Coraz młodsi chorują na parkinsona. "Przestałam chodzić, trochę mówić"

Choroba Parkinsona wciąż bywa kojarzona z podeszłym wiekiem, tymczasem coraz częściej diagnozuje się ją u osób młodych, nawet po trzydziestce. Eksperci podkreślają, że schorzenie może rozwijać się latami, a jego pierwsze objawy bywają bardzo mylące.

"Przez rok szukaliśmy przyczyny. Przestałam chodzić, trochę mówić""Przez rok szukaliśmy przyczyny. Przestałam chodzić, trochę mówić"
Źródło zdjęć: © Getty Images / screen Dzień dobry TVN
Marta Słupska

Choroba Parkinsona – czym właściwie jest?

Choroba Parkinsona to postępujące schorzenie neurodegeneracyjne, prowadzące do uszkodzenia i obumierania komórek nerwowych w strukturach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę ruchu.

Do rozwoju choroby mogą prowadzić czynniki genetyczne, środowiskowe oraz niektóre procesy biologiczne związane ze starzeniem. Choć wiele przypadków pojawia się po 60. roku życia, lekarze coraz częściej diagnozują także osoby 30-40-letnie.

Kto choruje i dlaczego? Nie tylko osoby starsze

W powszechnej opinii parkinson jest chorobą seniorów, jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Coraz częściej zaburzenia ruchowe typowe dla tej choroby pojawiają się u ludzi młodych, aktywnych zawodowo.

Sny pierwszym objawem Parkinsona

Jedną z takich osób jest Iwona Jąkalska, u której schorzenie rozwinęło się już w wieku 34 lat. Jak opowiadała w "Dzień dobry TVN", pierwsze objawy pojawiły się krótko po urodzeniu dziecka.

- Po urodzeniu córki po 4 miesiącach miałam bardzo słabe ręce. Teściowa mnie wysłała do lekarza neurologa. Poddałam się operacji kręgosłupa szyjnego. Miało być lepiej, ale niestety nie. Przez rok szukaliśmy przyczyny. Przestałam chodzić, trochę mówić. Jeden lekarz z Bydgoszczy powiedział mi, że mam parkinsona. Nie dowierzałam. Potem miałam płyn pobierany z rdzenia kręgowego, był czysty, bo różne choroby mi przypisywano, SMA i tym podobne. Wtedy stanęła diagnoza, że jednak parkinson - mówiła na antenie.

Jak dodała, w rodzinie nikt wcześniej nie chorował, a lekarze sugerują, że pewną rolę mogła odegrać dawna trauma.

Z kolei Anna Knopkiewicz zauważyła u siebie pierwsze symptomy w wieku 35 lat.

- Przez 4 lata nie byłam zdiagnozowana, chodziłam po różnych specjalistach i z uwagi na młody wiek nie mogli mnie lekarze zdiagnozować. Już powoli przestawałam chodzić. Ludzie z chorobą Parkinsona chodzą w taki specyficzny sposób. Zauważyłam, że inaczej się poruszam. Mało tego, urodziłam córkę w wieku 40 lat, była to naprawdę trudna praca i trudny czas - przyznała.

Neurolodzy zwracają uwagę, że na chorobę wpływają także czynniki środowiskowe. Jak zaznaczył neurolog Dominik Kobylarek, wśród zagrożeń znajdują się m.in. pestycydy.

- Czynniki środowiskowe, np. narażenie na pestycydy. Stąd obserwuje się coraz większą liczbę pacjentów z terenów wiejskich, gdzie to skarżenie może być większe - zaznaczył.

Objawy choroby Parkinsona – pierwsze sygnały są bardzo podstępne

Jednym z największych problemów jest to, że początkowe symptomy łatwo pomylić z innymi chorobami, stresem, przepracowaniem czy naturalnymi wahaniami nastroju.

  • zaparcia – niezwykle częste, a jednocześnie bagatelizowane.
  • obniżony nastrój i zaburzenia emocjonalne, które mogą imitować depresję,
  • drżenia – często mylone ze stresem, reakcją na kofeinę czy działaniem leków.

Kluczową wskazówką jest charakterystyczne, asymetryczne drżenie, które zwykle obejmuje jedną stronę ciała. Dopiero w późniejszych etapach pojawiają się spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, zaburzenia chodu czy problemy z utrzymaniem równowagi.

Choroba, która zmienia życie – dlaczego warto reagować wcześnie?

Parkinson jest chorobą postępującą, dlatego szybsza diagnoza oznacza możliwość wcześniejszego wdrożenia leczenia poprawiającego komfort życia. W przypadku młodych pacjentów bywa to szczególnie trudne – lekarze rzadko podejrzewają schorzenie neurodegeneracyjne u osób po trzydziestce, co może opóźnić rozpoznanie o lata.

Historie Iwony Jąkalskiej i Anny Knopkiewicz pokazują, jak ważna jest czujność i konsultacja z neurologiem w przypadku niepokojących zmian ruchowych, przewlekłych drżeń czy zaburzeń nastroju, które nie mają oczywistego źródła.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródło: "Dzień dobry TVN", "Global trends of early onset Parkinson’s disease from 1990 to 2021" ("Frontiers in Neurology")

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie
Test z kubkiem może zdradzić problemy ze zdrowiem. Jak go wykonać?
Test z kubkiem może zdradzić problemy ze zdrowiem. Jak go wykonać?
Leki na erekcję a rak prostaty. Nowe badanie
Leki na erekcję a rak prostaty. Nowe badanie
Turecki napój pomaga w odchudzaniu. Wspiera też odporność
Turecki napój pomaga w odchudzaniu. Wspiera też odporność
Popularny lek na cukrzycę może wpływać na tempo starzenia. Ryzyko zgonu mniejsze o 30 proc.
Popularny lek na cukrzycę może wpływać na tempo starzenia. Ryzyko zgonu mniejsze o 30 proc.
Uzależnienie zaczyna się w aptece. Nastolatki bez problemu kupują leki z kodeiną
Uzależnienie zaczyna się w aptece. Nastolatki bez problemu kupują leki z kodeiną
Patent unieważniony. Lek na cukrzycę będzie tańszy?
Patent unieważniony. Lek na cukrzycę będzie tańszy?
GIF wycofuje serię popularnego leku. Jest stosowany przy zaburzeniach lipidowych
GIF wycofuje serię popularnego leku. Jest stosowany przy zaburzeniach lipidowych
Polska w obliczu zwiększonego ryzyka chorób zakaźnych. Eksperci apelują
Polska w obliczu zwiększonego ryzyka chorób zakaźnych. Eksperci apelują
Mają anoreksję, biorą zastrzyki. "Zrobią wszystko, by osiągnąć szczupłą sylwetkę"
Mają anoreksję, biorą zastrzyki. "Zrobią wszystko, by osiągnąć szczupłą sylwetkę"
Jajka a zdrowy mózg. Naukowcy mówią o związku
Jajka a zdrowy mózg. Naukowcy mówią o związku
"Jeden z najważniejszych czynników zawału i udaru". Nowe wytyczne w zaburzeniach lipidowych
"Jeden z najważniejszych czynników zawału i udaru". Nowe wytyczne w zaburzeniach lipidowych
Warzywa w każdym posiłku i mniej smażenia. Nowe zasady dla szkolnych stołówek
Warzywa w każdym posiłku i mniej smażenia. Nowe zasady dla szkolnych stołówek