Czym różni się USG przezpochwowe od cytologii?

Badanie USG można wykonać od ponad 30 lat. Ultradźwięki przechodząc przez tkanki odbijają się i wracają do głowicy sondy, a ta komputerowo przetwarza to na obraz na monitorze. Widzimy wtedy tkanki ukryte pod skórą, lub jeśli stosujemy sondę dopochwową, pojawia się obraz narządów rodnych: macicy i jajników. Bardzo ważne jest, aby macica miała jednorodną echogeniczność, odpowiedniej wielkości wymiary. Natomiast obraz jajników pozwala ocenić ich budowę i wykluczyć istnienie torbieli, czy guza. Badanie jest niebolesne. Zwykle trwa kilkanaście minut, a dostarcza bardzo dużo cennych informacji o budowie narządu rodnego.

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

Cytologia ocenia wymaz komórek z tarczy i ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy. Pobiera się je z tych miejsc obracając szczoteczką z delikatnej gumki podczas badania wziernikiem. Są różne rozmiary wzierników a lekarz stara się wybrać najmniejszy, aby badanie było bezbolesne.

Dlaczego kobiety nie rozróżniają cytologii i stopnia czystości pochwy?

W przeszłości wynik cytologii był podawany w czterech stopniach. Wynik stopnia czystości również był podawany i nadal jest podawany w czterech stopniach. Łatwo więc wpaść w panikę jeśli usłyszy się, że wynik jest IV stopnia. Dla cytologii oznaczało to bowiem obecność komórek odpowiadających za raka szyjki macicy. Dla stopnia czystości obecność np.: infekcji rzęsistkiem, bakteryjnej, czy grzybiczej w zależności od nasilenia.

Obecnie jednak wynik cytologii podaje się już od wielu lat opisowo, a tylko czasem zaznacza, że „odpowiada on stopniem od I do IV Papanicolaou”.

Dlaczego kobiety nie rozróżniają cytologii od USG przezpochowego?

Oba badania można przeprowadzić kiedy pacjentka leży na fotelu ginekologicznym. Do cytologii jednak potrzebny jest wziernik, szczoteczka i zapalona lampa zabiegowa, aby zobaczyć tarczę szyjki macicy.

Aby wykonać badanie USG przezpochwowe lekarz musi korzystać z aparatu USG i obserwować obraz, a jedynie wprowadzić do pochwy sondę aby uzyskać najlepszy obraz narządów rodnych.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

USG ginekologiczne - działanie usg, wykorzystanie, kiedy wykonywać, przebieg badania, usg w ciąży
najnowsze pytania

USG

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 2 godziny temu

10

Pomocni lekarze

Artykuły USG ginekologiczne - działanie usg, wykorzystanie, kiedy wykonywać, przebieg badania, usg w ciąży