Czy do siebie pasujecie?

Liczne psychotesty, quizy, horoskopy partnerskie czy numerologia próbują rozszyfrować, na ile tworzysz ze swoją połową udany związek. Internet i kolorowa prasa oferują mnóstwo zabaw, tzw. „kalkulatorów miłości”, „testerów dopasowania” czy „love sprawdzianów”. Często sam pytasz, na ile pasujecie do siebie. Co was łączy, a co dzieli? Jakie są proporcje między różnicami a podobieństwami w waszych charakterach? Od czego zależy szczęście w związku i czy jest złota recepta na udane małżeństwo?

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Udany związek

Każdy marzy o szczęśliwym życiu przy boku bliskiej sobie osoby. Jakie jednak czynniki decydują o tym, że partnerstwo stanie się źródłem satysfakcji i zadowolenia, a nie – cierpienia i bólu? Psychologowie wyróżniają dwa główne typy relacji:

 • związki symetryczne – tworzą się na zasadzie podobieństwa i równowagi sił psychicznych,
 • związki komplementarne – powstają na zasadzie kontrastu, a partnerzy wzajemnie się uzupełniają.

Zastanawiasz się pewnie teraz, który z rodzajów związku tworzycie ty i twój partner. Który z typów relacji sprzyja szczęściu? Nie ma reguły, chociaż badania dowodzą, że dla jakości i długości trwania związku lepiej, by było więcej podobieństw niż różnic między partnerami. Człowiekowi często ciężko jest dostrzec piękno i możliwość ubogacenia się dzięki temu, co w związku jest różnorodne. To, co dzieli i było w czasie zalotów inspiracją oraz źródłem fascynacji, po jakimś czasie zaczyna irytować i stawać się motywem kłótni.

Czy przeciwieństwa się przyciągają? Co pcha w ramiona osoby zupełnie innej niż ty sam? Czasami możliwość wzajemnego uzupełniania się i zdobycia w ten sposób psychicznej pełni. Jeżeli jesteś osobą uległą, możesz stworzyć świetny związek z partnerem dominującym. Jeśli lubisz słuchać innych, idealnie dopasujesz się w związku z gadułą. Większość par nie ma jednak świadomości ukrytych dopasowań scalających związek. Można łączyć się w pary na zasadzie kontrastu, gdyż taki układ uzupełnia osobiste deficyty. Wówczas relacja przestaje mieć charakter funkcjonalny, a nosi znamiona patologii, gdyż ma zabezpieczać przed dyskomfortem psychicznym, rodząc kolejne problemy i konflikty, jak np. w układzie kat-ofiara.

Dopasowanie w związku

Bezsprzecznie ludzie łączą się w pary ze względu na atrakcyjność seksualną, wspólnotę zainteresowań, pasji czy podobne doświadczenia życiowe. Podkreśla się niejednokrotnie, że dla trwałości związku ważne jest dopasowanie charakterów kobiety i mężczyzny. Co to znaczy „pasować do siebie”? Pod jakim względem powinno się być do siebie podobnym, a w jakich obszarach dopuszczalna jest odmienność?

Czy ważniejsza jest zgodność osobowości czy wspólne tradycje, obyczaje, religia? Od czego zależy udane małżeństwo? Od skutecznej komunikacji czy nieziemskiego seksu? Czy decydującą rolę dla jakości związku ma temperament czy styl życia pary?

W trakcie trwania małżeństwa ustalają się małżeńskie tematy, są negocjowane role i obowiązki małżeńskie, ustalane zgodności co do małżeńskich tożsamości. Małżonkowie ustalają również strategie, jakie regulują dystans z rodziną, przyjaciółmi czy pracą. Aby miała miejsce satysfakcjonująca i komfortowa równowaga indywidualności i bliskości, między małżonkami muszą zostać ustalone strategie dotyczące wewnętrznych granic pomiędzy nimi.

Wszystkie pary powinny ustalić też strategie zarządzania gospodarstwem domowym i finansami, efektywnego zarządzania emocjonalną bliskością w małżeństwie, udzielania sobie wzajemnie wsparcia, osiągania satysfakcji seksualnej oraz kierowania potencjalnym konfliktem.

Psychologia związku

Mieczysław Plopa, polski psycholog i współautor testu KDM-2 (Kwestionariusza Dobranego Małżeństwa), wymienia 4 istotne wymiary dla jakości relacji:

 • intymność – rozumiana jako satysfakcja z bycia w bliskiej relacji z partnerem, potrzeba budowania relacji opartych na pełnym otwarciu, zaufaniu, bliskości i szczerości;
 • samorealizacja – definiowana jako poziom satysfakcji z małżeństwa, które stanowi możliwość realizacji każdego z partnerów, realizacji własnego systemu wartości, swoich zadań życiowych;
 • podobieństwo między partnerami – czyli zdolność do realizacji ważnych celów małżeńskich i rodzinnych, syntonia poglądów na temat rozwoju związku, wydawania pieniędzy, spędzania wolnego czasu, określania zewnętrznych granic rodziny, kultywowania tradycji rodzinnych czy sposobów wychowywania dzieci;
 • rozczarowanie – poczucie porażki życiowej wynikającej z faktu zawarcia związku małżeńskiego, poczucie skrępowania, braku niezależności i autonomii.

Trzy pierwsze wymiary powinny być maksymalnie wysokie, natomiast ostatni – rozczarowanie – należy redukować do najniższego poziomu. Na podstawie powyższych czynników łatwo się domyślić, że dla jakości związku ważne są zarówno cechy charakteru, jak i osobowość, wrażliwość, dojrzałość psychiczna, poziom towarzyskości, ekspresyjność, granice tolerancji w związku oraz wzajemne oczekiwania. Fundamentem staje się system wartości, priorytety oraz cele życiowe. W odniesieniu do nich para powinna przejawiać podobieństwo. Trudno budować trwały związek z osobą, które aspiruje do zupełnie innych celów niż ty.

Nie ma złotej recepty na udany związek ani metody-wytrychu na szczęśliwe małżeństwo. Kluczem do sukcesu jest ciągła praca nad relacją. Trzeba chcieć udoskonalać związek. Jeżeli nie ma motywacji, by odkrywać się na nowo albo wypracowywać wzajemne strategie porozumienia, trudno będzie mówić o satysfakcji z małżeństwa. Myślenie życzeniowe: „Tak bym chciała mieć idealnego małżonka” nie sprawi, że nagle spadnie z nieba książę z bajki. Udany związek to autoanaliza własnych zachowań plus konstruktywna rozmowa na temat wzajemnych uczuć, oczekiwań i potrzeb.

psycholog Kamila Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

 • Barbaro de B., (red.), Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny, Collegium Medicum UJ, Kraków 1994, ISBN 83-86101-10-5.
 • Plopa M., Więzi w małżeństwie i rodzinie. Metody badań, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2005, ISBN 83-7308-526-2.

Randki

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Randki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Randki
Randki

Związek partnerski

Związek partnerski

Idealny związek polega na grze obustronnych kompromisów. Pierwszym ruchem wdrażania zmian między tobą i partnerem jest swój własny rachunek sumienia.

Randki

Kłótnie w związku

Kłótnie w związku

Sporadyczne kłótnie mogą utrwalać i cementować związek. Gdy jednak stają się regularne i spowodowane błahostkami - niszczą go.

Randki

Postawa mężczyzny

Postawa mężczyzny

Zauroczony mężczyzna zazwyczaj przybiera pozycje ciała, w których wygląda na wyższego, większego i silniejszego.

Randki

Gwałt na randce (WIDEO)

Gwałt na randce (WIDEO) Odtwórz wideo

tylko pierwszej randki - równie dobrze może mieć miejsce na którymś spotkaniu z kolei. Kobieta powinna zwrócić uwagę, aby nie wybierać miejsca spotkania

Randki

Niepewność w związku

Wiele osób, w szczególności kobiet, dotyka niepewność w związku. Zadajemy sobie pytania: „Czy to ten jedyny? Czy to z nim na pewno chcę spędzić resztę życia?". Mimo łączącego nas uczucia, braterstwa dusz, wspólnych zainteresowań i podobnych poglądów,...

Randki

Mowa ciała kobiety

Mowa ciała kobiety

Mowa ciała kobiety może dostarczyć płci przeciwnej wielu informacji. Język ciała kobiety trzeba tylko umieć właściwie odczytywać. Jest to ważny składnik flirtowania, uwodzenia. Ma niebagatelne znaczenie w relacjach damsko-męskich. Umiejętność flirtowania...

Randki

Dlaczego kobiety wolą owłosionych mężczyzn?

Dlaczego kobiety wolą owłosionych mężczyzn?

Choć mężczyznom może się wydawać, że decydując się na depilację, stają się dla wybranek swojego serca bardziej atrakcyjni, są w ogromnym błędzie. Okazuje się, że przedstawicielki płci pięknej zdecydowanie bardziej wolą panów, którzy mogą pochwalić się...

Randki

Związek partnerski - sekret szczęścia, nauka bycia razem

Związek partnerski - sekret szczęścia, nauka bycia razem

Lektura niektórych publikacji psychologicznych i seksuologicznych sprawia, że wiele osób uważa życie seksualne i udany związek partnerski za niezwykle złożoną i kłopotliwą dziedzinę życia. Inni sądzą, że związek partnerski to trudna sztuka i tylko nielicznym...

Randki

Przyjaźń damsko-męska - czy jest możliwa, przyjaźń a miłość

Zadajmy sobie pytanie, czy istnieje przyjaźń damsko-męska. Silne relacje między kobietą a mężczyzną są czasem trudne do zrozumienia i akceptacji, natomiast przyjaźń dwóch mężczyzn czy dwóch kobiet wydaje się czymś zupełnie naturalnym. Kiedy widzimy mężczyznę...

Randki

Jak flirtować?

Jak flirtować? Jak poderwać dziewczynę lub chłopaka, który nam się podoba? Takie pytania zadają sobie wszyscy, którzy zabiegają o względy płci przeciwnej. Sztuka flirtowania wymaga umiejętnego zainteresowania swoją osobą płci przeciwnej i wyróżnienia...