Trwa ładowanie...

Denaturat - charakterystyka, zastosowanie, szkodliwość, zakup

Denaturat, czyli spirytus skażony jest alkoholem etylowym z dodatkiem substancji, które mają uniemożliwić jego konsumowanie. Denaturat może być wykorzystywany jako środek odkażający lub czyszczący. Spirytus skażony może posłużyć nam również jako wysokokaloryczne paliwo do kuchenki turystycznej. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Czy w składzie denaturatu znajdują się substancje trujące?

spis treści

1. Czym jest denaturat?

Denaturat (spirytus skażony) to nic innego jak handlowa nazwa surowego spirytusu, czyli alkoholu etylowego zanieczyszczonego substancjami, nienadającymi się do spożycia przez ludzi. Denaturat składa się przede wszystkim z alkoholu (zawiera około 92 procent surowego spirytusu). Producenci denaturatów dodają do surowego spirytusu substancje skażające, charakteryzujące się nieprzyjemnym zapachem, odrażającym smakiem.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Duża część substancji skażających wykazuje działanie wymiotne. Do denaturatu dodawany jest również intensywny barwnik, w kolorze fioletowym lub czerwonym. Spirytus skażony jest środkiem gospodarczym, z tego względu jego cena jest znacznie niższa od spożywczych wyrobów alkoholowych, które są objęte podatkiem akcyzowym.

W składzie denaturatu znajduje się substancja o nazwie benzoesan denatonium. Ze względu na swój smak, ten organiczny związek chemiczny został zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa jako najbardziej gorzka substancja. Substancją skażającą w denaturacie jest zazwyczaj metyloetyloketon.

2. Czy w składzie denaturatu znajdują się substancje trujące?

Po denaturat często sięgają osoby bezdomne, a także osoby dotknięte alkoholizmem. Z tego powodu producenci denaturatów zaprzestali dodawać do surowego spirytusu substancje trujące. W przeszłości popularną substancją trującą był metanol. Alkohol metylowy wykazuje działanie toksyczne na ośrodkowy układ nerwowy. Ponieważ metanol nie jest całkowicie wydalany, jego metabolity, takie jak formaldehyd i kwas mrówkowy mogą spowodować silne zakwaszenie organizmu człowieka, a także doprowadzić do uszkodzenia nerwów wzrokowych.

Substancje trujące nie są obecnie dodawane do denaturatu również z innego względu. Ponieważ spirytus skażony jest powszechnie stosowany w wielu gospodarstwach domowych, producenci obawiają się, że mogłoby dochodzić do przypadkowych zatruć denaturatem.

Zobacz także:

3. Zastosowanie denaturatu

Denaturat, czyli spirytus skażony może być wykorzystywany jako wysokokaloryczne paliwo do kuchenek turystycznych. Denaturat, ze względu na wysoką zawartość etanolu jest również doskonałym środkiem dezynfekującym oraz czyszczącym. Oto niektóre z zastosowań denaturatu:

  • środek o działaniu myjącym i odkażającym,
  • środek rozpuszczający farby spirytusowe,
  • rozpuszczalnik, np. politur,
  • substancja dodawana do paliwa ciekłego,
  • środek wykorzystywany w medycynie tradycyjnej (np. do stawiania baniek),
  • substancja wykorzystywana w ogrodnictwie (w połączeniu z wodą stanowi idealny środek do zwalczania pasożytów roślin).

4. Gdzie kupić denaturat?

Denaturat możemy zakupić zarówno w sklepach spożywczych, dużych dyskontach, jak i w sklepach internetowych. Butelka denaturatu o pojemności 0,5 litra to koszt około 5-7 złotych. Za większą, 5 litrową butelkę musimy zapłacić z kolei około 25-30 złotych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Denaturat, czyli spirytus skażony jest alkoholem etylowym z dodatkiem substancji, które mają uniemożliwić jego konsumowanie. Denaturat może być wykorzystywany jako środek odkażający lub czyszczący.
Denaturat, czyli spirytus skażony jest alkoholem etylowym z dodatkiem substancji, które mają uniemożliwić jego konsumowanie. Denaturat może być wykorzystywany jako środek odkażający lub czyszczący. (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza