Trwa ładowanie...

"Covidowe palce". Nietypowy objaw zakażenia koronawirusem

Covidowe palce mogą być jednym z nietypowych objawów zakażenia koronawirusem
Covidowe palce mogą być jednym z nietypowych objawów zakażenia koronawirusem (Northwestern University)

Lekarze wskazują na kolejne nietypowe objawy, które występują u części pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Jednym z nich są zmiany na skórze przypominające odmrożenia w obrębie stóp. Specjaliści określili to zjawisko jako "covidowe palce".

spis treści

1. Nowa lista objawów koronawirusa

Wysoka gorączka, suchy kaszel i duszności - to najbardziej typowe i pierwsze objawy, które lekarze rozpoznali u większości chorych na Covid-19. Im dłużej trwa epidemia, tym więcej pojawia się informacji o innych dolegliwościach, które występują u pacjentów. Część z nich skarży się na utratę smaku i węchu. Na szczęście to stan przejściowy.

Zobacz film: "Koronawirus może przebiegać bezobjawowo"

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) kilka dni temu dodało do listy charakterystycznych objawów zakażenia koronawirusem sześć nowych symptomów.

Najczęściej występujące objawy koronawirusa:

gorączka,

kaszel,

duszności lub trudności w oddychaniu,

dreszcze,

konwulsje z dreszczami,

ból mięśni,

ból głowy,

ból gardła,

utrata smaku lub węchu.

Pierwsze symptomy pojawiają się w ciągu 2 do 14 dni od zakażenia.

Zobacz także: Koronawirus - nietypowe objawy. Większość pacjentów z Covid-19 traci węch i smak

2. "Covidowe palce" - nowy objaw koronawirusa

Amerykańscy lekarze alarmują, że coraz częściej zauważają u osób zakażonych zmiany skórne. Jedną z nich są tak zwane "covidowe palce".

Dr Misha Rosenbach, dermatolog ze Szpitala Uniwersytetu w Pensylwanii przyznaje, że coraz częściej obserwuje u pacjentów czerwone lub fioletowe przebarwienia na palcach przypominające odmrożenia.

- To, co widzimy, zazwyczaj jest reakcją na zimno, ale obserwujemy to w środku wiosny. I dzieje się to w takiej skali jak COVID-19, w związku z tym uważamy, że istnieje ścisły związek z zakażeniem - mówiła w rozmowie z ABC News Amy Paller, profesor dermatologii z Uniwersytetu Northwestern.

"Covidowe palce" najczęściej występują u osób młodszych i dzieci zakażonych wirusem. W większości dotyczą one pacjentów, u których choroba przebiega łagodnie lub bezobjawowo. U zakażonych pojawia się lekkie odbarwienie i obrzęk na czubku palców, które może dawać wrażenie pieczenia.

3. Czy Covid-19 może powodować zmiany skórne?

Eksperci nadal nie są pewni, jakie są dokładne przyczyny powstających zmian skórnych.

- Uważamy, że może to być reakcja naczyniowa powstająca w wyniku stanu zapalnego. Inną teorią jest to, że być może u tych pacjentów występują niewielkie skrzepy krwi - mówi dr Holly Harke Harris, dermatolog z South Bend Clinic.

Dotychczasowe obserwacje pacjentów potwierdzają, że w przebiegu COVID-19 często dochodzi do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Specjaliści nadal nie wiedzą, jakie są przyczyny nadmiernego krzepnięcia krwi u zakażonych.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Medical Daily, Northwestern University

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze