Elektrokoagulacja zmiany moszny

Zmiany na mosznie

Zmiany ulokowane na mosznie pacjenta.

Elektrokoagulacja to zabieg mający na celu wyleczenie chorobowych zmian miejscowych. Urządzenie do wykonywania elektrokoagulacji wysyła fale radiowe do zmienionej chorobowo tkanki. Cząsteczki w obrębie tkanki zaczynają wibrować, podwyższając temperaturę, co powoduje denaturyzację białek, czyli uszkodzenie tkanki. Urządzenie o wysokiej mocy jest w stanie całkowicie odwodnić tkankę. Przy zabiegu stosowane są elektrody. Najczęściej zabieg elektrokoagulacji wykorzystuje się do usuwania drobnych zmian typu kurzajki, brodawki, łagodne zmiany nowotworowe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Elektrokoagulacja zmiany moszny

Moszna to znajdujący się między prąciem, a odbytem worek, w którym znajdują się jądra. Zadaniem moszny jest zapewnienie jądrom odpowiedniej temperatury, która musi być nieco niższa (o około dwa stopnie) niż temperatura ciała. Zabieg elektrokoagulacji zmiany moszny jest dość bolesny, dlatego zalecane jest podanie znieczulenia miejscowego. Po zabiegu mogą się pojawić obrzęki, siniaki, czasem przebarwienia. Strupki, które pojawią się po zabiegu znikną w ciągu paru dni. Elektrokoagulacja polega na wysyłaniu fal prądu elektrycznego za pomocą dwóch różnokształtnych elektrod. Emitowany prąd powoduje denaturyzację białka w chorobowo zmienionej tkance. Umożliwia usuwanie brodawek, kłykcin, kurzajek praktycznie bezboleśnie. Stosuje się zazwyczaj znieczulenie miejscowe bądź ogólne, jeżeli zmieniony obszar zajmuje większą powierzchnię. Zabieg trwa w zależności od ilości zmian, od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Pacjent po zabiegu elektrokoagulacji praktycznie od razu może wracać do normalnej aktywności życiowej.

Zastosowanie elektrokoagulacji

 • brodawki wirusowe i inne;
 • włókniaki;
 • usuwanie zbędnego owłosienia;
 • kurzajki;
 • łagodne zmiany nowotworowe.

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego jest przyczyną powstawania w większości łagodnych brodawek na skórze, także w okolicy moszny. Inne odmiany są odpowiedzialne za powstawanie kłykcin kończystych, także często spostrzeganych w okolicach urogenitalnych. Istnieją ponadto typy onkogenne wirusa brodawczaka, które są odpowiedzialne za zezłośliwienie zmian powstających w wyniku zakażenia na różnej drodze wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Wirus ten przenoszony jest za pośrednictwem kontaktu bezpośredniego z osobami, które są nosicielami wirusa poprzez uścisk dłoni. Wiele osób jest zainfekowanych w momencie porodu. Osoby aktywnie seksualnie często infekują się wirusem brodawczaka ludzkiego w trakcie kontaktów seksualnych z partnerami zakażonymi wirusem HPV. Skuteczną profilaktyką zakażeń jest unikanie kontaktów z osobami, u których widoczne są kurzajki i inne zmiany o charakterze brodawek oraz unikanie kontaktów seksualnych z partnerami z kłykcinami kończystymi oraz zmianami o charakterze brodawczaka w okolicy moczowo płciowej. Istnieje także szczepionka, chroniąca przed zakażeniem niektórymi typami wirusa.

Przeciwwskazania do zabiegu elektrokoagulacji

Zabieg elektrokoagulacji jest zabiegiem, który przynosi dobre efekty zarówno lecznicze, jak i kosmetyczne, dlatego jest tak szeroko rozpowszechniony w różnych gałęziach medycyny i kosmetologii.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Babayan R.K., Oates R.D., Siroky M.B. Podręcznik urologii, diagnostyka i leczenie, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-74-2
 • Kazoń M. (red.), Urologia (Seria Lekarza Praktyka), Urban & Partner, Wrocław 1997, ISBN 83-85842-71-3
 • Kleinman I., Lipshultz L., Podstawy urologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2188-X

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Elektrokoagulacja zmiany moszny
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Elektrokoagulacja zmiany moszny
Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Płód w 34 tygodniu ciąży (zdjęcia 3D)

Płód w 34 tygodniu ciąży (zdjęcia 3D)

U chłopców w 34 tygodniu jądrą zstępują z brzuszka do moszny W III trymestrze dziecko pamięta sposób ułożenia w macicy

Pęcherzyca - rodzaje, leczenie

Zmiany pęcherzycowe dłoni

Zmiany pęcherzycowe dłoni

Zmiany pęcherzycowe chorego występują najczęściej na skórze dłoni, karku i twarzy.

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Zmiany łuszczycowe skóry

Zmiany łuszczycowe skóry

Cechuje się przewlekłym przebiegiem z tendencją do samoistnego ustępowania i nawrotów.

EEG - kiedy wykonywać, charakterystyka, wyniki

Badanie EEG

Badanie EEG

Elektrody na skórze czaszki rejestrują zmiany w mózgu.