Trwa ładowanie...

Elektryczna szczoteczka do zębów: czy faktycznie czyści lepiej?

Avatar placeholder
25.11.2022 11:58
Elektryczna szczoteczka do zębów: czy faktycznie czyści lepiej?
Elektryczna szczoteczka do zębów: czy faktycznie czyści lepiej?

Szczoteczka elektryczna rotacyjna, soniczna, a może magnetyczna? Która sprawdzi się najlepiej? I wreszcie: jak czyścić zęby, żeby były zdrowe, a wizyty u dentysty były przyjemnością? Pamiętajmy - ich kondycja ma wpływ na stan całego organizmu!

Partnerem jest Oral - B

Jasne, regularne mycie zębów, dwa razy dziennie po dwie minuty, to podstawa, ale czy możesz zrobić coś więcej? Oczywiście, że tak! Bardzo ważne jest nie tylko to, jak często myjesz zęby, ale też czym to robisz. Klasyczna, manualna szczoteczka do zębów to podstawa – co do tego nie ma wątpliwości. Ale co robić w sytuacji, gdy chcesz zadbać o swoje zęby jeszcze bardziej? Zobacz, jak może w tym pomóc szczoteczka elektryczna. Dowiedz się, jakie są jej zalety i czym różni się od szczoteczki sonicznej lub magnetycznej.

Sama szczoteczka z ruchomą główką nie sprawi, że twoje zęby staną się czystsze lub bielsze. Wybierając to urządzenie, warto wiedzieć, jak myć zęby szczoteczką elektryczną i jakie końcówki będą najlepsze oraz co ile je zmieniać.

Właściwa higiena jamy ustnej do podstawa dobrej kondycji zębów na długie lata. A o dobre nawyki związane z myciem zębów warto wyrabiać już od wczesnego dzieciństwa, dlatego podpowiadamy też, jak wybrać szczoteczkę do zębów dla dzieci i czy odpowiednia dla malucha będzie szczoteczka rotacyjna.

Szczoteczka elektryczna do zębów z obrotową główką Oral-B Materiał partnera
Szczoteczka elektryczna do zębów z obrotową główką Oral-B Materiał partnera

Elektryczna szczoteczka do zębów – czym jest i jakie ma zalety?

Szczoteczka elektryczna może na pierwszy rzut oka przypominać zwykłą szczoteczkę manualną, ale kryje w sobie mechanizm, który pozwala jej czyścić zęby o wiele skuteczniej. Sekretem skuteczności szczoteczki elektrycznej jest okrągła główka i to, jak działa. Wykonuje ona ruchy rotacyjne (stąd nazwa: szczoteczka rotacyjna), które zapewniają wysoką skuteczność usuwania osadów z zębów, w tym z przestrzeni między nimi.

To podstawowe zadanie, które powinna spełniać dobra elektryczna szczoteczka do zębów. Ma ona pomagać w dokładnym czyszczeniu zębów oraz utrzymać dziąsła w dobrej kondycji. Obecnie na rynku jest dostępnych kilka typów szczoteczek elektrycznych:

 • szczoteczki rotacyjne (najczęściej z okrągłą główką),
 • szczoteczki soniczne (najczęściej z podłużną główką),
 • szczoteczki magnetyczne (np. Oral-B iO).

Wiele szczoteczek elektrycznych, poza myciem zębów, ma wbudowany timer, który informuje zmianą rytmu pracy o tym, że upłynęły zalecane dwie minuty mycia zębów. Bardziej zaawansowane modele mają różne tryby mycia (np. delikatny, idealny dla osób o wrażliwych dziąsłach), a nawet mogą się łączyć z aplikacją w telefonie przez Bluetooth, dzięki czemu możesz zobaczyć, które obszary jamy ustnej były dokładnie wyczyszczone, a którym warto poświęcić nieco więcej czasu (np. Oral-B iO).

Szczoteczka rotacyjna – co to takiego?

Szczoteczka rotacyjna do zębów to jeden z rodzajów szczoteczek elektrycznych. Ta nazwa wzięła się od tego, że okrągła główka szczoteczki wykonuje ruchy rotacyjne, czyli obrotowe, dzięki czemu starannie czyści każdy ząb. Taka szczoteczka wykonuje pracę za nas – nie musimy nią szorować zębów, a elektryczny napęd sprawia, że okrągła główka się kręci i czyści zęby ruchami rotacyjnymi. Daje to wyższą skuteczność, zwłaszcza jeśli popatrzysz na liczby: szczoteczka elektryczna wykonuje co najmniej 8 tys. ruchów na minutę, a szczoteczką manualną możesz ich wykonać tylko ok. 800. Ta różnica przekłada się na skuteczność i dokładność czyszczenia zębów. Również badania potwierdzają, że szczoteczka elektryczna czyści zęby lepiej niż jej manualny odpowiednik.

Szczoteczka magnetyczna do zębów Oral-B iO materiały partnera
Szczoteczka magnetyczna do zębów Oral-B iO materiały partnera

Czy szczoteczka elektryczna czyści zęby lepiej niż szczoteczka manualna?

Tak, i to aż o 99 proc.! Jeśli zatem zależy ci na dokładnym usuwaniu płytki bakteryjnej i osadu odkładającego się na zębach, elektryczna szczoteczka do zębów to doskonały wybór. Zwłaszcza jeśli popatrzysz na to, że wykonuje ona 10 razy więcej ruchów w ciągu minuty, a dzięki temu może znacznie lepiej czyścić zęby.

Szczoteczki elektryczne Oral-B mają wbudowany timer, który jest dodatkowym udogodnieniem, pozwalającym na dokładniejsze szczotkowanie. Dzięki niemu wiesz, ile czas musisz poświęcić na oczyszczenie każdego kwadrantu zębów (czyli każdej połowy łuku zębowego na dole i na górze). Łącznie to 2 minuty, po 30 sekund na każdy kwadrant – timer da ci znać, kiedy skończyć.

Jak czyścić zęby szczoteczką elektryczną?

Czyszczenie zębów za pomocą szczoteczki elektrycznej jest bardzo proste. Na główkę szczoteczki nakładamy pastę do zębów (wystarczy ilość wielkość ziarnka grochu). Przykładamy końcówkę do zęba i włączamy szczoteczkę.

Ruchy rotacyjne czyszczą ząb, a okrągła główka pozwala objąć całą jego koronę. Identycznie postępujemy z każdym kolejnym zębem. Myjąc zęby szczoteczką elektryczną, nie musisz ich szorować jak manualną – wystarczy przesuwać jej główkę po kolejnych płaszczyznach. Musisz jednak pamiętać, że główki szczoteczki nie należy zbyt mocno dociskać.

Niektóre szczoteczki Oral-B mają wbudowany czujnik nacisku, który poinformuje cię, czy myjesz zęby z odpowiednią, zbyt małą lub zbyt dużą siłą. Można powiedzieć, że szczoteczka rotacyjna wykonuje całą pracę za nas, my jedynie przykładamy ją do zębów.

Końcówki do szczoteczki elektrycznej a skuteczność czyszczenia

Wymienne końcówki do szczoteczki elektrycznej pozwalają na o wiele więcej niż codzienne mycie zębów. Za ich pomocą możliwe jest usuwanie kamienia nazębnego, a także wybielanie zębów. Możesz znaleźć końcówki miękkie, do delikatnych dziąseł, stworzone do wybielania zębów, jeszcze dokładniejszego czyszczenia przestrzeni między zębami czy bardzo miękkie dla dzieci (z postaciami z bajek). Z pewnością znajdziesz odpowiednią końcówkę, która spełni twoje oczekiwania.

Dobór odpowiedniej końcówki do szczoteczki elektrycznej pomoże ci jeszcze lepiej zadbać o higienę jamy ustnej i poprawić wygląd uśmiechu. Bo musisz wiedzieć, że dokładniejsze czyszczenie zębów szybko może dać efekt w postaci bielszych zębów!

Szczoteczka elektryczna dla dzieci

Czy szczoteczka elektryczna czyści lepiej mleczne ząbki maluchów? Jasne, podobnie jak w przypadku zębów stałych, szczoteczka rotacyjna do zębów to zdecydowanie dobry wybór. Dokładne mycie zębów mlecznych może pomóc w wyrobieniu dobrych nawyków oraz zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy, która może potem przejść na zęby stałe. Wbudowany timer pomoże w myciu zębów przez zalecane dwie minuty, a wbudowany w niektóre modele dla starszych dzieci czujnik siły nacisku może pomóc ochronić szkliwo przed ścieraniem w wyniku zbyt mocnego przykładania główki do zęba.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci od Oral-B mają też specjalne miękkie końcówki z bohaterami bajek, które mogą dodatkowo zachęcić najmłodszych do mycia zębów. Szczoteczka do zębów dla dzieci o takim wyglądzie i dostosowana do mycia małych ząbków sprawi, że czyszczenie zębów rano i wieczorem będzie dla dziecka przyjemne i zabawne.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna, a może magnetyczna?

Innym rodzajem szczoteczki elektrycznej do zębów jest szczoteczka soniczna. Wykorzystuje inną technologię niż szczoteczka rotacyjna, a mianowicie fale dźwiękowe. Jeśli zastanawiasz się, która jest lepsza: szczoteczka soniczna czy elektryczna, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Szczoteczka soniczna nie wykonuje ruchów rotacyjnych, ale jest delikatna dla dziąseł i szkliwa. Warto dodać, że mycie nią zębów wymaga nieco innej, specjalnej techniki, czyli wykonywania ruchów wymiatających (szczoteczkę rotacyjną po prostu przykładasz do zęba).

Szczoteczka magnetyczna to także elektryczna szczoteczka do zębów, ale z innowacyjnym napędem magnetycznym. Jest niezwykle delikatna dla szkliwa i dla dziąseł, cicha, a jednocześnie czyści zęby z optymalną dokładnością i wykorzystaniem przełomowej technologii mikrowibracji.

Liniowy napęd magnetyczny skutecznie kieruje energię czyszczenia na koniec włókien, generując delikatne mikrowibracje, które rozbijają płytkę nazębną. Poza jeszcze dokładniejszym czyszczeniem zębów, wieloma trybami mycia czy zaawansowanym czujnikiem nacisku, interaktywnym wyświetlaczem i monitorowaniem zębów 3D modele z tej serii mogą też łączyć się z aplikacją na telefonie i wspierać cię w jeszcze lepszym czyszczeniu zębów, przekazując na bieżąco wskazówki dotyczące szczotkowania.

 Szczoteczka elektryczna do zębów dla dzieci z bohaterami z bajek od Oral-B Materiał partnera
Szczoteczka elektryczna do zębów dla dzieci z bohaterami z bajek od Oral-B Materiał partnera

Jak wybrać szczoteczkę elektryczną?

Wybierając szczoteczkę elektryczną, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • rodzaj szczoteczki (magnetyczna rotacyjna, soniczna),
 • sposób zasilania (baterie / akumulatorki wymienne, wbudowany akumulator i jego rodzaj),
 • jakiego rodzaju końcówki są dostępne do konkretnego modelu,
 • czas pracy na jednym ładowaniu, dodatkowe funkcje (np. czujnik nacisku, timer),
 • liczbę programów mycia,
 • czy może się łączyć z aplikacją w telefonie przez Bluetooth,
 • jak leży ci w ręku (większość szczoteczek elektrycznych ma ergonomiczny i antypoślizgowy kształt rączki),
 • cenę (podstawowe modele szczoteczek rotacyjnych i sonicznych są tańsze; szczoteczki magnetyczne mogą być droższe).

Przede wszystkim szczoteczka elektryczna do zębów powinna być dostosowana do potrzeb używającej jej osoby, dlatego każdy powinien zwrócić uwagę na interesujące go kwestie. Ta sama zasada obowiązuje przy wyborze szczoteczki sonicznej i magnetycznej. Na przykład szczoteczki magnetyczne Oral-B IO są dostępne w kilku modelach, z różną liczbą funkcji. Warto dostosować je do siebie. Jeśli zastanawiasz się, jaka szczoteczka elektryczna będzie najlepsza dla ciebie– możesz wypełnić quiz na stronie Oral-B, który pomoże ci wybrać taką, która spełni wszystkie twoje oczekiwania.

Partnerem jest Oral - B

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze