Trwa ładowanie...

Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

Rozmiar penisa jest jedną z najdelikatniejszych męskich spraw. Wielu z nich odczuwa kompleksy związane z rozmiarem swojego członka. Współczesna kultura lansuje model "ogromnego członka", podczas gdy według starożytnych Greków mały penis postrzegany był jako zgrabny, filigranowy, natomiast duży – jako komiczny i groteskowy.

spis treści

1. Rozmiar penisa

Długość męskiego członka w stanie wzwodu wynosi przeciętnie 15 cm. W spoczynku jego długość jest o połowę albo i więcej mniejsza. Długość kobiecej pochwy to ok. 8–9 cm. Długość penisa wynosząca ok. 13 cm jest zatem w pełni wystarczająca do odbycia stosunku. Najbardziej wrażliwy obszar narządów płciowych u kobiety obejmuje srom, łechtaczkę oraz pierwsze 10 cm pochwy mierzone od strony zewnętrznej. Ponadto u kobiet bogato unerwiona, a zarazem bardziej wrażliwa jest duża część zewnętrznej powierzchni ciała. Penisy większości mężczyzn przekraczają długość 10 cm, a więc posiadają wystarczającą długość do efektywnego stymulowania partnerki. Z powyższych informacji wynika, że mężczyźni wcale nie potrzebują wielkiego penisa.

Zobacz film: "Jak często uprawiamy seks?"

2. Czy zbyt duży penis może mieć wpływ mieć negatywny wpływ na stosunek seksualny?

W czasie zbliżenia mięśniowe ściany pochwy „dostosowują” się do rozmiaru penisa i dzięki temu partnerzy mogą uzyskać rozkosz. Zbyt długi penis, np. powyżej 20 cm, może uderzać w narządy znajdujące się w miednicy mniejszej kobiety, np. jajnik, jelita, przeważnie sprawiając ból.Odczuwanie bólu w czasie stosunku przez kobietę może zniechęcać ją do kolejnych prób współżycia, a nagłe i gwałtowne wejście członka do pochwy może uszkodzić jej sklepienie i wywołać krwotok.

3. Obecne spojrzenie kulturowe na rozmiar penisa

W dzisiejszych czasach panuje przekonanie, że jedynie duży, ogromny penis jest atrybutem męskości i siły. Mężczyźni myślą, że jeśli inny ma większego penisa, to ma większe szanse na zapłodnienie, zdobycie lepszej partnerki. Myśl owa ma swoje źródło w USA. W kraju tym powstają niezliczone ilości substancji, żeli, leków rzekomo powiększających penisa. Ale jeśli mężczyźni (a czasami, ale rzadko kobiety) już tak bardzo chcą mieć większego penisa, czy jego rozmiar ma znaczenie?

4. Jak kobiety postrzegają rozmiar męskiego członka?

Według badań przeprowadzonych w USA na ponad 52 tys. osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – tylko 55% mężczyzn jest zadowolonych z rozmiaru swojego penisa, natomiast aż 85% kobiet uważało, że penis ich partnerów jest zadowalający, a tylko 6% stwierdziło, że partner ma mniejszego niż średnia penisa. Według badań opublikowanych w BMC Women’s Health kobiety, jeśli mogłyby zmieniać penisa, to wolałyby, aby był szerszy niż dłuższy.

Według innego badania opublikowanego w magazynie „Psychology today”, przeprowadzonego na grupie 1500 pacjentów (2/3 osób stanowiły kobiety), większość kobiet nie przykładała, w przeciwieństwie do mężczyzn, większej wagi do rozmiaru penisa. Generalnie także według tego badania kobiety przywiązują większą uwagę do obwodu/grubości niż do długości penisa. Większość kobiet woli grubszego penisa, gdyż wtedy doznają one więcej wrażeń w czasie stosunku seksualnego. Wydaje się, że grubszy penis drażni miejsca bardziej erogenne znajdujące się w pochwie.

Podsumowując, należy stwierdzić, że rozmiar większości męskich penisów mieści się w szerokim zakresie 10–15 cm i wielkość ta jest w pełni wystarczająca do odbycia udanego stosunku. Rozmiar członka ma bardzo mały wpływ na orgazm osiągany przez kobietę (i chodzi tu głównie o grubość penisa). W czasie zbliżenia ważne są gra wstępna, pieszczoty i cała sztuka kochania, a nie sama wielkość penisa. Duży penis częściej powoduje problemy w czasie stosunku seksualnego, w postaci np. bólu wynikającego z drażnienia mechanicznego narządów znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie pochwy lub nadmiernego rozciągania pochwy. Wtedy partnerzy muszą znaleźć pozycję, która będzie najmniej bolesna. Część mężczyzn przecenia rolę głębokiej penetracji pochwy w stymulacji kobiet, która ma prowadzić do osiągnięcia orgazmu, jednocześnie nie doceniając roli gry wstępnej. Pamiętaj, że dla kobiety i twojego związku częściej trudności sprawiają kompleksy mężczyzny, niepotrzebny strach, wyolbrzymianie problemu, które psują z reguły udane życie seksualne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Szafarowski
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza