Domowe sposoby na trądzik

Trądzik to choroba skóry, z którą zmaga się wiele osób, najczęściej nastolatków. Trądzikowi nierzadko towarzyszą zarówno stany zapalne, czyli tak powszechne pryszcze, jak i stany niezapalne, czyli zaskórniki i wągry. Schorzenie skóry, jakim jest trądzik, zwykle występuje na twarzy, jednak może pojawić się także na szyi, ramionach, klatce piersiowej czy plecach. W związku z tym, że z trądzikiem walczy dziś około 90% nastolatków i 25% dorosłych, można powiedzieć, że jest to najczęściej występująca choroba na świecie.

Polecane wideo:

Przyczyny trądziku

Trądzik jest schorzeniem dermatologicznym występującym przede wszystkim w okolicach łojotokowych skóry. Najbardziej charakterystyczne zmiany, jakie niesie ze sobą trądzik, to zaskórniki, grudki, krosty, torbiele ropne, blizny i tak zwane wągry i pryszcze. Głównymi przyczynami tej choroby skóry są: przerost gruczołów łojotokowych, nadmierne rogowacenie, sam łojotok, bakterie i wirusy, stany zapalne skóry, zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, zaburzenia immunologiczne, a nawet czynniki psychologiczne.

Najważniejszą i najczęściej spotykaną przyczyną trądziku jest nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Zmiany hormonalne i inne zaburzenia u pacjenta chorego na to schorzenie doprowadzają do nadmiernej stymulacji gruczołów, a to z kolei do nadprodukcji łoju. Mimo że zjawisko to jest charakterystyczne dla wieku dojrzewania, problem może ciągnąć się latami, nawet do okresu dojrzałego i wieku 35-40 lat!

Innym, ważnym i częstym czynnikiem powodującym wystąpienie trądziku, jest rogowacenie. U chorych komórki ujścia mieszka włosowego ulegają nadmiernemu namnażaniu, co prowadzi do zwężenia kanału wyprowadzającego i powstania czopu, blokującego wydostanie się łoju. Takie zatrzymanie płynu przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych, tj. mikrozaskórników oraz zaskórników otwartych.

Należy pamiętać, że nieleczony trądzik może mieć przewlekły przebieg i pozostawić trwałe ślady, jak choćby przebarwienia skóry, blizny czy zaburzenia emocjonalne. Dlatego warto poznać sposoby kuracji tego schorzenia. Jedną z metod naturalnych jest leczenie… drożdżami.

Drożdże na trądzik

Z każdym schorzeniem skóry możemy udać się do dermatologa, który z pewnością pomoże nam w przezwyciężeniu problemu. Jednak nie zawsze trzeba korzystać z takiego rozwiązania. Można równie dobrze odwołać się do mądrości samej natury i zastosować kilka metod naturalnych leczenia trądziku. Jedną z nich jest kuracja drożdżami.

Są dwa główne sposoby wykorzystania tych produktów spożywczych – w formie maseczki oraz w formie pitnej. Maseczkę powinno robić się z drożdży piekarniczych. Z niewielką ilością ciepłej wody należy rozgnieść drożdże, odstawić papkę pod przykryciem na 10 minut, po czym nakładać na zmiany trądzikowe na twarzy i ciele. Maseczkę trzyma się zwykle około pół godziny, po czym należy ją dokładnie usunąć ciepłą, czystą wodą. Zabieg należy powtarzać co dwa dni przez najwyżej 4-5 tygodni. Po tym czasie, jeśli nie nastąpi żadna poprawa, należy skorzystać z pomocy lekarza.

Innym, bardziej powszechnym, i podobno niezawodnym, sposobem na trądzik jest wyciąg z drożdży piwowarskich. Można je przyjmować w postaci tabletek dostępnych w aptekach, a także w formie pitnej. Jeden z przepisów poleca zalanie drożdży zimną, przegotowaną wodą i osłodzenie ich. Preparat należy przechłodzić przez kilka godzin, a następnie wypić – jedną szklankę na dzień. Ważne jest, aby kurację tę przerwać po 10 dniach. W razie problemów warto skontaktować się z lekarzem.

Warto także pamiętać, że nie zawsze stosowanie naturalnych metod na trądzik pomaga w 100% oraz nie każdy może do tych metod się odwoływać. Leczenia drożdżami powinni unikać cukrzycy, chorzy na niewydolność nerek czy osoby z zapaleniem stawów. Ponadto przed rozpoczęciem kuracji warto dowiedzieć się, czy nie jesteśmy uczuleni na drożdże. Po prostu, jak każdy lek, drożdże należy dozować z umiarem.

Cebula na trądzik

Cebula wywodzi się z tej samej rodziny co czosnek i dzieli z nim wiele cennych właściwości. Znajduje się w niej dużo polifenoli oraz flawonoidów. Substancje te działają przeciwzapalnie i zapobiegają stanom zapalnym skóry wywoływanym przez promienie ultrafioletowe. Warto uświadomić sobie, że większość widocznych oznak starzenia się skóry jest wynikiem stanu zapalnego zachodzącego w organizmie. Dzięki przyjmowaniu przeciwutleniaczy można przywrócić dobry stan zdrowia organizmu. Cebula zawiera również dużo witaminy C, która jest kluczowa dla tkanek łącznych ciała i produkcji kolagenu. Ponadto w jej składzie jest kwercetyna, rodzaj flawonoidu, który poprawia stan naczyń krwionośnych w skórze, dzięki czemu usprawnia krążenie krwi i zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi. Dla osób zmagających się z trądzikiem najważniejszy jest jednak fakt, iż cebula ma właściwości bakteriobójcze. Bakterie są bowiem, obok zaburzeń hormonalnych, głównym czynnikiem powodującym wypryski trądzikowe. W cebuli znajduje się również chrom – pierwiastek śladowy, który uczestniczy w trawieniu tłuszczów i białka. Ponadto chrom eliminuje bakterie odpowiedzialne za stany zapalne porów skóry i powstawanie trądziku. Chrom jest do tego stopnia ważny w walce z trądzikiem, że jego niedobór może spowodować pojawienie się wyprysków u niemal 90% osób dotkniętych tą chorobą skóry.

Coraz więcej osób robi maseczki z cebuli, by złagodzić zmiany skórne, ale dużo korzyści przynosi również konsumpcja tego warzywa. Przygotowując cebulę do jedzenia, należy obrać ją możliwie oszczędnie. W górnych warstwach cebuli znajduje się bowiem najwięcej flawonoidów, kwercetyny oraz antocyjanów. Usunięcie zbyt wielu zewnętrznych warstw cebuli może spowodować utratę nawet 75% cennych substancji. Nie należy martwić się o wartości odżywcze cebuli w czasie gotowania. Gdy cebula jest podgrzewana przez co najmniej pięć minut, kwercetyna i inne flawonoidy pozostają nienaruszone i po prostu przenoszą się z warzywa na danie. Cebulę można oczywiście spożywać również na surowo. Badania wykazały, że konsumpcja 2-7 cebul dziennie wystarczy, by dodatkowo zmniejszyć ryzyko wystąpienia kilku odmian raka. Cebule są również skuteczne w regulowaniu poziomu insuliny w organizmie, co oznacza, że warto sięgać po nie w profilaktyce cukrzycy. Niektóre badania dowodzą, że cebula spełnia istotną rolę we wzmacnianiu tkanek łącznych kości i mięśni. Potrzebne są co prawda dalsze badania dotyczące wpływu cebuli na układ krążenia, ale nawet teraz wiadomo, że doprawianie dań cebulą jest wskazane, nie tylko z powodu walorów smakowych tego warzywa.

Bratek polny na trądzik

Bratek polny jest dostępny w aptekach również pod postacią tabletek zawierających odpowiednio przygotowany wyciąg z tej rośliny.

Aby bratek zadziałał, musi jednak być stosowany regularnie przez dłuższy czas. Pierwsze efekty można zauważyć po miesiącu stosowania, jednak dopiero kilkumiesięczna kuracja wprowadza widoczne zmiany w kondycji skóry. Pozytywny wpływ bratka na zmiany skórne, zwłaszcza te o charakterze trądzikowym, warunkuje wielokierunkowość jego działania. Poprawa kondycji skóry trądzikowej przebiega przede wszystkim poprzez zmniejszenie łojotoku i w konsekwencji wygładzenie skóry. Kolejnym uchwytnym punktem działania bratka jest wpływ na przemianę materii i oczyszczenie organizmu z toksyn. Zawarte w kwiatach bratka flawonoidy działają moczopędnie oraz oczyszczająco, wiążąc szkodliwe produkty przemiany materii i usprawniając ich usuwanie z organizmu. Aby jednak herbata z bratka zadziałała, co warto raz jeszcze podkreślić, musi być stosowana regularnie przez dłuższy czas. Zaleca się picie herbaty z bratka przynajmniej dwa – trzy razy dziennie.

Tabletki z wyciągiem z bratka należy zażywać według wskazań na ulotce. Pierwsze efekty można zauważyć po miesiącu stosowania, jednak dopiero kilkumiesięczna kuracja wprowadza widoczne zmiany w kondycji skóry. Herbata z bratka skutecznie wzmacnia również włosy i paznokcie. Wpływ na urodę to jednak nie wszystkie właściwości herbaty z bratka.

Picie herbaty z bratka może pomagać również w chorobach dróg oddechowych, bratek działa bowiem wykrztuśnie i nieco zwiększa potliwość. Wywary z bratka polnego były więc stosowane w medycynie ludowej od lat, pomagając na wszelkie formy przeziębienia, grypy, a nawet anginy.

Po napar z bratka sięgają również osoby, którym dokuczają stany zapalne dróg moczowych lub doskwiera im suchy kaszel.

Polecany jest on także osobom zażywającym duże ilości leków i antybiotyków w celu poprawy metabolizmu i oczyszczenia organizmu.

Należy podkreślić, że nie wszyscy mogą stosować preparaty z wyciągiem z bratka. Podstawowymi przeciwwskazaniami do stosowania bratka są wielopłytkowość i zakrzepica – stąd osoby starsze raczej nie powinny stosować tej herbatki.

Herbatkę z bratka zaparza się najczęściej po posiłku i pije w ilości 2–3 razy dziennie. Smak herbatki jest delikatny i większość osób znajduje przyjemność w jej piciu. Można więc zastąpić codzienną zwyczajną czarną herbatę naparem z bratka, który poza dobrym smakiem będzie równocześnie dobrze wpływał na organizm.

Herbatkę z bratka można również stosować pod postacią naparu do użytku zewnętrznego.

Zioło bratka polnego należy wsypać w dużej ilości do miski i zalać wrzącą wodą (można także zioła wsypać bezpośrednio do gotującej wody i trochę podgotować). Następnie powinno się nachylić twarz nad miską i przykryć głowę ręcznikiem. Zabieg taki powinien trwać ok. 10–15 minut. Przeciwwskazaniem do stosowania naparu z bratka jest jednak cera ze skłonnością do pękających naczynek.

Aloes na trądzik

Aloes to roślina dekoracyjna, ale znana jest także ze swoich właściwości leczniczych. Wykazuje bowiem działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i słabe przeciwbólowe. Za takie działania, a także inne, odpowiedzialne są składniki soku z aloesu. Ta roślina lecznicza znalazła zastosowanie w różnych schorzeniach, głównie wszelkich stanach zapalnych, owrzodzeniach skóry. Wykorzystywana jest również w leczeniu trądziku.

Aloes, z łac. Aloe vera czy Aloe barbadensis, wykazuje bardzo szeroki zakres działań na organizm. Największe właściwości lecznicze przypisuje się świeżemu sokowi z liści aloesu.Firmy kosmetyczne wykorzystują tę substancję roślinną w preparatach do skóry z problemami, skóry trądzikowej, tłustej czy podatnej na stany zapalne. Aloes posiada właściwości:

 • Przeciwzapalne,
 • Antyseptyczne, bakteriobójcze,
 • Słabe przeciwbólowe,
 • Odżywcze,
 • Nawilżające,
 • Rozszerzające naczynka krwionośne,
 • Powodujące szybszy podział komórek, tj. proliferację komórek nabłonka,
 • Przyśpieszające gojenie się ran,
 • Oczyszczające,
 • Przeciwświądowe,
 • Ściągające.

Te wszystkie działania wykorzystywane są w leczeniu zewnętrznym różnych schorzeń skóry: oparzeń, owrzodzeń, stanów zapalnych skóry, trądziku i innych. Wyciągi z liści aloesu wykorzystywane są także w preparatach wewnętrznych, gdzie zastosowane jest działanie przeczyszczające aloesu lub łagodzące kaszel.

Głównie jednak stosowany jest do wyrobów kosmetycznych, żeli, toników, maści, kremów itp., przede wszystkim dla cery trądzikowej. Takie preparaty mogą być stosowane niezależnie od rodzaju i przyczyny trądziku. Ta choroba skóry głównie pojawia się w okresie dojrzewania i może trwać nawet kilka lat, a spowodowane jest to zaburzeniami hormonalnymi, głównie wahaniem poziomu testosteronu. Dlatego też w większości przypadków dotyczy on chłopców, ale nie zawsze. Wtedy też kosmetyki zawierające zmiażdżone liście aloesu i/lub sok z liści aloesu mogą być stosowane w łagodzeniu objawów trądziku. Jeżeli stosowanie takich produktów nie przynosi odpowiednich rezultatów, należy zgłosić się do lekarza, w celu podjęcia specjalistycznego leczenia. Kuracji preparatami z aloesem nie trzeba przerywać.

Aloes w trądzik**u** stosowany jest głównie w postaci maści lub żelu. Maść z aloesem można nakładaćw niewielkich ilościach 3-5 razy dziennie.Żel aplikuje się w ilości ok. 30 ml 3 razy w ciągu dnia. Jeżeli posiadamy aloesw doniczce w domu, możemy samemu przygotować żel, maść lub tonik z aloesu. Żel to nic innego, jak wyciśnięty sok z liści aloesu. Ma on konsystencję przypominającą żel. Po nacięciu liścia rośliny, można przykładać go na chorą skórę. W celu przygotowania maści należy gotować żel z aloesu, aż do uzyskania gęstej masy. Należy przechowywać go w chłodnym miejscu. Tonik z aloesu sporządza się poprzez rozpuszczenie 2 łyżek żelu w szklance wody lub innego płynu.

Aloes stosowany miejscowo nie powoduje żadnych skutków ubocznych, z wyjątkiem osób na niego uczulonych. Jego stosowanie jest jak najbardziej wskazane w chorobach skóry, jest to bowiem naturalny lek, którego działanie lecznicze zostało potwierdzone.

Komentarze (29)
~Justynka
~Justynka około miesiąca temu

Ja nie ufam domowym sposobom... Choć z początku również ich próbowałam - bez rezultaty. Prawdziwy rezultat przyniosło Hydro Arch, dzięki któremu mam gładką skórę bez niedoskonałości :)

Odpowiedz
~Marek z M
~Marek z M 4 miesiące temu

Zioła działają i to nie jest cud, ale jest jeden warunek, zioła muszą być świeże, aby zachowały swój skład, więcej możną znaleźć na facebook Natura-Pro. Efekt jest prawie natychmiastowy, szczególnie łatwą formą jest kąpiel w ziołach i kompresy. Allegro „Trądzik zwalczanie zioła efektownie”

Odpowiedz
~korter
~korter 6 miesięcy temu

Przede wszystkim pilnowanie odpowiedniej pielęgnacji i systematyczności. Powiedzmy, że właśnie w taki sposób udaje się doprowadzić cerę do normalności i właściwego stanu, ale nic nie dzieje się natychmiast. Zadowalające efekty wymagają mnóstwa czasu.

Odpowiedz
~sarenka
~sarenka 11 miesięcy temu

gorzej, że nie trzeba być nastolatkiem, żeby mieć trądzik dorosłych też dopada. I przydadzą się informacje o tym, jak można z nim walczyć. U mnie bardzo dobrze się sprawdziły peelingi, które robię z soli salco.

Odpowiedz
~Zuza
~Zuza ponad rok temu

ja tam polecam coś bardziej skondensowanego w tabletkach można poczytać na: http://suplementyna.pl/sposoby-na-tradzik/ mi tabletki pomogły w 2 miesiące a dodatkowo chodzę do kosmetyczki na czyszczenie twarzy raz w miesiącu

Odpowiedz
~askani
~askani ponad rok temu

Drogi autorze, podałeś właśnie najgłupszy sposób na rozwalenie sobie brzucha, wzdęcia, koszmarne samopoczucie i ryzyko choroby! Drożdże to grzyby, zalewa się je wrzątkiem, 90 stopni i odstawia do ostygnięcia. Bez cukru, bo tym się żywią i namnażają- odstaw może jeszcze do wyrośnięcia i zjedz :D A teraz fakty- drożdże zawierają wit z gr B- działają fenomenalnie na trądzik, znika. Ale trzeba je pokruszyć (np. 1/3 kostki) zalać wrzątkiem i wypić po ostygnięciu. Po tygodniu picia będzie wysyp syfków na twarz, trzeba przetrzymać. Po miesiącu nie ma pryszczy, działa na twarz/tyłek/plecy itd. Przetestowałam na sobie.

Odpowiedz
~jurta
~jurta ponad rok temu

moim zdaniem domowe sposoby czasami moga mieć odwrotny skutek, ponieważ takie maseczki jak te z cynamonu sa koszmarne, one sa dosłownie żrące, moim zdaniem to jest coś okropnego, ja stosuję juz sprawdzony specyfik, żel alaclarin coś ok 30zł ale pomaga w cieżkich chwilach ze skóra.

Odpowiedz
~preszka
~preszka ponad rok temu

Aplikator na wypryski HB - używałam przez dłuższy okres czasu i jakoś dałam radę. Wszelkie ślady zostały wyeliminowane, łącznie z zaczerwienieniami. Skóra wygląda lepiej, jest zdrowa, odmieniona i poszła w odpowiednim kierunku.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie
Cera trądzikowa

Blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe Odtwórz wideo

sposobu leczenia i usuwania blizn zależy od postaci trądziku. Leczenie miejscowe ma miejsce w przypadku łagodnych zmian skórnych, zaś skojarzone - podczas (...) uciążliwych i przewlekłych. W leczeniu ogólnym stosuje...

Kosmetyki dla cery trądzikowej

Domowe sposoby na trądzik - ziołowe parówki

Domowe sposoby na trądzik - ziołowe parówki Odtwórz wideo

, ziarnisty itp. Dzięki nim skóra twarzy mniej się błyszczy, a wypryski występują nieco rzadziej. Jak przygotować domową parówkę na trądzik? (...) , są skutecznym sposobem na pryszcze i wągry. Doskonale...

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Domowe sposoby na włosy

Domowe sposoby na włosy

Domowe maseczki to prosty sposób na poprawę kondycji włosów. Nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na drogie kosmetyki - wystarczy pogrzebać w lodówce i samemu dobrać odpowiednie składniki na maseczkę do włosów.

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Sposoby na bóle krzyża

Sposoby na bóle krzyża

Ból w krzyżu może pojawić się w różnym miejscu i różne są jego przyczyny.

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Metody radzenia sobie z bólem głowy Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

Stres

Pokój furii i inne sposoby na pozbycie się stresu

Pokój furii i inne sposoby na pozbycie się stresu Odtwórz wideo

Pokój furii i inne sposoby na pozbycie się stresu Słyszałeś o pokoju, w którym można wyładować swoją złość? A może wolisz ciepłą kąpiel po dniu (...) pełnym napięć? Paulina Smaszcz-Kurzajewska rozmawia z psycholog Mileną Goncerz z Centrum...

Środki na ukąszenia owadów

Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów

Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów

Soda oczyszczona Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą tak, by uzyskać lepką konsystencję ciasta, a następnie wetrzyj delikatnie w miejsce ukąszenia i pozwól, aby roztwór wysechł na skórze. To rozwiązanie może szczególnie zainteresować kobiety w ciąży, które...

Zioła na różne dolegliwości

Domowe sposoby na kaszel - syrop z buraka

Domowe sposoby na kaszel - syrop z buraka Odtwórz wideo

Sok z buraka jest polecany w leczeniu przeziębienia i grypy,łagodzi objawy uporczywego kaszlu i chrypki. Jest cennym źródłem żelaza i kwasu foliowego niezbędnego dla przyszłych mam. Oczyszcza drogi oddechowe i wzmacnia odporność organizmu. Przygotowanie...

Afty - przyczyny, objawy, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Domowe sposoby na afty

Domowe sposoby na afty Odtwórz wideo

owrzodzeń jamy ustnej obejmuje oględziny, a opieka lekarska jest prawie zawsze konieczna. Jeżeli afty pojawiają się sporadycznie, można wypróbować domowe sposoby.