Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Czym różni się USG przezpochwowe od cytologii?

Badanie USG można wykonać od ponad 30 lat. Ultradźwięki przechodząc przez tkanki odbijają się i wracają do głowicy sondy, a ta komputerowo przetwarza to na obraz na monitorze. Widzimy wtedy tkanki ukryte pod skórą, lub jeśli stosujemy sondę dopochwową, pojawia się obraz narządów rodnych: macicy i jajników. Bardzo ważne jest, aby macica miała jednorodną echogeniczność, odpowiedniej wielkości wymiary. Natomiast obraz jajników pozwala ocenić ich budowę i wykluczyć istnienie torbieli, czy guza. Badanie jest niebolesne. Zwykle trwa kilkanaście minut, a dostarcza bardzo dużo cennych informacji o budowie narządu rodnego.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Cytologia ocenia wymaz komórek z tarczy i ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy. Pobiera się je z tych miejsc obracając szczoteczką z delikatnej gumki podczas badania wziernikiem. Są różne rozmiary wzierników a lekarz stara się wybrać najmniejszy, aby badanie było bezbolesne.

1. Dlaczego kobiety nie rozróżniają cytologii i stopnia czystości pochwy?

W przeszłości wynik cytologii był podawany w czterech stopniach. Wynik stopnia czystości również był podawany i nadal jest podawany w czterech stopniach. Łatwo więc wpaść w panikę jeśli usłyszy się, że wynik jest IV stopnia. Dla cytologii oznaczało to bowiem obecność komórek odpowiadających za raka szyjki macicy. Dla stopnia czystości obecność np.: infekcji rzęsistkiem, bakteryjnej, czy grzybiczej w zależności od nasilenia.

Obecnie jednak wynik cytologii podaje się już od wielu lat opisowo, a tylko czasem zaznacza, że „odpowiada on stopniem od I do IV Papanicolaou”.

2. Dlaczego kobiety nie rozróżniają cytologii od USG przezpochowego?

Oba badania można przeprowadzić kiedy pacjentka leży na fotelu ginekologicznym. Do cytologii jednak potrzebny jest wziernik, szczoteczka i zapalona lampa zabiegowa, aby zobaczyć tarczę szyjki macicy.

Aby wykonać badanie USG przezpochwowe lekarz musi korzystać z aparatu USG i obserwować obraz, a jedynie wprowadzić do pochwy sondę aby uzyskać najlepszy obraz narządów rodnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza