Trwa ładowanie...

Bransoletki z gumek – charakterystyka, szkodliwe podróbki, jak kupić

Bransoletki z gumek to prawdziwy hit w polskich szkołach! Noszą je zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Można ją założyć na rękę, nogę lub w formie pierścionka na palec. Uczniowie wymyślają oryginalne wzory bransoletek z gumek oraz zaopatrują się w coraz więcej zestawów. Niektórzy tworzą bransoletki z gumek wyłącznie dla siebie, inni udostępniają je za drobną opłatą. Modne jest również wymienianie się. Czy zabawa ta jest całkowicie bezpieczna? Okazuje się, że nie do końca...

spis treści

1. Bransoletki z gumek – charakterystyka

Kolorowe bransoletki robią prawdziwą furorę nie tylko w naszym kraju, ale również w Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Wystarczy niewielkich rozmiarów krosno oraz zestaw kolorowych gumek, aby własnoręcznie stworzyć biżuterię. Problem tkwi w tym, że gumka gumce nierówna. Na rynku pojawiły się setki podróbek w atrakcyjnej cenie. Niektóre z nich zostały sprowadzone z Chin i niestety nie spełniają norm bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Zobacz film: "Kreatywne zabawy z dzieckiem: Bransoletka ze słomek"

Podrobione gumki w swoim składzie mogą bowiem posiadać niebezpieczne składniki – ftalany. Te powszechnie stosowane związki, które pełnią funkcje zmiękczające, w trefnych gumkach występują w ilościach niedozwolonych, znacznie przekraczających normę. Takie stężenie jest o tyle niebezpieczne, że może przyczynić się do alergii, uszkodzeń narządów wewnętrznych, niepłodności, zaburzeń endokrynologicznych, a nawet zmian nowotworowych.

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka
Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka [10 zdjęć]

Wybieranie zabawek dla dzieci, które je ucieszą i rozbawią to świetna zabawa, jednak ważne jest, aby

zobacz galerię

2. Bransoletki z gumek – szkodliwe podróbki

Doniesienia te spowodowały interwencję służb w Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Po przebadaniu gumek pochodzących z różnych magazynów w Mediolanie skonfiskowano rekordową liczbę, bo aż 20 milionów sztuk! Po tych wydarzeniach w Polsce również przeprowadzono kontrolę. Po analizie laboratoryjnej pierwszych pięciu próbek dostępnych zarówno w supermarketach, jak i w małych sklepikach, stwierdzono, że gumki dostępne w Polsce są wolne od szkodliwych substancji.

Niestety, na przejściu granicznym zatrzymano dwie próbki, które zawierały ftalany ze znacznie przekroczoną normą. Oczywiście towar ten nie zostanie dopuszczony do sprzedaży w obrębie Unii Europejskiej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaznacza, że na terenie Polski nadal przeprowadzane są badania laboratoryjne w kierunku wykrycia ftalanów w dostępnych gumkach. Na wyniki trzeba jednak poczekać.

Zobacz także:

3. Bransoletki z gumek – jak kupić?

Kupując bransoletki z gumek, zwracaj uwagę przede wszystkim na cenę. Unikajmy tanich podróbek bransoletek z gumek na bazarach lub w chińskich centrach handlowych. Jeśli cena jest bardzo niska, to przedsiębiorca mógł po prostu nie przebadać produktu, jakim są bransoletki z gumek, pod kątem bezpieczeństwa. Lepiej dopłacić i kupić zabawkę opatrzoną znaczkiem CE. Warto również czytać etykiety znajdujące się na opakowaniach. Powinna znajdować się tam informacja o składzie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza