Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Piotr Wajda

Czop śluzowy - charakterystyka, wydzielanie, pierwsze objawy porodu

Avatar placeholder
25.03.2021 15:11
Odejście czopa śluzowego to jeden z pierwszych objawów zbliżającego się porodu
Odejście czopa śluzowego to jeden z pierwszych objawów zbliżającego się porodu (123rf.com)

Czop śluzowy to bardzo gęsty śluz, który zamyka wejście do macicy. Zabezpiecza on dziecko przed wszelkiego rodzaju infekcjami. Odejście czopa śluzowego sygnalizuje zbliżający sie małymi kroczkami poród. Dla każdej kobiety okres ciąży i poród to bardzo ważne momenty w życiu. Warto więc obserwować w tym czasie swoje ciało i wiedzieć podstawowe rzeczy.

spis treści

1. Czop śluzowy - charakterystyka

Czop śluzowy to po prostu korek, który wytworzony jest z bardzo gęstego śluzu. Jego celem jest zamknięcie wejścia do macicy, aby chronić rozwijające się dziecko przed infekcjami oraz bakteriami. Wydalenie czopa śluzowego świadczy o tym, że macica zaczyna się powoli rozszerzać, aby zrobić miejsce do wyjścia na świat dziecku. Czop śluzowy zazwyczaj jest bezbarwny, zdarza się jednak czasem, że może mieć kolor lekko czerwony lub szarawy.

Czop śluzowy bardzo łatwo jest rozróżnić od innych wydzielin z pochwy, ponieważ jest dużo bardziej gęsty. Odejście czopa śluzowego w ciąży odbywa się zazwyczaj kilkanaście godzin przed porodem, a w niektórych przypadkach czop śluzowy odchodzi nawet kilka dni przed porodem. Tak więc bez obaw. Odejście czopa śluzowego nie świadczy o tym, że za chwilę odbędzie się poród.

Zobacz film: "O czym warto pamiętać przed i po porodzie?"
Seks w ciąży - 10 rzeczy, które tatusiowie wiedzieć powinni
Seks w ciąży - 10 rzeczy, które tatusiowie wiedzieć powinni [10 zdjęć]

Gratulacje! Niedługo zostaniesz tatą! Na pewno zastanawiasz się, jakim ojcem będziesz, a twoja partnerka

zobacz galerię

2. Czop śluzowy - wydzielanie

Kobiety w ciąży, którym odchodzi czop śluzowy, często nie wiedzą, o co chodzi. Odejście czopa śluzowego to normalna sprawa. Czop śluzowy odchodzi kilkanaście godzin przed porodem, a u niektórych kobiet może odejść nawet kilka dni wcześniej. Dzieje się tak, ponieważ macica zaczyna się powoli rozszerzać. Ale do porodu może upłynąć kilka dni a nawet tygodni. Objawem do niepokoju jest wydalenie czopa śluzowego przed 36. tygodniem ciąży oraz kiedy jest zabarwiony krwią. Wtedy należy jak najszybciej udać się do lekarza, zwłaszcza gdy podczas wydalania czopa śluzowego były odczuwalne także skurcze.

Wizyta u lekarza w takiej sytuacji jest konieczna, ponieważ może dojść do przedwczesnego porodu. Wypadnięcie czopa śluzowego nie zawsze następuje od razu. U niektórych kobiet zdarza się, że czop śluzowy wypada stopniowo, wtedy kobiety mogą zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy. Zdarza się też czasami tak, że czop śluzowy odpada dopiero na porodówce. Kobiety w ciąży powinny bacznie obserwować swoje ciało i mieć pełną świadomość tego, jakie zmiany w jej ciele i organizmie zachodzą w tym czasie.

3. Czop śluzowy - pierwsze objawy porodu

Odejście czopa śluzowego to jeden z pierwszych objawów zbliżającego sie porodu. Ale nie tylko czop śluzowy sygnalizuje powolne zbliżanie się dziecka na świat. Jednym z objawów zbliżającego się porodu są tak zwane skurcze przepowiadające. Są to skurcze bardzo nieregularne, pojawiające się co jakiś czas. Zazwyczaj są prawie bezbolesne i pojawiają się po 37. tygodniu ciąży. Kolejnym z objawów nadchodzącego porodu jest obniżający się brzuch.

Zobacz także:

Dzieje się tak dlatego, ponieważ dziecko ustawia się główką do kanału rodnego. U każdej kobiety następuje to w innym czasie. U niektórych kobiet może to być kilka tygodni przed porodem a u niektórych kilka dni przed porodem. Gdy brzuch się obniży, będzie czuć większe parcie na pęcherz, ale za to oddychanie stanie się łatwiejsze. Jeśli zauważyłaś ze odeszły ci wody płodowe oraz że twoje skurcze występują regularnie, to znak, że należy jechać do szpitala.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze