Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Drenaż jam bębenkowych

Avatar placeholder
17.02.2023 16:54
Drenaż jam bębenkowych
Drenaż jam bębenkowych

Drenaż jam bębenkowych jest to zabieg otolaryngologiczny wykonywany w przypadku wysiękowego zapalenia ucha środkowego.

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego często dotyczy dzieci, polega ono na gromadzeniu się wysięku w jamie bębenkowej, którego obecność upośledza słyszenie, prowadząc do niedosłuchu przewodzeniowego.

Przyczyną wysiękowego zapalenia ucha środkowego jest niedrożność trąbek słuchowych, czyli struktur, które łączą jamę bębenkową z jamą nosowo-gardłową. Najczęściej u dzieci ta niedrożność jest powodowana przez przerost znajdującego się w okolicy ujścia trąbek słuchowych migdałka gardłowego.

W przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego (farmakologicznego) wysiękowych zapaleń ucha środkowego oraz postępującego niedosłuchu, konieczna staje się ewakuacja zgromadzonego płynu poprzez nacięcie błony bębenkowe, a następnie wprowadzenie specjalnego dreniku wentylacyjnego, który umożliwi odpływanie wysięku.

W przypadku stwierdzenia przerostu migdałka gardłowego wskazane jest także wykonanie adenotomii, czyli jego podcięcia, aby zapobiegać nawracaniu zapaleń.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze