Trwa ładowanie...

66-latek połknął owada. Mimo szybkiej interwencji pogotowia, zmarł

 Katarzyna Prus
07.06.2024 10:30
66-latek połknął owada. Mimo szybkiej interwencji pogotowia, zmarł
66-latek połknął owada. Mimo szybkiej interwencji pogotowia, zmarł (East News, Getty Images)

66-letni mieszkaniec Śremu zmarł po tym, jak połknął owada. Mimo szybkiej pomocy nie udało się go uratować. Niewykluczone, że doszło do ciężkiej reakcji alergicznej.

spis treści

1. Chciał się napić, połknął owada

66-letni mieszkaniec Śremu (woj. wielkopolskie) zmarł po tym, jak połknął owada. Do dramatycznego zdarzenia doszło na parkingu przed jednym z supermarketów. Mimo błyskawicznej pomocy nie udało się go uratować.

Okazało się, że do groźnego incydentu doszło jeszcze w domu 66-latka. Pijąc, połknął przez przypadek owada.

Zobacz film: "Który z owadów żądli najboleśniej?"

Jak podaje "Głos Wiekopolski", mężczyzna zareagował od razu i próbował jak najszybciej dojechać do szpitala autobusem. Wysiadł na przystanku, ale nie dał rady iść. Na parkingu przed supermarketem przewrócił się. Mimo szybkiej interwencji pogotowia, zmarł.

Nie wiadomo co było bezpośrednią przyczyną śmierci 66-latka. Mogło dojść do ciężkiej reakcji alergicznej po użądleniu.

Mężczyzna zmarł po tym jak połknął owada
Mężczyzna zmarł po tym jak połknął owada (Getty Images)

Równie dramatyczna historia spotkała Ewę Sałacką, jedną z najbardziej ropoznawalnych polskich aktorek. Zmarła po użądleniu przez osę. Owad zaatakował ją, kiedy piła sok na działce niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego.

Mimo natychmiastowej interwencji medycznej, aktorki nie udało się uratować. Zmarła w wyniku wstrząsu anafilaktycznego, karetka nie zdążyła nawet dojechać do szpitala.

2. Śmiertelne groźne użądlenie

Zazwyczaj użądlenie osy nie wymaga szczególnego postępowania. Należy przemyć i zdezynfekować skórę, a następnie zastosować zimny okład, który zmniejszy ból oraz obrzęk.

- Sama opuchlizna miejscowa nie jest sygnałem alarmowym, ale jeśli utrzymuje się długo, wówczas warto zgłosić się do lekarza. Na pewno niepokojące objawy to: uogólniona pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, wymioty czy utrata przytomności - tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Ewa Czarnobilska, alergolog, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Takie objawy mogą wskazywać na groźną dla życia reakcję alergiczną.

Alergia na jad owadów błonkoskrzydłych to nadmierna reakcja układu immunologicznego występująca po użądleniu. Szacuje się, że na wstrząs anafilaktyczny jest narażonych od jednego do dwóch procent Polaków. Oficjalne statystyki wskazują, że każdego roku z jego powodu umiera 30-40 osób.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze