Trwa ładowanie...

Espumisan dla niemowląt - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

Espumisan dla niemowląt może być stosowany u dzieci powyżej 1. miesiąca życia. Wskazaniem do stosowania tego leku są zaburzenia przewodu pokarmowego, wzdęcia, kolki czy bóle brzucha. Substancją czynną zawartą w preparacie jest symetykon. Espumisan dla niemowląt jest produktem leczniczym w postaci kropli. Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego leku?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Co to jest Espumisan dla niemowląt?

Espumisan dla niemowląt to produkt leczniczy przeznaczony do stosowania doustnego. Dostępny jest w postaci kropli i można go stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powyżej 1. miesiąca życia. Lek zawiera substancję czynną o nazwie symetykon. Jest to mieszanina polidimetylosiloksanu i krzemionki, dodawana do wielu preparatów farmaceutycznych.

Symetykon wykorzystuje się w leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych, ponieważ skutecznie redukuje on nadmiar pęcherzyków gazu powstałych wskutek nadmiernego rozdęcia jelit. Następstwem zbyt dużej ilości pęcherzyków gazu w masach pokarmowych i w śluzie przewodu pokarmowego są: kolki jelitowe, kolki niemowlęce, bóle brzucha i wzdęcia.

Oprócz substancji czynnej, Espumisan dla niemowląt zawiera również substancje pomocnicze. W składzie preparatu możemy znaleźć między innymi wodę oczyszczoną, wodorotlenek sodu, kwas sorbowy, cytrynian sodu, chlorek sodu, sorbitol płynny (niekrystalizujący), acesulfam potasowy, aromat bananowy, karbomer, stearynian makrogolu i monostearynian glicerolu 40-55. 1 mililitr kropli Espumisan dla niemowląt zawiera 40 mg substancji czynnej, czyli symetykonu.

2. Wskazania do stosowania Espumisanu dla niemowląt

Wskazaniem do stosowania Espumisanu dla niemowląt leku są zaburzenia przewodu pokarmowego, wzdęcia, kolki czy bóle brzucha. Lek można bez obaw podawać również dzieciom powyżej 1 miesiąca życia w przypadku tzw. niemowlęcej kolki jelitowej. Espumisan można stosować także jako środek wspomagający przed badaniami radiologicznymi, badaniami ultrasonograficznymi czy gastroskopią jamy brzusznej. Substancja czynna zawarta w Espumisanie zmniejsza pienienie treści układu pokarmowego, z tego powodu lek można stosować u pacjentów, którzy zatruli się detergentami.

3. Przeciwwskazania do stosowania

Espumisanu dla niemowląt nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną – symetykon lub w przypadku alergii na którykolwiek z pozostałych składników tego produktu leczniczego.

4. Dawkowanie

Niemowlętom powyżej 1 miesiąca życia należy podawać 1-2 mililitry (co odpowiada 25-50 kroplom) leku na dobę w dwóch dawkach (dwa razy na dobę każdorazowo po 13-25 kropli) lub czterech dawkach dawkach (cztery razy na dobę po 6-13 kropli).

Dzieciom od pierwszego do szóstego roku życia należy podawać 1 mililitr leku (co odpowiada 25 kroplom), od trzech do pięciu razy w ciągu jednej doby.

Dzieciom od szóstego do czternastego roku życia należy podawać 1-2 mililitry leku (co odpowiada 25 lub 50 kroplom) od trzech do pięciu razy na dobę.

Młodzież i dorośli mogą stosować 2 mililitry leku, co odpowiada 80 mg symetykonu, od trzech do pięciu razy w ciągu jednej doby.

Espumisan to lek, który może być stosowany również przez pacjentów w okresie pooperacyjnym.

Zobacz także:

5. Gdzie kupić Espumisan dla niemowląt?

Espumisan dla niemowląt można zakupić zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych. Lek dostępny jest bez recepty. Za jedno opakowanie kropli (30 ml) musimy zapłacić od 18 do 22 złotych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza