Dializa w domu

Dializa w domu to doskonałe rozwiązanie dla osób z niesprawnymi nerkami, oczekującymi na przeszczep. Do tej pory dializy znacznie ograniczały swobodę pacjenta, gdyż wymagały trzech wizyt w szpitalu w tygodniu. Teraz, dzięki wynalazkowi amerykańskiego producenta sprzętu medycznego, dializę można przeprowadzać, nie tylko nie wychodząc z domu, lecz także podczas snu.

Zalety dializy w domu

Pacjent poddawany dializie

Głównym zadaniem dializy jest usunięcie szkodliwych składników z krwi pacjenta.

Nowe urządzenie znacznie podniesie komfort życia pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, odciąży również szpitale. Sprzęt do dializ w domu został zaprojektowany tak, aby mogła go obsługiwać jedna osoba – wygoda i oszczędność czasu jest tu podstawową przesłanką. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tylko dla tych pacjentów, którym wystarcza dializa otrzewnowa (taki rodzaj oczyszczania krwi, w którym nie jest ona wyprowadzana na zewnątrz organizmu. Jako błona półprzepuszczalna wykorzystywana jest tu otrzewna wyścielająca wnętrze brzucha). Tylko taką dializę można przeprowadzać w domu. Hemodializę, w której krew jest filtrowana poza organizmem, przeprowadza się zazwyczaj tylko w warunkach szpitalnych.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Zalety sprzętu do dializ w domu

Samodzielnie przeprowadzona dializa podczas snu, jest nie tylko bezpieczna, lecz także atrakcyjna dla pacjentów ze względu na swobodę, jaką oferuje. Na przewlekłą niewydolność nerek cierpią często ludzie młodzi i aktywni, którzy czas dotąd przeznaczany na dializy chętnie spożytkują inaczej. Nowością jest też to, że urządzenie do dializ w domu jest małe i poręczne, mieści się na nocnej szafce, nie wymaga zasilania elektrycznego ani igieł. Można je nawet zabrać w podróż.

Urządzenie jest na razie dostępne w Stanach Zjednoczonych (pod nazwą Libertyn Cycler), ale ułatwienie życia pacjentom skazanym na dializy to jeden z głównych trosk współczesnej nefrologii, można więc spodziewać się postępu w tej dziedzinie także w Europie.

Komentarze (2)

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Dializa nerek
Niewydolność nerek - przyczyny, badania, leczenie

Zaskakujące objawy chorób nerek

Zaskakujące objawy chorób nerek

czy miesięcy zmagasz się z wysypką na ciele, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Badania kontrolne mogą uchronić cię od dializ. Zobacz także: Dializa (...) nerek w domu? To możliwe Opuchlizny, obrzęki...

Przeszczep serca

Osiągnięcia polskiej transplantologii (WIDEO)

Osiągnięcia polskiej transplantologii (WIDEO) Odtwórz wideo

Historia przeszczepów opisuje ogromny wysiłek lekarzy, który jest nieustanną walką ze śmiercią ludzi spowodowaną niewydolnością narządów wewnętrznych. Lekarze już od dawnych lat zdawali sobie sprawę z ogromnych możliwości płynących z wykorzystania transplantacji. W...

Przeszczep serca

Życie po przeszczepie (WIDEO)

Życie po przeszczepie (WIDEO) Odtwórz wideo

Przeszczep to ogromna szansa na dalsze życie dla chorych dotkniętych niewydolnością narządu. Z reguły już po kilku tygodniach, większość pacjentów odzyskuje energię życiową. Co więcej, znacząco poprawia się ich samopoczucie, gdyż mogą się oni zająć ulubionymi...

Mieszkaj zdrowo

Ekologiczny dom

Ekologiczny dom

Wybudowanie ekologicznego domu Budowa ekologicznego domu jest to inwestycja w przyszłość oraz sposób dbania o środowisko.

Poród domowy

Rodzenie w domu

Rodzenie w domu

Dzić coraz więcej kobiet podejmuje dezycję o porodzie w domu, ponieważ jest to miejsce, w którym czują się najbezpieczniejsze.

Mieszkaj zdrowo

Okna w domu

Okna w domu

Okna w pomieszczeniach mieszkalnych Okna sprawiają, że do pomieszczenia wpada odpowiednia ilość światła słonecznego, a także wspomagają utrzymanie optymalnej temperatury w domu.

Przeszczep serca

Problemy transplantologii w Polsce (WIDEO)

Problemy transplantologii w Polsce (WIDEO) Odtwórz wideo

Transplantologia to dziedzina medycyny, która jest wielką nadzieją na leczenie różnorodnych chorób narządów. Metoda ta polega na przeszczepieniu zdrowego narządu od biorcy do dawcy. W przypadku parzystych narządów (nerki) możliwy jest przeszczep od...