GIF potwierdza problemy z dostępnością leku. Mogą potrwać kilka miesięcy
Główny Inspektorat Farmaceutyczny potwierdza problemy z dostępnością leku Emtricitabine/Tenofovir disoproxil Mylan, co może wpłynąć na wzrost nowych zakażeń HIV.
Problemy z dostępnością leku
Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) potwierdził, że dostępność leku Emtricitabine/Tenofovir disoproxil Mylan, stosowanego w leczeniu HIV, jest ograniczona. Problemy mogą potrwać do końca października 2025 r. - informuje TVN24. Przyczyną jest czasowe wstrzymanie wprowadzania leku do obrotu przez producenta.
GIF wskazuje, że dostępny jest odpowiednik leku - Emtricitabine + Tenofovir disoproxil Aurovitas. Jednak jego dostępność również jest ograniczona. Planowane uzupełnienie zapasów ma nastąpić jeszcze w marcu. Minister Zdrowia wydał zgodę na czasowe dopuszczenie do obrotu leku w imporcie interwencyjnym.
Skutki dla pacjentów
Dr Błażej Rozpłochowski z poznańskiego szpitala podkreśla z rozmową w TVN24, że brak leku w aptekach otwartych utrudnia profilaktykę przedekspozycyjną (PrEP) i poekspozycyjną (PEP) na HIV. Przerwy w profilaktyce mogą prowadzić do wzrostu liczby nowych zakażeń. W Polsce z PrEP-u korzysta ponad cztery tysiące osób.
Historia zakażeń HIV w Polsce
Od 1985 r. w Polsce odnotowano niespełna 33 tys. zakażeń HIV. Ponad 4 tys. osób zachorowało na AIDS, a 1496 zmarło. HIV to wirus, który przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, co utrudnia diagnozę. W tym czasie wirus niszczy odporność zakażonej osoby, prowadząc do AIDS.
Minister Zdrowia podjął działania mające na celu poprawę dostępności leków na HIV. Zgoda na import interwencyjny ma umożliwić pojawienie się na rynku produktów w obcojęzycznych opakowaniach. To ma na celu złagodzenie skutków czasowego braku leku w aptekach.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.