, który jest wynikiem zmian bliznowatych nie wymaga przerwania leczenia),
 • silnego zaczerwienienia,
 • rozszerzenia naczyń włosowatych,
 • pogłębienia blizny,
 • ścieńczenia skóry,
 • przebarwienia skóry,
 • wysypki, reakcji alergicznej, pokrzywki,
 • podrażnienia skóry, zapalenia skóry, pieczenia skóry,
 • złuszczania w miejscu podania, uczucia ściągnięcia skóry.

Warto wiedzieć, że preparat Contractubex zawiera parahydroksybenzoesan metylu i kwas sorbinowy, które mogą wywołać reakcje alergiczne.

7. Opinie o Contractubex

Contractubex opinie ma bardzo dobre. Pacjenci, którzy stosują go co najmniej kilka tygodni zwracają uwagę, że żel jest bardzo skuteczny. Blizny - po wypadkach, cesarce, operacjach czy usunięciu znamion - stają się miękkie i niewidoczne, rozjaśnione i wygładzone, a także mniej napięte i tkliwe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza