Trwa ładowanie...

Crotamiton – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Crotamiton jest lekiem przeciwpasożytniczym stosowanym w leczeniu świerzbu różnego pochodzenia. Stosuje się go także w łagodzeniu objawów świądu alergicznego oraz świądu po ukąszeniu owadów.

spis treści

1. Crotamiton – charakterystyka

Substancją czynną leku Crotamiton jest krotamiton. Zadaniem leku Crotamiton jest działanie przeciwświądowe i przeciwświerzbowe. Crotamiton stosuje się miejscowo. Crotamiton wpływa na zakażenia wywołane przez Sarcoptes Scabiei. Preparat Crotamiton szybko się wchłania przez skórę. 1 g maści lub 1 g płynu zawiera 100 mg krotamitonu.

Zobacz film: "Problemy skórne mogą być objawem poważnych chorób. Nie bagatelizuj"

2. Crotamiton – wskazania

Wskazania do stosowania leku Crotamiton jest leczenie świerzbu różnego pochodzenia. Lek Crotamiton stosuje się przy łagodzeniu objawów świądu alergicznego oraz świądu po ukąszeniu owadów.

3. Crotamiton – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Crotamiton jest uczulenie na krotamiton lub inne substancje zawarte w leku. Leku Crotamiton nie powinni stosować pacjenci, którzy mają ostre sączące się zmiany skórne. Preparatu Crotamiton nie powinno stosowa się do oczu, wokół oczu, a także na uszkodzoną skórę.

Lek nie powinien być przyjmowany podczas ciąży, a także w okresie karmienia piersią. Leku Crotamiton nie powinno się stosować u niemowląt, a także i dzieci powyżej 1. roku życia na duże powierzchnie skóry.

4. Crotamiton – dawkowanie

W leczeniu objawów świądu stosuje się lek Crotamiton 2-3 razy na dobę na zmieniono chorobowo miejsce, aż do ustąpienia świądu. Świąd powinien ustąpić po ok. 6-10 godzinach.

W leczeniu świerzbu stosuje się maść Crotamiton raz na dobę. Po kąpieli i dokładnym wysuszeniu ciała, wciera się maść w skórę. Najlepiej stosować maść Crotamiton na noc prymy 3-5 dni. Po upływie 2-3 dni trzeba ponownie wziąć kąpiel, zmienić bieliznę osobistą i pościel.

Zobacz także:

Leku Crotamiton nie stosuje się na twarz oraz na skórę głowy. U dzieci poniżej 1. roku życia wystarczy jednorazowe zastosowanie leku Crotamiton.

Cena maści Crotamiton to ok. 15 zł za 40 g. Cena płynu Crotamiton to ok. 17 zł za 100g.

5. Crotamiton – skutki uboczne

Skutki uboczne leku Crotamiton to przejściowe zaczerwienienie skóry oraz uczucie ciepła.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Crotamiton – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Crotamiton – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza