Trwa ładowanie...

Gondola do samochodu

Avatar placeholder
23.07.2021 13:07
Gondola do samochodu
Gondola do samochodu (Zdjęcie dziecka w gondoli samochodowej / Shutterstock)

Rodzice często pytają, który spośród wielu dostępnych na rynku fotelików samochodowych jest najlepszy? Najlepszym wyborem będzie ten, który pasuje do twojego pojazdu, możliwości finansowych, ale przede wszystkim do wagi i wzrostu twojej pociechy. Najlpeszym fotelikiem samochodowym będzie ten, który będzie mógł być prawidłowo i w sposób właściwy używany za każdym razem, kiedy twoje dziecko jedzie w samochodzie. Wszystkie foteliki sprzedawane w Polsce i w całej Unii Europejskiej obowiązkowo muszą przejść testy zderzeniowe. Niektóre foteliki mogą mieć dodatkowe funkcje, ułatwiające ich prawidłowy montaż, np. wbudowany zamek klipsów. Ponieważ prawidłowy montaż jest kluczem do bezpieczeństwa twojego dziecka, warto przed zakupem zwrócić na niego uwagę. Jednak nawet najtańsze, pozbawione dodatkowych funkcji foteliki będą bezpieczne dla dziecka, jeśli przeszły podstawowe testy zderzeniowe i zostały prawidłowo zainstalowane w samochodzie.

spis treści

1. Dopasowanie fotelika samochodowego do dziecka

Fotelik samochodowy dla najmłodszych
Fotelik samochodowy dla najmłodszych

Przed zakupem fotelika samochodowego warto upewnić się, czy zostały wykonane wszystkie testy zderzeniowe.

zobacz galerię

Wzrost, waga i wiek dziecka to podstawa przy prawidłowym dopasowaniu fotelika. Tyłem do kierunku jazdy montowane są tylko foteliki dla niemowląt, których używa się, dopóki młody pasażer nie będzie cięższy niż 14 kg. Często zdarza się, że są one zastępowane przez foteliki montowane przodem do kierunku jazdy, gdy dziecko opanuje już umiejętność samodzielnego siedzenia, a jego waga jest wystarczająco duża, aby mógł podziwiać świat za oknem razem z rodzicami.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Dla niemowląt o niskiej masie urodzeniowej można zastosować gondole samochodowe. W tego rodzaju fotelach można bezpiecznie przewozić dzieci ważące mniej niż 9 kg. Ta forma transportu wskazana jest także dla dzieci o specjalnych potrzebach. Gondole samochodowe są wyjątkowe, gdyż oferują zwykle dużo więcej wsparcia dla delikatnego ciała niemowlęcia niż standardowe foteliki, montowane tyłem do kierunku jazdy. Gondola samochodowa dla niemowląt wykonana jest z twardego tworzywa sztucznego, a miękka wyściółka zapewnia komfort dziecku w podróży. Pięciopunktowe pasy bezpiecznie utrzymują dziecko. Produkty tego typu mają także niewielkie nachylenie, aby małe dzieci łatwiej oddychały.

Czasami zdarza się, że szpital udostępnia ów sprzęt na potrzeby przewozu małych dzieci, ale są to pojedyncze przypadki, często związane z leczeniem niemowlaka. Jeśli szpital nie zapewnia gondoli do samochodu, a jej używanie jest z wielu względow wskazane lub niezbędne, można wówczas bez większego kłopotu nabyć ją w sklepach specjalistycznych. Czasami producenci wózków dla dzieci umożliwiają montaż wózka tzw. głębokiego, czyli właśnie gondoli, w samochodzie. Niestety, tego rodzaju rozwiązania nie zapewniają komfortu i bezpieczeństwa w tak dużym stopniu, jak specjalne samochodowe gondole i foteliki zaprojektowane jedynie do przewozu niemowląt i właściwie do tego celu przystosowane.

2. Czy gondola jest bezpieczna?

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup gondoli, zastanów się, czy jest ci naprawdę potrzebna. Jeżeli nie ma szczególnych wskazań medycznych, wygodniej dla Ciebie będzie używać fotelika, a i maluchowi bardziej się spodoba, ponieważ będzie tam umieszczony w pozycji półleżącej, a nie leżąc praktycznie na płasko, jak to ma miejsce w gondoli. Porozmawiaj z pediatrą o potrzebie zakupu gondoli do samochodu. Może ma jakieś sugestie na temat funkcji, które są ważne dla potrzeb twojego dziecka.

Przy zakupie fotelika samochodowego czy gondoli, lepiej jest nie decydować się na zakup tego typu akcesoriów z tzw. „drugiej ręki”, jeśli nie można potwierdzić dokładnej historii tych przedmiotów. Pamiętaj, że bezpieczeństwo twojego dziecka jest najważniejsze, a używane foteliki z okazyjnie niską ceną mogą kryć w tle swojej historii udział w wypadku samochodowym. Wypadki samochodowe mogą spowodować ukryte uszkodzenia, które w przypadku udziału fotelika w drugim wypadku stwarzają dla dziecka zwiększone ryzyko odniesienia urazu.

Przy tak licznych dostępnych na rynku możliwościach przewozu dzieci, gondole samochodowe stanowią element niszowy. Nie są szczególnie popularne przede wszystkim ze względu na swoje gabaryty. Jeżeli jednak istnieją przesłanki medyczne do stosowania tego typu fotelika, należy bezwzględnie podporządkować się zaleceniom lekarza, mając na względzie zdrowie i komfort dziecka w czasie jazdy samochodem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.