Trwa ładowanie...

Dmuchane zamki a bezpieczeństwo

Dzieci je uwielbiają. Wiedzą o tym organizatorzy imprez plenerowych i chętnie udostępniają taką rozrywkę podczas swoich wydarzeń. Mowa o popularnych dmuchanych zamkach. Czy jednak z dobrą zabawą idzie w parze bezpieczeństwo?

Silny wiatr przewrócił dmuchany zamek. Zranione zostały trzy osoby, w tym dzieci 4 i 11 lat oraz dorosła - 30-letnia kobieta. Cała trójka trafiła do szpitala, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Do wypadku doszło w niedzielę w Twardogórze. Tyle szczęścia nie miała 6-letnia dziewczynka z Girony ( Hiszpania). Dmuchany zamek został poderwany przez silny wiatr i przeleciał 40 metrów. Zatrzymał się na dachu budynku. W momencie wypadku na dmuchanej zabawce bawiło się 7 dzieci. Troje z nich trafiło w ciężkim stanie do szpitala. 6-latka zmarła. Takie nagłówki mogliśmy przeczytać w ostatnim czasie w prasie.

Zobacz film: "Niebezpieczne zabawki [Kontrowersje]"

Więcej historii opisanych jest na forach internetowych.

"Wczoraj z rodzinką byłam na festynie. Wszędzie rozstawione były różnego rodzaju atrakcje dla dzieci. Dmuchane zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami itp. Co na nich się działo to czyste szaleństwo. Właśnie na jednej z takich zjeżdżalni doszło do wypadku. Dziewczynka ok. 6-8 lat, zjeżdżając niefortunnie upadła na głowę. Zabrało ją pogotowie z podejrzeniem skręcenia karku. Widok był wstrząsający! Patrząc na leżące na noszach, nieprzytomne i targane drgawkami dziecko, łzy same zaczęły mi płynąć. Oczami wyobraźni widziałam na nich moje dziecko. Tak nie wiele trzeba..."

"Takie dmuchane zabawki nie są niestety bezpieczne. Kiedyś córka mojej kuzynki zjeżdżała z takiej zjeżdżalni. Silny wiatr spowodował, że dziecko wraz ze zjeżdżalnią uniosło się do góry, a zjeżdżalnia niestety nie była przymocowana do ziemi. Dziecko upadło na beton z wysokości ok. 6 m. Na szczęście dziecku nic się nie stało, ale od tej pory wszyscy unikamy takich przyjemności..."

Napisy pochodzą z forum: Familie.pl. Zachowano oryginalną pisownię.

Przeczytaj koniecznie:

Jak sport wpływa na zdrowie Twojego dziecka

Pneumatyczne urządzenia rozrywkowe, zwane powszechnie dmuchańcami, przez długi czas uchodziły za bardzo bezpieczne. Z samej natury urządzenia nie wynikają zagrożenia. Ściany boczne, powierzchnie ślizgowe czy poduszka do skakania są elastyczne, upadek na taką powierzchnię nie powoduje urazów. To gdzie leży błąd ?

Wielu rodziców obawia się o bezpieczeństwo swoich dzieci na dmuchanych zamkach
Wielu rodziców obawia się o bezpieczeństwo swoich dzieci na dmuchanych zamkach (123fr)

1. Montaż

Głównym zagrożeniem dla dmuchanych zamków jest wiatr. Jeżeli dmuchaniec nie jest dobrze przymocowany, siła wiatru może zdmuchnąć zabawkę wraz ze znajdującymi się na niej osobami. Przestrogą niech będzie tragiczne wydarzenie z Chin. Podmuch wiatru uniósł zamek, na którym bawiło się kilkoro dzieci. Jedno z nich – trzyletnia dziewczynka – zmarło.

Z kolei o niewiarygodnym szczęściu mogą mówić trzy dziewczynki z Polski, które zabawę na dmuchanym zamku przypłaciły jedynie złamaną ręką i siniakami. Podmuch porwał zjeżdżalnię z trzema bawiącymi się na niej małymi dziewczynkami. Zamek poleciał na wysokość około 8 metrów. Zahaczył o linię wysokiego napięcia. Jego część spadła na stojące niedaleko samochody. Część zawisła na drzewie. Na szczęście, wszystkie dziewczynki przeżyły.

Wiatr nie jest jedynym zagrożeniem dla dmuchanych budowli. Kolejny problem to rozdarcie materiału. Dlatego, przed wejściem na dmuchańca należy zdjąć biżuterię, okulary, zabezpieczyć ostre wystające przedmioty z ubrania np. guziki, suwaki, haftki. Zabronione jest także zjeżdżanie bez koszulki, wspinanie się na boczne ścianki.

2. Lokalizacja

Rozmieszczenie dmuchanych zamków powinno być zlokalizowane daleko od linii energetycznych, jezdni lub terenu o zbyt dużej pochyłości. Istotne jest również podłoże. Teren nie może być zbyt twardy. Kolejnym ważnym czynnikiem są warunki atmosferyczne. Niemałe znaczenie ma również tkanina, z której wykonywane są dmuchańce. Najczęściej wykorzystuje się do tego osnowę nylonową. Odporną na obciążenia mechaniczne.

Przeczytaj koniecznie:

Jak zabawki wpływają na rozwój dziecka

3. Czy jest bezpiecznie ?

Każdy wypadek na dmuchańcu z udziałem dzieci, mrozi krew w żyłach. Kto jest odpowiedzialny, jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku? Właściciel sprzętu. A poza tym, zgodnie z zaleceniami, wszystkie urządzenia na placach zabaw powinny posiadać certyfikaty producenta. Mimo wszystko, opiekunowie i rodzice powinni ograniczyć kredyt zaufania wobec organizatorów. Silny wiatr, wątpliwości co do przymocowania dmuchanej zabawki do podłoża, brak nadzoru podczas zabawy, niech będzie argumentem do tego, by dmuchaną budowlę zamienić na bezpieczniejszy wariant.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza