Trwa ładowanie...

Ginekolog komentuje słowa Dudy. "Błędne, ale i karygodne"

Ginekolog komentuje słowa prezydenta Dudy o "tabletce dzień po"
Ginekolog komentuje słowa prezydenta Dudy o "tabletce dzień po" (East News / Instagram)

- Tego typu wypowiedzi są nie tylko błędnymi, ale i karygodnymi, bo na tematy medyczne powinien się wypowiadać medyk, a nie prawnik - podkreśla ginekolog dr n. med. Rafał Kuźlik. To komentarz po wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który nazwał pigułkę "dzień po" mianem "bomby hormonalnej".

spis treści

1. Prezydent mówi o "bombie hormonalnej"

Sejm przyjął ustawę zmieniającą prawo farmaceutyczne, zezwalając na zakup tabletki "dzień po" osobom powyżej 15. roku życia bez recepty. Teraz projekt trafi do Senatu, ale wejście w życie ustawy nie jest przesądzone. Są spore obawy, że zostanie zawetowana przez Andrzeja Dudę.

Prezydent na razie unika jasnej deklaracji w tej sprawie, ale wszystko wskazuje na to, że nie jest zwolennikiem proponowanych rozwiązań. W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie Polsat News Duda przekonywał, że zmiany nie są potrzebne, bo pigułka jest już dostępna.

Zobacz film: "Skuteczność metod antykoncepcyjnych według Pearla"

- Przecież to nie jest tak, że tej pigułki w Polsce nie ma. Dzisiaj jest to pod kontrolą, a tu chodzi o to, żeby to było bez kontroli - przekonywał.

Prezydent w rozmowie dał do zrozumienia, co myśli o pigułce "dzień po" przypominając o zgłoszonym w trakcie swojej kadencji projekcie ograniczającym dostęp do solariów dla osób niepełnoletnich. - (Dostęp) do solariów, nie do "bomby hormonalnej", jaką jest ta pigułka - zaznaczał.

2. Ginekolog: Z takimi "bombami" organizm sobie świetnie radzi

Zapytaliśmy o opinie na ten temat uznanego specjalistę ginekologii i położnictwa z dwudziestoletnim stażem dra n. med. Rafała Kuźlika. Czy rzeczyście pigułka "dzień po", to "bomba hormonalna" dla organizmu?

- Tego typu wypowiedzi są nie tylko błędnymi, ale i karygodnymi, bo na tematy medyczne powinien się wypowiadać medyk, a nie prawnik - mówi.

- Jeżeli prezydent sugeruje, że to jest bomba hormonalna, to wyjaśniam, że takimi "bombami" medycyna posługuje się często. Idąc tym tokiem myślenia np. szczepionka jest bombą immunologiczną, bo stymulujemy organizm, żeby wyprodukował przeciwciała i dzięki temu ratujemy wielu ludzkich żyć. Z takimi "bombami" organizm sobie świetnie radzi - podkreśla dr Kuźlik.

Lekarz wyjaśnia, jak działa tabletka "dzień po", wiele osób błędnie rozumie jej działanie - nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży, a jedynie przeciwdziała jej wystąpieniu.

- Tabletka "dzień po" to jest pewna dawka hormonów, "pochodna progesteronu", która ma na celu wyłącznie zatrzymać owulację. Jeśli np. kobieta dziś została zgwałcona, a wczoraj miała owulację i przyjmie tabletkę jutro, to ta tabletka nie przerwie ciąży. Natomiast jeśli pacjentka jest przed owulacją, to ta tabletka tę owulację powstrzyma i w takim celu jest opracowana - tłumaczy dr n. med. Rafał Kuźlik.

Lekarz przyzaje, że tabletki "dzień po", jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do stosowania tylko w sytuacjach awaryjnych. Ich nadużywanie wiąże się z ryzykiem określonych skutków ubocznych, tak jak w przypadku przyjmowania wszystkich innych leków i suplementów.

- Równie ryzykowna jest sytuacja, kiedy pacjentka będzie codziennie przyjmowała np. paracetamol, który jest dostępny bez recepty w każdym sklepie. Przewrotnie, prędzej umrze od ciągłego stosowania paracetamolu, bo może dojść m.in. do uszkodzenia nerek. O tym się nie mówi, a leki OTC mają większą listę skutków ubocznych niż taka tabletka "dzień po", którą się straszy - zaznacza dr Kuźlik.

- Podobnie było parę lat temu ze szczepionką przeciwko HPV, kiedy słyszeliśmy z ambon i z ust polityków, że ta szczepionka będzie zachęcała dzieci do seksu - dodaje lekarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze