Trwa ładowanie...

Dłuższe działanie leków przeciwbólowych na zapalenie kości i stawów

Amerykańscy naukowcy wykazali, że zastosowanie nanocząsteczek jako sposobu na transport leków, podawanych na zapalenie kości i stawów, do stawów kolanowych może zwiększyć retencję leków w jamie stawu kolanowego. Możliwe jest również zmniejszenie częstotliwości wykonywania zastrzyków.

1. Badania nad przedłużeniem działania leków przeciwbólowych

Zapalenie kości i stawów w samych Stanach Zjednoczonych dotyka aż 30 milionów osób. Do wystąpienia tej dolegliwości przyczynia się wiek, otyłość oraz przebyte urazy stawów. Zapalenie kości i stawów charakteryzuje się postępującą erozją chrząstki stawowej. Choroba może wystąpić we wszystkich stawach, ale najczęściej dotyka kolana, biodra, dłonie i kręgosłup. Niestety, nie istnieją sposoby na zatrzymanie rozwoju zapalenia kości i stawów. W przypadku dużych stawów stosowane są zastrzyki bezpośrednio do stawów, które pomagają złagodzić objawy choroby, na przykład ból. Dużym wyzwaniem w leczeniu zapalenia kości i stawów jest jednak stosunkowo krótki czas retencji leków w dotkniętych chorobą stawach. Obecnie podawane leki rozpuszczają się w ciągu 1-2 dni. Naukowcy udowodnili, że dzięki wstrzykiwaniu nanocząsteczek można wyraźnie wydłużyć działanie leków. Badania wykazały, że aż 70% nanocząsteczek leku pozostaje w jamie stawu kolanowego po upływie tygodnia od wykonania zastrzyku. W jaki sposób dochodzi do tak znaczącego wydłużenia czasu retencji leków w stawach? Dodatnio naładowane nanocząsteczki transportujące lek przyłączają się do ujemnie naładowanych cząsteczek występujących w kolanie, tworząc żel, który spowalnia usuwanie leku z jamy stawu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Stosowane obecnie metody podawania leków chorym z zapaleniem kości i stawów nie zapewniają długotrwałego działania tych środków, co ogranicza ich skuteczność. Naukowcy mają nadzieję, że wykorzystanie nanocząsteczek w zastrzykach zwiększy efektywność leczenia przy wyraźnym zmniejszeniu częstotliwości podawania leków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Następny artykuł: Leczenie biologiczne chorób reumatoidalnych
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza