Dekadę temu kapitan Wrona uratował życie 231 osób. Teraz jego rodzina potrzebuje pomocy
1 listopada 2011 roku na lotnisku Chopina kapitan Tadeusz Wrona wylądował samolotem bez wysuniętego podwozia. Uratował wtedy życie 231 osób. Dzisiaj to jego rodzina potrzebuje pomocy, bo o życie walczy syn kapitana, Mikołaj Wrona. Mężczyzna zachorował na ostrą białaczkę szpikową i oczekuje na przeszczep.
1. Mikołaj Wrona zmaga się z agresywnym nowotworem
O chorobie Mikołaja Wrony poinformowała jego siostra Natalia.
- W sobotę nasz świat wywrócił się do góry nogami. Mikołaj, mój starszy brat, usłyszał diagnozę: ostra białaczka szpikowa. Jest to agresywny i bardzo szybko postępujący nowotwór krwi – napisała w mediach społecznościowych Natalia Wrona.
- Bardzo proszę każdego, kto może, o oddanie krwi w punktach krwiodawstwa ze wskazaniem: Mikołaj Wrona, Centralny Szpital Kliniczny, ul. Stefana Banacha 1a. Oddział hematologii, transplantologii i chorób wewnętrznych – dodała.
Aby oddać szpik, należy zarejestrować się na stronę DKMS.pl, procedura jest bardzo prosta. Jeżeli jednak ktoś z jakichkolwiek przyczyn nie może oddać krwi lub szpiku, a chciałby pomóc Mikołajowi, wystarczy, że udostępni informacje na swoich kanałach w mediach społecznościowych.
2. Ostra białaczka szpikowa
Ostra białaczka szpikowa należy do grypy nowotworów złośliwych wywodzących się z komórek szpiku kostnego, które mają zdolność do niekontrolowanego namnażania się. Komórki te dominują w szpiku i we krwi, a także mogą tworzyć nacieki w różnych narządach i upośledzać ich czynność.
Ten typ białaczki rozwija się niezwykle szybko. Główne objawy to m.in.:
- niedokrwistość,
- osłabienie,
- zaburzenia koncentracji,
- duszność,
- przyspieszona akcja serca,
małopłytkowość,
- krwawienia z dziąseł i nosa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.