Trwa ładowanie...

Cyclonamine - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Cyclonamine to lek, który wykazuje działanie przeciwkrwotoczne. Jest to preparat wydawany wyłącznie na receptę, który stosuje się w medycynie rodzinnej, ginekologii, okulistyce i stomatologii. Produkowany jest w postaci tabletek, które przeznaczone są do stosowania doustnego.

spis treści

1. Skład i działanie Cyclonamine

Cyclonamine to preparat, którego substancją czynną jest etamsylat, który wykazuje działanie przeciwkrwotoczne i dodatkowo chroni naczynia krwionośne oraz zmniejsza ich przepuszczalność.

Zobacz film: "Postępowanie w przypadku krwotoku"

Substancja czynna leku Cyclonamine skraca czas krwawienia ale jednocześnie nie wpływa na parametry krzepnięcia krwi. Oprócz tego etamsylat zwiększa wytrzymałość naczyń krwionośnych.

Lek powoli wchłaniania się z przewodu pokarmowego, a jego biologiczny okres półtrwania wynosi około 8 godzin. Oprócz tego etamsylat wiąże się w 95% z białkami surowicy krwi i wydalany jest głównie z moczem w postaci prawie niezmienionej.

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin
5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin [6 zdjęć]

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy

zobacz galerię

2. Wskazania do stosowania Cyclonamine

Wskazaniem do stosowania leku jest zapobieganie krwotokom z małych naczyń krwionośnych oraz ich leczenie, hamowanie krwawień po zabiegach chirurgicznych oraz zaburzenia krążenia w siatkówce i naczyniówce oka. Lek Cyclonamine wykorzystuje się także zapobiegawczo w cukrzycy, nadciśnieniu, otyłości i miażdżycy.

3. Przeciwwskazania do stosowania Cyclonamine

Osoby, które wykazują nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek ze składników nie mogą przyjmować leku. Cyclonamine nie jest zalecany kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym piersią chyba, że jest to absolutnie konieczne. Nie należy również stosować preparatu w chorobach szyjki macicy i mięśniakach macicy.

3.1. Środki ostrożności

Cyclonamine nie jest skuteczny w leczeniu krwawień, spowodowanych niedoborami osoczowymi czynników krzepnięcia, nie hamuje również antyagregacyjnego wpływu kwasu acetylosalicylowego.

Jeżeli podczas stosowania preparatu w nadmiernych i/lub przedłużających się krwawieniach miesiączkowych nie wystąpi poprawa, należy skonsultować się z lekarzem. Cyclonamine zawiera pirosiarczan sodu, który u niektórych osób może wywoływać ciężkie reakcje alergiczne.

4. Dawkowanie Cyclonamine

Cyclonamine to lek, który ma postać tabletek do stosowania doustnego. Zawsze podczas przyjmowania jakiegokolwiek leku należy ściśle trzymać się zaleceń lekarza.

Dawkowanie zależy od rodzaju schorzenia i indywidualnego stanu zdrowia pacjenta jednak przyjmuje się, że osoby dorosłe powinny zażywać 500 mg 3 razy na dobę przez 10–20 dni w miesiącu; po zabiegu chirurgicznym natomiast 250-500 mg co 4-6 godzin.

U dzieci należy stosować połowę dawki leku jaką przyjmują osoby dorosłe. Nie należy stosować większej dawki preparatu niż zlecił lekarz, ponieważ nie zwiększy to skuteczności, a jedynie wywoła niepożądane skutki uboczne.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne po zastosowaniu Cyclonamine

Kuracja lekiem może powodować wystapienie działań niepożądanych. Występują jednak one bardzo rzadko i zalicza się do nich:

  • bóle głowy,
  • nudności,
  • bóle żołądka,
  • bóle krzyżowo-lędźwiowe,
  • wysypka.

Działania niepożądane powinny ustąpić samoistnie po upływie kilku dni, jeśli jednak do tego nie dojdzie należy skonsultować się z lekarzem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Cyclonamine to lek, który ma postać tabletek do stosowania doustnego
Cyclonamine to lek, który ma postać tabletek do stosowania doustnego (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza